Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?

Wydawnictwo: MG
Marta

Kanwą książki są wypowiedzi, opowieści i zwierzenia Czesława Niemena, jego autokomentarze do piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane niemal od początku jego kariery przez Dariusza Michalskiego. "Haftem"na tym "podkładzie" - wypowiedzi mentorów, współpracowników i przyjaciół artysty. O życiu bohatera opowiadają członkowie jego najbliższej rodziny. Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie - w jego antenowej obecności.

bibliofilka | 2012-01-20
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Dobre pytanie - czy ktoś go jeszcze pamięta? Dziś mija 8 rocznica śmierci. Rok temu, tutaj, też poświęciłam mu notkę. Mamy wielu, najróżniejszych piosenkarzy, ale ci co maja głos, nie umieją śpiewać, a ci co mogliby śpiewać odpowiednio, nie mają czym tego robić. Niemen miał i głos, i umiał śpiewać. Był nie tylko wielkim artystą, ale i wielką postacią.

Ja mam ogromny sentyment do Czesława Niemena, dlatego z wielką przyjemnością przeczytałam tę pozycję: "Ta książka to jeszcze nie biografia Niemena, na pewno jednak rzetelna monografia wybitnego artysty" - pisze Michalski - "zawiera przecież tylko to, co artysta opowiedział, dziennikarz zaś zanotował, uporządkował i skomentował. Nie ma w niej prywatności (choćby życia osobistego Czesława), nie mam bowiem prawa wypowiadać się niej".

Niemen to oczywiście pseudonim artystyczny. Naprawdę nazywał się Czesław Juliusz Wydrzycki.
W książce pojawia się wiele mniej znanych faktów, na przykład o początkowej fascynacji Niemena muzyką...

Jonasz | 2013-11-29
Przeczytana: 12 lipca 2012

Nigdy za Niemenem nie przepadalem. Docenialem kreatywnosc, kunszt, profesjonalizm. Odzrucalo mnie zas od niego, to co bylo jego najmocniejszym atrybutem - maniera i ekspresja wokalna.

Ksiazka prowadzi czytelnika przez meandry tworczosci tego wielkiego artysty, lecz takze uswiadamia, jak bardzo komuna krepowala kulture.

Monika | 2012-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2012

Książka ciekawa, jeśli chodzi o informacje w niej zawarte. Dowiedziałam się dużo rzeczy, których o Niemenie nie wiedziałam. Jednak trochę trzeba przez nią 'przebrnąć'.

MrDarius | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Z aptekarską dokładnością, która nawet w pewnych momentach męczy, można poznać muzyczne losy Niemena, poznać jego punkt widzenia i starać się go zrozumieć jako wielkiego Artystę... Jak dla mnie zbytnia szczegółowość, utrudniająca skupienie... I szkoda, że zabrakło kilku wątków prywatnych, skoro o innych (Farida) wspominano...

emindflow | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Na chwilę wróciły sentymenty z młodych lat. Niestety, nigdy nie przepadałem za red. Michalskim i może dlatego również jego pisanina niespecjalnie mnie porwała.

AJK | 2016-11-28
Karolina | 2016-11-16