rozwiń zwiń

Historia brudu

Okładka książki Historia brudu
Katherine Ashenburg Wydawnictwo: Bellona historia
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Dirt on Clean. An Unsanitized History
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2009-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-03-01
Data 1. wydania:
2010-05-21
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311114616
Tłumacz:
Aleksandra Górska
Tagi:
historia historia powszechna higiena obyczaje
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
459 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1213
1125

Na półkach: , ,

Brud czy woda rządzą światem :-)
Biorąc do rąk książkę spodziewałam się czegoś innego, nie jest to historia brudu lecz bardziej wody w kontekście mycia się.
Starożytni używali wody w nadmiarze, łaźnie stawały się miejscem schadzek kochanków. Święci średniowieczni nie myli się prawie wcale, a z chęcią myli innych, szczególnie tych chorych na trąd. Na dworach częściej zmieniano koszule niż myto się, a mimo, że wszędzie pisano jak sąsiedzi brzydko pachną sami bogaci nie robili nic, aby polepszyć wokół siebie zapach. Później mamy myjących się, albo niemyjących się Anglików, Francuzów, Niemców i perfekcyjnych Amerykanów. Od połowy książki rozpoczyna się już współczesność, USA i dbałość o to, ażeby nie pachnąć jak „człowiek”, historie płynów do ust, podpasek, wybielaczy do zębów, dezodorantów. Reklama dźwignią handlu, niestety ta negatywna: „Źle, że pachniesz sobą”. Ta nadmierna higiena jest powodem badań nad „tabletką brudu”.
Książka dla mnie jest nie tyle historią brudu, lecz zarysem, część starożytno-nowożytna była znana, choć z uśmiechem na ustach czytałam porady, że panie do spa powinny jechać same, aby wypocząć należy męża zostawić w domu. Część amerykańska bardzo rozbudowana, niestety inne kontynenty pominięte. Sporo ikonografii i bibliografii więc dla chętnych pogłębienia tematu doskonała.

Brud czy woda rządzą światem :-)
Biorąc do rąk książkę spodziewałam się czegoś innego, nie jest to historia brudu lecz bardziej wody w kontekście mycia się.
Starożytni używali wody w nadmiarze, łaźnie stawały się miejscem schadzek kochanków. Święci średniowieczni nie myli się prawie wcale, a z chęcią myli innych, szczególnie tych chorych na trąd. Na dworach częściej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    686
  • Przeczytane
    577
  • Posiadam
    159
  • Historia
    29
  • Teraz czytam
    27
  • Historyczne
    11
  • Chcę w prezencie
    10
  • Ulubione
    8
  • Popularnonaukowe
    6
  • 2018
    6

Cytaty

Więcej
Katherine Ashenburg Historia brudu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne