Podstawy kryptografii

Helion
2007-12-06
2007-12-06
kryptografia podstawy szyfrowanie

Okładka książki Neuroshima: Bohater Maxx Marcin Karbowski, Bartosz Majorczyk, Michał Oracz, Rafał Szyma
Neuroshima: Bo... Marcin Karbowski, B...

Książka jest już przestarzała, a niemal połowa treści to tutoriale z obsługi konkretnych programów w wersjach sprzed ponad 10 lat.
Części książki, które się nie przeterminowały są w porządku.

Części książki, które się nie przeterminowały są w porządku.

Książka składa się z kliku części. Pierwsza to historia, Cezar, I i II wojna światowa. Drugi rozdział to matematyczne podstawy kryptografii, wzory, wykresy i inne cuda. Później jest teoria i praktyka, gdzie też są strasznie wyglądające wzory plus stosowny opis. Ostatnia to instrukcja step-by-step jak instalować/wykorzystywać programy a la "Kleopatra".

Jeżeli to są podstawy, to nie wiem jak wyglądaja zaawansowane książki tego autora? Niestety w przeciwieństwie programowania, do analizy kryptografii trzeba być dobry z matematyki i to raczej zaawansowanej. W książce jest trochę wzorów. Jednak na plus, jest też wszystko co chcielibyśmy wiedzieć o kryptografii i pokrewnych działach. Historia, opisy algorytmów, samego kodowania. Autor zahacza nawet o teorie kwantowe. Książka ma trudne rozdziały, bywają też i łatwiejsze. Czytając na pewno się dużo dowiesz, a jak nie zrozumiesz wszystkiego coś zostanie z tej pozycji. Mimo, że to wydanie trzecie, znalazłem niestety błędy w prostych równaniach z modulo, jednak podziwiam autora za pracę.

Warto było przeczytać dla samej historii kryptografii, czy drodze do rozszyfrowania hieroglifów. Sama matematyka i zawiłość różnych protokołów trochę mnie przerosła, ale nie jest to mój klimat.

Przystępny i klarowany wstęp do kryptografii. Dobrze opisana matematyka jak na taką pozycję (nie przekombinowana jak również nie totalnie laicka - w sam raz). Podobały mi się też rozdziały naświetlające tło historyczne kryptografii (choć pewnie nie każdemu to się spodoba - cóż zależy od gustu i czego się szuka).
Minusem dla mnie był jednak rozdział poświęcony opisom pakietów kryptograficznych - to w dzisiejszych czasach spokojnie można znaleźć w sieci na blogach czy stronie producenta w momencie gdy się szuka już czegoś konkretnego. Można było ten rozdział jednak skrócić lub dać jako dodatek.

Minusem dla mnie był jednak rozdział poświęcony opisom...

Uwazam, ze ksiazka jest calkiem niezla jak na polskie standardy. Kolejnosc rozdzialow jest bez sensu. Uwazam, ze bez sensu jest tlumaczenie trybow szyfrowania nie wyjasniajac najpierw dzialania algorytmow. Po za tym zbyt duza czesc lektury to zapychacze w postaci zrzutow ekranu z platnego oprogramowania. Sklad ksiazki jest tragiczny jak na 59Pln na okladce. Prawy margines jest za maly i ksiazka jest przez to uciazliwa w czytaniu. Wiedza techniczna autora jest dosc obszerna ale nie potrafii on w prosty sposob opisywac zlozonych zagadnien matematycznych przez co mamy do czynienia z matematycznym belkotem pomieszanym z nieudolna proba dotarcia do mniej "matematycznego" odbiorcy. W ksiazce zbyt czesto pojawiaja sie odwolania do ilustracji znajdujacych sie na innych kartkach co swiadczy o nieudolnym skladzie. Uzywanie slow takich jak "forwardowanie" portow uwazam wrecz za karygodne. Odradzam ta ksiazke ludziom znajacym angielski poniewaz jest wiele lepszych darmowych publikacji, ktore sa o wiele bardziej scisle od tej. Ksiazka jest nawet jak na "Podstawy" zbyt ogolnikowa i rozstrzelona tematycznie. Bylaby o wiele lepsza gdyby zalacznik c otwieral ja razem ze wstepem. Nastepnie moznaby opisac szerzej algorytmy i ich tryby i na tym sie skupic (obsluga pakietow nie powinna zajmowac tak duzo) wystarczyloby o nich wspomniec i powiedziec co nie co o ich mozliwosciach. Wiem, ze autora tej ksiazki stac na o wiele lepsza publikacje.

Rzeczywiście, podstawy. Przydatne na przykład dla tych którzy chcieliby zrozumieć, czym różni się szyfrowanie symetryczne od asymetrycznego. Zaletą jest, że napisane jest bardzo łatwym językiem, choć niektóre opisy matematyczne przydałoby się rozbudować.

Fajna "pigułka" na temat kryptografii. Matematyczne podejście do problemu, obniżone do niezbędnego minimum. Oprócz nudnych wzorów,lekki rys historyczny dający pogląd na jedną z bardziej tajemniczych dziedzin nauki.

• Informatyka
  • Techniczne
  • Programowanie
  • Informatyka/matematyka

Dodaj cytat z książki Podstawy kryptografii