Jamila

Wydawnictwo: Radwan
978-83-89938-07-7
fantastyka, przygoda, romans
KatarzyneaEs

Jamila Cambell opuszcza rodzinną planetę by podjąć swoją pierwszą pracę. Nie dociera jednak na miejsce. Na prom, którym podróżuje, napadają piraci i porywają wszystkich zahibernowanych pasażerów. Zniewolona, musi rozpocząć walkę o przeżycie, a sytuacja, w której się znajdzie sprawi, że na nowo pozna znaczenie słów przyjaźń i lojalność.
Jest to powieść SF z elementami przygodowymi.

enedtil | 2010-10-16
Przeczytana: 11 października 2010

„Jamila” to debiutancka książka pani Katarzyny Sadowskiej i mój pierwszy kontakt z literatura SF od wielu, wielu lat. Do tej pory jedynymi książkami jakie przeczytałam z tego gatunku było kilka pozycji z serii „Gwiezdne Wojny” … jednak to było dawno temu i nieprawda. Z racji bycia nieoczytaną w tej dziedzinie podeszłam do tej książki z pewnym dystansem, niczego od niej nie oczekując. Może tylko gdzieś tam, w mojej główce, tliła się malutka nadzieja na bardzo dobrą lekturę. W końcu, w ostatnim czasie, udało mi się przeczytać kilka naprawdę dobrych debiutów literackich.

Czytając „Jamilę” przenosimy się … nie wiem czy „dawno, dawno temu” ale na pewno do jakiejś odległej galaktyki. Niestety nie wiemy jakiej. Autorka „oszczędziłam” nam zbędnego wyjaśniania czy jest to nasza świat w dalekiej przyszłości, gdzie podróże kosmiczne to chleb powszedni, czy jest to zupełnie fikcyjna rzeczywistość, nie mająca nic wspólnego z Ziemią, ludźmi i podbojem przez nich kosmosu. Bardzo brakowało...

Ethan | 2010-10-14
Przeczytana: 14 października 2010

Życie w kosmosie jest nieobliczalne, a jeszcze trudniejsze i bardziej zaskakujące wiodą piraci. Jamila Cambell wyrusza w swoją własną podróż cierpienia, wzlotów i upadków. Całość daje nam dość dziwną mieszankę. Po zamknięciu książki - a przeczytałem ją tak szybko, że nawet nie robiłem przerw - musiałem usiąść i zastanowić się co jest grane, byłem zaskoczony i trochę zawiedziony. Kiedy wiedziałem już, że będę ją czytał nie mogłem się doczekać kiedy to zrobię. Chciałem od początku zobaczyć jakąś wizję przyszłości. "Nowa era" - jak nazywa się czas w książce - nie zaskoczyła mnie. Wyobrażenia żywcem ściągnięte z filmów. Takie mam wrażenie.
Gdy zaczynamy czytać, od razu wchodzimy w czas gdzie tytułowa bohaterka zostaje porwana przez piratów, dlatego, że nie ma żadnego wprowadzenia w daną sytuację, a od razu zostajemy rzuceni na głęboką wodę. Musimy się przystosować. Nie lubię gdy akcja od początku szaleje, chciałem coś spokojnego, momentami przyspieszającego, a nie czegoś pędzącego...

Michał | 2010-10-14
Przeczytana: 12 października 2010

Czytanie „Jamili” Katarzyny Sadowskiej przypomina przegląd kultowych filmów SF. Bohaterka, zagubiona i przestraszona niczym Leeloo z „Piątego Elementu”, kosmiczni piraci, szlachetni w głębi serca przemytnicy i złodziejaszkowie w prostej linii wywodzący się od Hana Solo, nadprzestrzenne podróże doskonale znane miłośnikom „Star Treka”. Jest nawet wątek żywcem przejęty z „Avatara”.

W myśl zasady inżyniera Mamonia lubimy te piosenki które już znamy – historia wchodzącej w życie Jamili już na progu dorosłości porwanej przez piratów i targanej kaprysami losu, popadającej z jednych tarapatów w następne i spod ciężkiej jednej ręki jednego pirackiego kapitana pod inną – jeszcze cięższą, to książkowy miks takich samograjów. Dzięki temu książkę Katarzyny Sadowskiej czyta się szybko, pędząc razem z akcją, która niczym Sokół Millennium nie zatrzymuje się nawet na chwilę... niestety pęd fabularny pęd i kalejdoskop zdarzeń nie przysłania wszystkich braków tej książki.

Już pierwszych parę...

Michał | 2010-10-27
Przeczytana: 26 października 2010

Na wstępie zaznaczam, że jest to jedna z niewielu przeczytanych przeze mnie książek z dziedziny fantasy, także moje odczucie w stosunku do tej pozycji może znacząco odbiegać od oczekiwań maniaka tego gatunku ;) Pozostałych przeczytanych tytułów przytaczał nie będę, napomknę jedynie, że wyszły spod pióra (klawiatury?) Jakuba Ćwieka.

"Jamila Cambell opuszcza rodzinną planetę by podjąć swoją pierwszą pracę. Nie dociera jednak na miejsce. Na prom, którym podróżuje, napadają piraci i porywają wszystkich zahibernowanych pasażerów. Zniewolona, musi rozpocząć walkę o przeżycie, a sytuacja, w której się znajdzie sprawia, że na nowo pozna znaczenie słów przyjaźń i lojalność" - takimi słowami wita nas streszczenie zawarte na odwrocie książki (warto zaznaczyć iż jest to pierwsza książką w dorobku Katarzyny Sadowskiej). Kierując się owym streszczeniem zawartym w kilku linijkach, nastawiłem się raczej na monotonną, jednowątkową historię obracającą się wokół czegoś na wzór obozu jenieckiego....

Ysabell | 2010-11-01
Przeczytana: 24 października 2010

Kiedy zgłaszałam swoją chęć przeczytania tej książki, nie miałam zielonego pojęcia czy nie będę żałować. Przyznaję, że nie mam najlepszego zdania o współczesnej polskiej SF, natomiast polskiej space opery nie znałam wcześniej wcale. Po opisie z okładki nie spodziewałam się niczego ponad przeciętną rozrywkę na kilka wieczorów. Dostałam trochę co innego, ale przeczytania "Jamili" nie żałuję.

Nie mam zamiaru opisywać tutaj akcji powieści, bo właśnie fabuła jest najciekawszym, co nas w "Jamili" może spotkać. Dość powiedzieć, że zapowiadane na okładce porwanie przez piratów jest tylko początkiem przygód bohaterki, która wplątana zostanie nie tylko w walkę o przetrwanie swojej rasy, ale też w politykę na najwyższym możliwym szczeblu.

Po przeczytaniu "Jamili" musiałam zrobić sobie chwilę przerwy, żeby spokojnie poukładać w głowie wrażenia z lektury. A były takie:

Pierwsze — nie spodziewałam się, że takiej objętości: prawie pięćset stron zapisane drobnym maczkiem. Akcji na tych stronach...

Moreni | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

„Jamila” jest debiutancką powieścią Katarzyny Sadowskiej. Jest to powieść fantastycznonaukowa z podgatunku space opery, więc stwierdziłam, że świetnie się nada do jednego z moich celów. Celem tym mianowicie było moje osobiste przekonanie się do gatunku SF, co przychodzi mi opornie i z trudem, bo chociaż „Diunę” i „Grę Endera” lubię, to trauma po wmuszonym w podstawówce Lemie nigdy mnie nie opuściła. „Diuna” i „Gra Endera” to jednak klasyka, dzieła kanoniczne, ergo żadno to dla nich osiągnięcie, spodobać się komuś. „Jamila” zaś to powieść nieznana i, skoro niekanoniczna, nie mogąca z klasyką konkurować. Wykoncypowałam sobie wtedy, że jeśli ta książka mnie od siebie nie odrzuci, to jest dla mnie nadzieja. I cel, przynajmniej częściowo, chociaż w bólach, został osiągnięty.

Prom kosmiczny o wdzięcznej nazwie Nora zostaje podczas lotu obrabowany przez piratów. Jednym z pasażerów Nory, a dla piratów świetnym bonusem do „towaru”, jest Jamila Campbell, młoda kobieta w drodze do swojej...

Elga | 2010-10-17
dawidowi | 2013-12-27