Niemen. Czas jak rzeka

Okładka książki Niemen. Czas jak rzeka Marek Gaszyński
Okładka książki Niemen. Czas jak rzeka
Marek Gaszyński Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2004-11-08
2004-11-08
Czesław Niemen muzyka

Sięgnęłam po tego audiobooka, gdyż od bardzo dawna podziwiam twórczość Czesława Niemena; tą miłością zaraziła mnie moja ulubiona, zbuntowana ciocia, gdy miałam zaledwie siedem lat.

Strasznie mnie to irytowało, ale treść była ciekawa, a do papierowego wydania nie miałam dostępu.

Marek Gaszyński, który pisał dla Czesława Niemena piosenki, wspomina swego przyjaciela, przedstawiając jego życiową drogę, od dzieciństwa spędzonego na polskich Kresach (obecnej Białorusi),poprzez przyjazd z rodziną do Polski w ramach przesiedleń w 1958 roku, aż do chwili śmierci artysty.

Z książki wyłania się portret człowieka niezwykle wrażliwego, zdolnego, pracowitego, oddanego całkowicie swojej pasji, jednak zdolnego także do poświęceń, czego przykładem były lata po śmierci ojca, gdy Czesław musiał zacząć ciężko pracować, aby pomóc rodzinie.

Poznajemy karierę wybitnego kompozytora, autora tekstów, poety, wizjonera i miłośnika malarstwa oraz liryki z najwyższych półek.
Marek Gaszyński często przywołuje wypowiedzi ludzi związanych z sceną muzyczną, ale także innych wielkich artystów (np. Andrzeja Wajdy). Sporo jest tu różnych cytatów, które są interesujące, zabrakło mi jednak ocen i refleksji samego autora. Owszem, pojawiają się one, przede wszystkim pod koniec książki, jednak jak na człowieka, który nazywa się przyjacielem muzyka, to dla mnie stanowczo za mało.

Książka ma ciekawą budowę. Rozdziały w większości są ułożone chronologicznie, jednak bywa, że pojawiają się w nich reminiscencje albo wybieganie myślami w przyszłość. W tym przypadku to zaleta, bo tworzy logiczną całość.
Każda część poprzedzona jest tekstem piosenki wykonywanej przez Niemena - są tu i wiersze wybitnych poetów, i teksty autorskie oraz napisane przez innych twórców.

Plusem jest nie tylko opisanie kariery Niemena, ale i trudnych dla niego sytuacji, gdy próbowano w polityce manipulować jego wyrwanymi z kontekstu wypowiedziami, gdy oceniano występy w krajach bloku wschodniego, gdy artysta czuł się odrzucony, niedoceniany i dotknięty różnymi pomówieniami.

Bardzo cenne są wypowiedzi i komentarze samego bohatera książki, zwłaszcza gdy mówi on o współczesnej muzyce, wyjaśnia, dlaczego wycofał się do domowego zacisza, by tam komponować i realizować projekty, zamiast pisać lekkie, chwytliwe przeboje, które byłyby nadawane przez rozgłośnie radiowe i na których mógłby zbić fortunę.
Te mądre, głębokie, a niekiedy sarkastyczne, ale jakże celne wypowiedzi potwierdzają wielkość i indywidualizm Czesława Niemena.

Dla mnie zawsze pozostanie on twórcą nietuzinkowym, niepokornym i wybitnym. Dziś już legendarnym.

Mimo wspomnianych plusów, daję książce tylko sześć gwiazdek, bo po pierwsze oceniam ją w wersji audiobooka fatalnie czytanego przez autora, a po drugie całość okazała się dla mnie bardziej odtwórcza niż twórcza.
Na pewno jednak polecam, zwłaszcza fanom Czesława Niemena.

Błędem z mojej strony było poznawanie książki w wersji audio, gdyż czyta ją autor, który jest fatalnym lektorem - nie dość, że nie ma dykcji, to na dodatek los obdarzył go wadą wymowy....

Osobie, której poświęcona jest ta książka jestem niezmiernie wdzięczna za osobowość, za wrażliwość muzyczną, wielki talent. Za muzykę pełną uczuć.

A co do samej struktury tejże biografii, którą autor uznaje bardziej za wspomnienie o artyście, nie mam większych zastrzeżeń. Tekst czytelny i treść poukładana chronologicznie. Jest zachowana przejrzystość treści.
Autor miał dosyć bliskie relacje z panem Czesławem, nazywa go przyjacielem, dlatego opinia jest w głównej mierze subiektywna, ale bardzo konkretna, mocna. Przytacza cytaty z różnych artykułów, wywiadów, tych pozytywnych i negatywnych, niejednokrotnie kończąc swoim komentarzem.
Myślę, że jest to dobry wybór na zapoznanie się życiem artysty od strony nieco prywatnej i kariery Czesława Niemena (Wydrzyckiego).

Autor miał...

Bardziej to opowieść o przyjacielu niż rzetelna, obiektywna biografia (o jakbym chciał, by pani Grzebałkowska zabrała się kiedyś za temat Niemena!),ale to nadaje książce inny, też bardzo ciekawy charakter. I ostatecznie pojawia się portret artysty kompletnego, ciągle rozwijającego się, goniącego za swoimi pomysłami, a nie tym, czego się po nim oczekuje. Człowieka, który potrafi zrezygnować z kariery "piosenkarza od Pod Papugami" i przejść długą drogę od coveru "Locomotion" do awangardowej elektroniki. Warto przeczytać.

167/2015 (A),czyta autor + CD z 10 utworami ("Czas jak rzeka", "Allilah", "Proszę przebacz" i "Sen o Warszawie")

Książka przybliża postać artysty. Ukazana jest siła osobowości Niemena, jego indywidualizm. Opis nieco subiektywny, ale kto powiedział, że ma być obiektywny...
Wersja audio czytana przez autora nie do końca doskonała.

Wersja audio czytana przez autora nie do końca doskonała.

• Biografie
  • 2015