Aforyzmy, zmyślenia, paradoksy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7255-239-8
Agnieszka

Niewielu jest pisarzy jak Oscar Wilde, których własne życie, wybory i tragedie tak bardzo łączyłyby się z przesłaniem całej twórczości.

Obrazoburcze opinie, ostra ironia, błyskotliwy paradoks to znane gry salonowe i literackie. Wilde uczynił z nich swoją wielką grę z życiem. Przyjął wszystkie konsekwencje takiego wyboru: najpierw wielkość, potem upokarzający upadek. I pozostał wielką legendą.

kris81CK | 2016-03-13
Przeczytana: marzec 2016

Zbiór najlepszych cytatów z różnych dzieł Oscara Wilde zwanego także "Królem Życia" i "Lordem Paradoks". Ich autor jak zwykle w sposób figlarny i obsceniczny (jak na swoje czasy) porusza różne problemy dotyczące życia towarzyskiego, politycznego jak i kulturowego. Książka ta to wielka gratka dla wielbicieli Oscara Wilde, a i osoba nieznająca jego twórczości znajdzie niejedną "złotą myśl". Sam śmiałem się czytając kilka aforyzmów w niej zawartych, czym naraziłem się na nieprzyjazne spojrzenia innych użytkowników czytelni ;B

Florianf | 2018-02-19

Taka książeczka na jeden chapsik. Jest w tym zbiorze kilka perełek: "Anglicy mają cudowną moc zamieniania wina w wodę", "Tylko ludzie powierzchowni nie zwracają uwagi na powierzchowność", "Naturalność to niezwykle trudna do utrzymania poza", "Jedyną różnicą między kaprysem, a wieczną miłością jest to, że kaprys trwa nieco dłużej", "Proszę, tylko nie mów, że się ze mną zgadzasz. Gdy ludzie zgadzają się ze mną, czuję, że nie mam racji", "Kiedy tylko zaczynam myśleć nocą o moich złych cechach, natychmiast zasypiam". Itp.

Te diamenty wrzucone są jednak w sporą porcję popiołu.

Agata Kłodzińska | 2013-08-03

Oscar <3

| 2014-01-05
Przeczytana: 2011 rok

Mistrz sztuki swej. Bezużytecznej?

Marago | 2017-12-10
Camille | 2017-02-02