83-7337-849-9
Czesław Niemen, muzyka
Pistacia

Książka poświęcona Czesławowi Niemenowi, jednemu z najpopularniejszych piosenkarzy i twórców w historii polskiej sceny muzycznej. Autor snuje opowieść o Niemenie od lat jego dzieciństwa, spędzonego na Białorusi, aż po śmierć artysty w styczniu 2004 roku. Ukazuje całą wielkość artysty, jego niezłomny charakter, ogrom talentu jako piosenkarza, kompozytora, poety. Niemen przedstawiony jest także z nieco innej strony - jako człowiek pogodny, pełen poczucia humoru, barwna i nietuzinkowa postać. Niemen nie był artystą powszechnie akceptowanym. Bywał krytykowany, ośmieszany, manipulowano jego wypowiedziami. Jego życie i działalność pełne były dramatycznych zwrotów i zaskakujących zdarzeń. Znajduje to w książce swoje odzwierciedlenie. Książka jest dokumentowana licznymi wypowiedziami ludzi, którzy współpracowali z Niemenem: artystów, muzyków, krytyków, dziennikarzy, a także członków jego rodziny. Zawiera wiele nieznanych dotąd anegdot, szczegółów i ciekawych opowieści z jego życia. Ilustrowana jest zdjęciami, plakatami, odręcznymi notatkami Niemena, tekstami jego piosenek i listami przebojów z lat minionych. Całość wzbogacono dwoma aneksami pełną dyskografią artysty (od piosenek nagranych w 1962 r., po muzykę z XXI w.) oraz kalendarium dokumentującym najważniejsze wydarzenia z jego życia.

szimus | 2015-01-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Bardziej to opowieść o przyjacielu niż rzetelna, obiektywna biografia (o jakbym chciał, by pani Grzebałkowska zabrała się kiedyś za temat Niemena!), ale to nadaje książce inny, też bardzo ciekawy charakter. I ostatecznie pojawia się portret artysty kompletnego, ciągle rozwijającego się, goniącego za swoimi pomysłami, a nie tym, czego się po nim oczekuje. Człowieka, który potrafi zrezygnować z kariery "piosenkarza od Pod Papugami" i przejść długą drogę od coveru "Locomotion" do awangardowej elektroniki. Warto przeczytać.

MONICZKA | 2016-03-21
Na półkach: Muzyka, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2016

Osobie, której poświęcona jest ta książka jestem niezmiernie wdzięczna za osobowość, za wrażliwość muzyczną, wielki talent. Za muzykę pełną uczuć.

A co do samej struktury tejże biografii, którą autor uznaje bardziej za wspomnienie o artyście, nie mam większych zastrzeżeń. Tekst czytelny i treść poukładana chronologicznie. Jest zachowana przejrzystość treści.
Autor miał dosyć bliskie relacje z panem Czesławem, nazywa go przyjacielem, dlatego opinia jest w głównej mierze subiektywna, ale bardzo konkretna, mocna. Przytacza cytaty z różnych artykułów, wywiadów, tych pozytywnych i negatywnych, niejednokrotnie kończąc swoim komentarzem.
Myślę, że jest to dobry wybór na zapoznanie się życiem artysty od strony nieco prywatnej i kariery Czesława Niemena (Wydrzyckiego).

magia78 | 2015-08-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2015

167/2015 (A), czyta autor + CD z 10 utworami ("Czas jak rzeka", "Allilah", "Proszę przebacz" i "Sen o Warszawie")

Rafał | 2016-10-22
Przeczytana: 23 października 2016