Krzyż Południa. Rozdroża

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA, Bellona
978-83-89595-63-8
historia alternatywna
Ag2S

Nazywali go Krzyżem Południa. Od doliny Manassas po rzekę Rappahannock był wszędzie tam, gdzie synowie Konfederacji, brudni, obdarci i głodni, ale całym sercem oddani Sprawie, stawali w polu przeciwko najeźdźcom w niebieskich kurtkach. Był mieczem sprawiedliwości pod Bull Run, aniołem zagłady we Fredericksburgu, nadzieją na przedpolu Gettysburga. Naprawdę nazywał się Jeremiah Cross. Oto jego...

Naprawdę nazywał się Jeremiah Cross. Oto jego niezwykła historia…

Rok 1863. Konfederacka rebelia jest w ciągłym natarciu i, wygląda na to, nic nie stanie już na przeszkodzie generałowi Lee, by wywalczyć dla Południa upragnioną niepodległość. Tymczasem gdzieś w Georgii pojawia się czarnoskóry szaleniec, podający się za Boga. Bez trudu zyskuje poparcie uciśnionych niewolników i wraz z nimi pragnie zrealizować swój plan podbicia Południa. Powstrzymać go może tylko legendarny bohater Konfederacji - Jeremiah Cross.

To znaczy mógłby, ale plotki coraz częściej głoszą, że przebywa w niewoli.

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2010; Dom Wydawniczy Bellona, 2010

źródło okładki: http://runa.pl ; http://ksiegarnia.bellona.pl/

chupachupsxxx | 2015-01-06
Przeczytana: 25 listopada 2014

Z początku książkę czytało mi się trochę ciężko, bo z jednego wątka nagle przechodziło się w drugi i nie wiedziałam za bardzo o co chodzi. Ale gdy już było wiadomo co i jak to wcale mi nie przeszkadzało, a wręcz wciągało :) Świetna książka!

Przy książkach spotkałam się z dwoma rodzajami niedosytu:
A - gdy książka mnie pochłonie, wciągnie i przeżuje, pozostawiając bezbronną na świat i żądającą kontynuacji teraz, zaraz, natychmiast
oraz B - gdy autor prawdopodobnie(z nimi nigdy nic nie wiadomo) nie miał na tyle samozaparcia, by zakończyć historię na wydawanym tomie lub gdy zabrakło mu determinacji na kontynuację, czego wynikiem jest przerwanie serii w połowie.
Niestety, na dzień dzisiejszy Jeremiah Cross pozostaje opcją B, a szkoda, bo zaczęło się naprawdę ciekawie.

Aiwlys | 2015-09-13
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 13 września 2015

Historia Crossa i wojny secesyjnej zdecydowanie mnie nie porwała. Może po książce Kuby Ćwieka spodziewałam się czegoś więcej i przez to się troszkę rozczarowałam? Przeszkadzał mi natłok najróżniejszych postaci. Przy każdej na nowo musiałam się domyślać, po której stronie stoją. Przez mnóstwo mniejszych ustępów w środku rozdziału, robił się z tego spory bałagan. I tak naprawdę nie do końca wiedziałam, jakie powiązanie ma prolog z resztą historii, choć teraz przypuszczam, że autor chciał zrobić (bądź robi) z tego dłuższą serię i to dopiero wyjdzie w przyszłości. Mimo, że przez całą książkę mamy bitwy, potyczki, to jednak miałam wrażenie, że nic się w niej nie dzieje. Na plus oceniam jedynie język Kuby, ponieważ jego książki czyta się lekko i szybko. Natomiast sama historia mnie nie przekonała.

Chrisstofferr | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Kolejne spotkanie z książką Jakuba Ćwieka... kolejne jego spotkanie z historią... i podobnie jak w przypadku "Ofensywy szulerów" wielki zawód... nie ze względu na jakość książki tylko ze względu na brak kontynuacji... ale do rzeczy...
Krzyż Południa czyli Jeremiah Cross i jego dzieje na tle wydarzeń wojny secesyjnej. Książka świetnie opisuje jak można wykreować legendę, jak prawdziwa postać ma się do swojego "alter ego" opisywanego w historiach niejakiego Ashleya Wilkesa, a także przedstawia realia i wierzenia czarnych niewolników - głównie pod postacią Barona Samedi.
Przyjemna lektura tylko urwana w połowie...

stilben | 2010-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Jeremiasz Cross, to Bohater, a nawet BOHATER przez naprawdę wielkie B. Ćwiek stworzył go z pietyzmem, powoli budując legendę głównej postaci swojej powieści, paradoksalnie zazwyczaj bez udziału samego bohatera. Kapitana Crossa poznajemy z opowieści jego towarzyszy broni, fragmentów propagandowych broszurek, a nawet poematu napisanego na jego cześć. To bardzo oryginalne przestawienie czytelnikowi postaci i mimo ryzyka popadnięcia w przesadę bardzo udane. Choć Cross jest tak zajebiście przystojny, mroczny, odważny i morderczo skuteczny, że aż dech zapiera, to mimo wszystko udało się go autorowi nie przefajnować. Polubiłem Crossa.
Sama opowieść też zasługuje na gromkie brawa. To świetnie napisana powieść awanturniczo przygodowa, odmalowana bardzo ładnym, plastycznym językiem i z dynamiczną, autentycznie wciągającą akcją.
Wada, za którą odejmuję gwiazdkę, to objętość powieści. Coraz bardziej irytuje mnie praktyka wydawnicza wciskania czytelnikom nowelek i rozbudowanych opowiadań jako...

Ithilnar | 2014-10-17

Narodziny legendy

Jakub Ćwiek znany jest przede wszystkim jako autor cyklu Kłamca, którego bohaterem jest przewrotny Loki – opowieści bardzo lekkich, humorystycznych i pełnych odwołań do popkultury. Na tym tle pierwszy tom historii Jeremiaha Crossa, czyli Krzyż Południa. Rozdroża, jest wielkim zaskoczeniem i całkowitym przeciwieństwem.

Akcja Rozdroży rozgrywa się w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej, nie jest to jednak historyczna relacja tego konfliktu, a raczej bardzo luźna interpretacja. Gdzieś w Georgii pojawia się szaleniec podający się za boga i działający wśród czarnoskórych niewolników. Tymczasem wojska obu stron zmierzają w okolice Gettysburga by tam stanąć do kolejnej bitwy. Potyczki, wojenne fortele i brutalna walka to chleb powszedni bohaterów Ćwieka.

Powieść czyta się dość ciężko. Dlaczego? Otóż autor wplata w tekst pierwiastki nadprzyrodzone – są odniesienia do voodoo (baron Samedi) czy bliżej nieokreślonych umiejętności, które posiada główny bohater. Są to...

kotek | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Nie ma to jak porozpoczynać różne ico dalej. Czytelnik doczeka się kontynuacji czy każdy wymyśli swoje zakończenie. Wątków różnych jest kilka więc każdy może wybrać własny, niektóre się ze sobą łączą.
Jednak liczę na ciąg dalszy w wykonaniu Jakuba Ćwieka. Zwłaszcza baron Semedi mnie interesuje.

Mędrek | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Solidna pozycja, mocne 7, niemal 8.

Swojskie dialogi, wartka akcja, fantastyczne umiejscowienie akcji.
Nie mogę doczekać się kontynuacji, oby nie była odkładana do wielkiego nigdy.

książek: 2004
Dominik | 2010-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2010

Wciągająca książka, którą szybko się czyta, chodź dla takiego wojennego laika jak ja łatwo się zgubić kto do kogo należy itd.

Czekam na kolejne tomy!

Eliza | 2015-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Kolejna wielce ciekawa opowieść Ćwieka, która robi wiele smaku na ciąg dalszy, ale do tej pory nie doczekała się kontynuacji.
Czekam, ech... ;/