Wojna trzydziestoletnia. Po bohaterskiej śmierci

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
30-ariga kriget. Efter hjältedöden
wojna
historyczna

Henrik Tikkanen, jeden z najbardziej uznanych twórców fińskoszwedzkich, pisarz, malarz, rysownik, opublikował "Wojnę trzydziestoletnią" w roku 1977, a dwa lata później wydał drugą część opowieści o żołnierzu Viktorze Käppärä, zatytułowaną "Po bohaterskiej śmierci". Obie powieści, będące satyrą antywojenną, przywodzą na myśl "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Skojarzenia takie wywołuje zarówno...

Obie powieści, będące satyrą antywojenną, przywodzą na myśl "Przygody dobrego wojaka Szwejka". Skojarzenia takie wywołuje zarówno postać głównego bohatera (prostaczka, który wypełniając rozkaz, tkwi na posterunku przez trzydzieści lat, chociaż wojna już dawno się skończyła), jak i powieściowa rzeczywistość, ujawniająca bezsens i absurdalność wojny, ułudę wszystkich wartości i autorytetów.

Obrazoburczą wymowę tych utworów podkreśla język, skondensowany, wręcz aforystyczny, pełen ironii i paradoksów, prowokujący do gorzkiego śmiechu.

źródło opisu: [słowo/obraz terytoria, 2002]

KsiadzTomasz | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Gorzkie rozmyślania na temat bohaterstwa, pokryte masą ironii.

Tadeusz Michalik | 2010-12-27

KC dezerter w wersji skandynawskiej

czytuczytamjaczytam | 2016-07-08
Alcyone | 2016-03-05