Na oszmiańskich rozstajach

Okładka książki Na oszmiańskich rozstajach Stanisława Wojciechowska-Soja
Okładka książki Na oszmiańskich rozstajach
Stanisława Wojciechowska-Soja Wydawnictwo: Marpress powieść historyczna
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Marpress
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7528-049-4
Tagi:
Litwa Wilno Wileńszczyzna zabory wojna bolszewizm bolszewicy komunizm rodzina ojciec syn
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2115
1377

Na półkach: , , , ,

Czytelnicy cyklu "Zanim nadejdzie jutro" Joanny Jax na pewno pamiętają, że niektórzy bohaterowie tych trzech powieści, między innymi Błażej Piotrowski, siostry Kąckie czy rodzina Domosławskich z małą Lenką, pochodzili z Oszmiany, leżącej w województwie wileńskim, które to tereny do 1945 należały do Polski (dziś to teren Białorusi). Kiedy więc na stronach Bonito trafiłam na pozycję Stanisławy Wojciechowskiej-Soi "Na oszmiańskich rozstajach" postanowiłam stać się jej posiadaczką, licząc na ciekawą lekturę. Nie zawiodłam się.

Ta licząca 180 stron książka jest wspaniałym dokumentem, pamiętnikiem z życia rodziny Masalskich, powstałym w oparciu o ręczne zapiski, listy, notatki, przemyślenia Kazimierza Masalskiego, mieszkającego po wojnie w Malborku, gdzie zmarł 13 grudnia 1985 roku. To jego żona Ewa zadbała, aby te dokumenty nie przepadły w niebycie, aby znalazły swoje przeznaczenie, mówiąc niemal 15 lat po śmierci Kazimierza tymi słowami do autorki książki:
"Coś trzeba z tym zrobić. Szkoda, żeby świat zapomniał o utraconej arkadii przez Polaków w dawnym oszmiańskim powiecie. Szkoda, żeby umarła wieś Nowosiady, gdzie dzieci do wszystkich kobiet mówiły 'ciociu'. Szkoda, żeby w niepamięć odszedł cały dorobek pedagogiczny mojego męża. Coś trzeba z tym zrobić. Namawiał mnie do tego biskup olsztyński, który znał męża. Niech pani coś z tym zrobi."

I tak powstała wspaniała i bardzo ciekawa książka o życiu na Wileńszczyźnie w początkach XX wieku, kiedy obok siebie żyli zgodnie Polacy, Litwini, Rosjanie, Białorusini i Żydzi. Centralną postacią tych wspomnień jest Józef Masalski, ojciec Kazimierza, wykształcony na nauczyciela, cieszący się ogromnym autorytetem wśród mieszkańców, gotowy do rady i wszelkiej innej pomocy. Poznajemy jego rodzinę, sąsiadów, zwykłe codzienne życie, radości i tragedie dotykające jego najbliższych, a wszystko to na przestrzeni kolejnych zdarzeń historycznych; od obalenia caratu, walk z bolszewikami, powstania Polski, poprzez kolejne etapy II wojny światowej. Kiedy bezsporne stało się, że Wileńszczyzna nie pozostanie w obszarze Polski, rodzina Masalskich postanawia porzucić ukochaną ziemię rodzinną i wyjechać, nie chcąc pozostawać pod władzą sowiecką.
Książka stanowi ogromną wartość historyczną, bo opowiada autentyczne zdarzenia, nawiązuje do bardzo osobistych przeżyć Kazimierza Masalskiego, spisanych w formie wspomnień, notatek, zapisków. Wszystko to czyta się z niekłamaną ciekawością i zainteresowaniem, a jedynym mankamentem wydawniczym książki jest bardzo mała czcionka i duża ilość wersów na stronie, co nie ułatwia czytania. Niemniej polecam.

Czytelnicy cyklu "Zanim nadejdzie jutro" Joanny Jax na pewno pamiętają, że niektórzy bohaterowie tych trzech powieści, między innymi Błażej Piotrowski, siostry Kąckie czy rodzina Domosławskich z małą Lenką, pochodzili z Oszmiany, leżącej w województwie wileńskim, które to tereny do 1945 należały do Polski (dziś to teren Białorusi). Kiedy więc na stronach Bonito trafiłam na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Biblioteczka domowa - papier
    1
  • Literatura faktu, reportaże, eseje
    1
  • Kresy - historia
    1
  • Książki 52/2019
    1
  • Zabory
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na oszmiańskich rozstajach


Podobne książki

Przeczytaj także