Świat według Mellera. Życie i historia - ku wolności

Okładka książki Świat według Mellera. Życie i historia - ku wolności
Michał Komar Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy powieść historyczna
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Rosner i Wspólnicy
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360336250
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: ,

Nie lubię i nie czytam książek typu wywiad-rzeka. Po "Świat według Mellera" sięgnąłem z dwóch powodów. Po pierwsze, bo miałem okazję poznać doktora Mellera jako wykładowcę, a nawet być na tej samej imprezie, po drugie, bo znam nieco dawną Filię Uniwersytetu Warszawskiego i byłem ciekaw wspomnień autora na temat tej uczelni. W rezultacie zacząłem czytać i, co dawno mi się nie zdarzyło, skupiłem się tylko na tej lekturze. Uważam, że było warto.
Określenie wywiad jest w przypadku tej lektury pewnym nadużyciem. To Meller opisuje swoje życie, a Komar jedynie niekiedy zmienia kierunek wypowiedzi. Dlatego mamy właściwie to, co profesor chciał o sobie powiedzieć. Ale przecież to nic szczególnego w przypadku wspomnień. Wydaje mi się, że tytuł miał właśnie odzwierciedlać intencję Stefana Mellera - to miały być wspomnienia, refleksje, anegdoty, a nie pełny i chronologiczny opis życia. Autor powiedział to, co chciał powiedzieć, często dość zabawne, ale i bolesne, ważne, ale i mało budujące epizody swego życia, przypomnieć ludzi - i to mu się udało. To właśnie świat Mellera. Bez upiększeń, ale też bez zbytniego wywnętrzania się. Dlatego można wielokrotnie odczuwać niedosyt, gdy brakuje wątków jego życia i działalności. Czy to jest wada? Może. Przyjąłem jednak do wiadomości, że dostaję tylko to, co autor chciał dać.
A teraz konkretnie. Książka jest napisana bardzo dobrym językiem - prostym (na szczęście, mimo wulgaryzmów, nie prostackim), łatwa w odbierze, choć wymagająca od czytelnika minimum wiedzy - o historii i kulturze. Barwność opisów, mnóstwo przewijających się postaci - w większości znanych - dodaje uroku opowieści. Meller był wnikliwym i inteligentnym obserwatorem i taki obraz świata pozostawił. A liczne anegdoty ubarwiają i pozbawiają monotonii.
To, czego zabrakło, to związków autora z różnymi opcjami politycznymi i to w całym okresie życia. Jakoś mało jest też Marcina Kuli czy Jana Kofmana, często określanych mianem przyjaciół. Nieco razi warszawski punkt widzenia. Ale o podróżach kolejowych między Warszawą a Białymstokiem i ludziach tam poznanych sam znam znacznie więcej opowieści podobnych do cytowanych, więc nie należy traktować wypowiedzi Mellera jako lekceważące czy ośmieszające. A pewnie w innych punktach Polski byłoby tak samo.
Na koniec ostatni publiczny epizod życia profesora. Może i powstała laurka, może to autoreklama, ale proszę wskazać w Polsce polityka, który zrezygnował z funkcji publicznej, bo nie zgadzał się z linia polityczną przełożonych. Meller zrezygnował.

Nie lubię i nie czytam książek typu wywiad-rzeka. Po "Świat według Mellera" sięgnąłem z dwóch powodów. Po pierwsze, bo miałem okazję poznać doktora Mellera jako wykładowcę, a nawet być na tej samej imprezie, po drugie, bo znam nieco dawną Filię Uniwersytetu Warszawskiego i byłem ciekaw wspomnień autora na temat tej uczelni. W rezultacie zacząłem czytać i, co dawno mi się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    104
  • Chcę przeczytać
    45
  • Posiadam
    28
  • Ulubione
    5
  • Audiobooki
    2
  • Teraz czytam
    2
  • PRL
    1
  • 2021
    1
  • Posiadam/Moja biblioteczka
    1
  • Biblioteka publiczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świat według Mellera. Życie i historia - ku wolności


Podobne książki

Przeczytaj także