Franciszek Józef I

Ossolineum
1983-01-01
1983-01-01
wojskowość powszechna

Lektura wciągająca niczym powieść chociaż nie jest powieścią historyczną. Szereg faktów i anegdot przybliżających czasy Franciszka Józefa . Mimo skromnej objętości mnóstwo danych spowalnia lekturę co niczym jej nie ujmuje. Polskie spojrzenie na czasy cesarza Franciszka Józefa ( wydanie z 1973r) oraz jego wpływ a ówczesną Europę od XII 1848 do czasów I WŚ.

Bardzo dobra książka dla ludzi zagłębiających się w historię Austrii i Austro-Węgier

Fenomen z niego: potworny nudziarz (nawet żona od niego co rusz uciekała),zdaje sie że nigdy nie przeczytał żadnej książki, wiezień własnej dostojności.

A jednak budzi ciepłe uczucia w polskich sercach. Może dlatego, że syn mu się zabił, terrorysta zamordował jego żonę, meksykańscy rewolucjoniści - brata, a serbscy - bratanka. "Nic mu nie zostało oszczędzone".

Ale przede wszystkim dlatego, ze tylko w jego zaborze jakoś się dawało żyć po polsku - w kontekście pozostałych zaborów oczywiście. No i jednak było to dość stabilne życie, a karierę można było robić bez jakichś większych kompromisów z samym sobą . W sumie było to w dłuższej perspektywie jakoś tam niebezpieczne dla polskiej tożsamości - chyba że Galicja stałaby się trzecim członem Austro-Węgier, do czego ostatecznie nie doszło....

Ale...

Dobre źródło podstawowych informacji o Franciszku, sporo ciekawostek, dużo faktów, mimo niewielkiej objętości. I kilka świetnych anegdot! Nie obrazilabym się, gdyby była dwa razy dłuższa.

Autor pozostawia wolną furtkę w ocenie zarówno osobowości jak i rządzenia monarchią przez Franza Józefa. Uderza mnie powolne kostnienie bohatera, który raz za razem dostaje baty od złego losu, zarówno w życiu prywatnym tak i społecznym i państwowym. Staje się martwym za życia posągiem, reliktem epoki, która już dawno odeszła, a on trwa niewzruszenie.

Ciekawa biografia "Najjaśniejszego Pana". Pomimo braku zainteresowania tym tematem do tej pory, książka wprowadza czytelnika bardzo dobrze w realia w jakich rządził cesarz.

Przyłączam się do ludzi, którzy uważają ten tytuł jest dobą syntezą panowania Franciszka Józefa i jego państwa. Mamy zacną charakterystykę historii dynastii od XVIII wieku i reform Marii Teresy. Ciekawa przeprowadzona historia głównego bohatera, podział na politykę i życie prywatne Cesarza. Tyle ile trzeba jak na prace popularnonaukową bez potrzeby zagłębiania się w szczegóły które mogły zachwiać proporcjami. Tak więc nie zabraknie analizy polityki Franciszka jako młodego władcy który jest pod dużym wpływem matki czy już dojrzałego mężczyznę, który sam staje za sterami państwa. Tych co oczekują znanych anegdot z życia prywatnego Franciszka też książka nie rozczaruje. Jeśli ktoś chce zapoznać się z postacią Cesarza i dziejami C.K. Monarchii to książka idealnie dla niego.

Autor w swojej biografii Cesarza Austrii i Króla Węgier Franciszka Józefa I nie serwuje nam żadnych ciekawych smaczków z życia Cesarza. Bardzo lapidarnie znamionuje tylko o utartych wieloletnich zwyczajach z dnia codziennego Franciszka Józefa I i jego nielicznych słabostkach. Jest to biografia zupełnie pozbawiona pazurów, schematyczna, przewidywalna i nudna jak wymęczone wypracowanie szkolne. W kategoriach literackich zupełnie nie można rozpatrywać tej pozycji. Sama sylwetka głównego bohatera na stronach książki często gubi się w sztampowych opisach uwarunkowań epoki, w której żył i działał monarcha z Wiednia. W konsekwencji niewiele wiemy o cesarzu jako człowieku i o jego stosunku do poszczególnych wydarzeń w danym momencie jego życia. W zamian za to natomiast dostajemy truizmy typu informacji o tym, że w latach 50-tych XIX wieku następuje zjednoczenie Włoch, lub że Prusy w tym samym czasie rozpoczęły dynamiczną i niezwykle agresywną politykę zagraniczną.
Nie, pisarzowi nie udało się zniechęcić mnie do zgłębienia tajemnic życia Cesarza Franciszka I i jego epoki, będę szukał dalej intersującej pozycji na ten temat, może ktoś coś poleci?

Książka napisana przystępnym językiem, godna polecenia osobom, które chciałyby się zapoznać z osobą cesarza Franciszka Józefa, poznać członków rodziny królewskiej (przy tym autor nie goni za sensacją w poszukiwaniu skandali) oraz poznać z grubsza epokę, w której on żył. Treści zawarte w owej pozycji ze względu na jej niewielką objętość nie będą jednak niczym odkrywczym dla lepiej zorientowanych w temacie Austro-Węgier.

• Biografie
  • historia