Thorgal: Gwiezdne dziecko

L'enfant des étoiles
Wikingowie, przygoda, fantasy
komiksy
Paweł

Trzy odrębne opowieści, które znajdują się w tomie odkrywają niezwykłe pochodzenie Thorgala. Pierwsza historia ukazuje moment odnalezienia przez Wikingów małego bohatera oraz nadanie mu imienia. Druga mówi o spotkaniu małego Thorgala z krasnoludem Tjahzim, poszukującym metalu, który nie istnieje. Okazuje się, że ów metalowy talizman posiada chłopiec. W ostatniej historii Thorgal poszukuje kapłana-czarownika, który ponoć będzie w stanie wyjaśnić jego tajemnicze pochodzenie...

źródło opisu: Egmont 2008

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Łędina | 2017-02-02

Dla wikingów syn Aegirra, wysłannik Thora. Syn burz. Tak naprawdę potomek ludu z gwiazd. Thorgal Aegirrson. Ten album to historia jego narodzin, dzieciństwa, poszukiwania źródeł swojego pochodzenia. Na "Thorgala: Gwiezdne dziecko" - Jeana Van Hamme'a, Grzegorza Rosińskiego składają się trzy krótkie opowiadania.

Jean Van Hamme – belgijski pisarz oraz scenarzysta komiksowy i filmowy. Ukończył Solvay Brussels School of Economics and Management, studiował również dziennikarstwo. Porzucił pracę ekonomisty i poświęcił się w całości pisarstwu i scenopisarstwu. Jako scenarzysta zadebiutował w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym ósmym roku scenariuszem do komiksu "Epoxy", narysowanego przez Paula Cuveliera.

Grzegorz Rosiński - polski rysownik komiksowy, grafik i malarz. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i przez następne dziesięć lat tworzył ilustracje książkowe. Był także dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax",...

onika | 2012-07-10

Mój pierwszy Thorgal :) Bałam się oddychać, gdy go czytałam. Dostałam go od starszego brata ciotecznego, żebym siedziała cicho i za nim nie łaziła :) A potem byliśmy diaboliczną parką, która skutecznie wymuszała na naszych rodzicach zakup kolejnych tomów, bo każdy musiał mieć swój egzemplarz ;)

Wkp | 2014-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2014

Siódmy tom Thorgala to zbiór trzech opowieści o wczesnym dzieciństwie gwiezdnego dziecka.
W pierwszej z nich ZAGINIONYM DRAKKARZE, wikingowie zmagają się ze sztormem i zagubieni pośród fal znajdują kapsułę z maleńkim Thorgalem.

W drugim, METALU,KTÓRY NIE ISTNIAŁ, mały Thorgal pomaga krasnoludkowi, który szuka tytułowego metalu, bez którego jego lud zostanie zniewolony przez bestię.

I wreszcie w TALIZMANIE, 10-letni Thorgal wyrusza na spotkanie z bogiem, od którego chce poznać własne pochodzenie…

Widać wyraźnie, że twórcom zabrakło pomysłu na pełny album, nie mniej to, co serwują stoi na wysokim poziomie i jest o wiele lepsze od poprzedniej przygody nietypowego Wikinga. Wszystkie historie są ciekawe, znakomicie narysowane i pełne popisów wyobraźni duetu Rosiński/Van Hamme.

Polecam i to nie tylko fanom, bowiem ten album śmiało może istnieć jako one shot i nie jest konieczne znanie jakichkolwiek przygód Thorgala by go zrozumieć i w pełni cieszyć się lekturą. Szczególnie, że jest...

| 2014-05-27

Zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych tomów. Tutaj bowiem poznajemy historie młodzieńczych lat Thorgala.

runchair | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

To co wyczynia Rosiński w tej części, to graficzny majstersztyk (zaczął operować gęstszą, subtelniejszą kreską). Z jednym wyjątkiem - obraz wikingów kreuje bezbłędnie, ale jeśli chodzi o jego sposób na przedstawienie rozwiniętej technologii, to jednak wypada blado. Świetny pomysł żeby poznać co nieco z dzieciństwa naszego bohatera - dzięki temu zaczynamy rozumieć "odmienność" Thorgala, a świat wykreowany przez autorów staje się coraz bogatszy. Jak dotąd - jeden z moich ulubionych albumów z tej serii.

Endriux | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Album retrospekcyjny, ukazujący dokładnie pochodzenie Thorgala. Rysunki i fabuła na bardzo wysokim poziomie. Lektura z dzieciństwa, która wciąż sprawia wielką przyjemność.

Naprawę ładne dopełnienie historii pochodzenia Thorgala, którą poznajemy w tomie drugim.

Piotr | 2017-03-07
Przeczytana: 1994 rok

To byl chyba pierwszy Thorgal jaki ukazal sie w Polsce. Gladka okladka i ladna kolorystyka, to cos czego jeszcze nie bylo w ksiegarniach.
Swoja droga gdzie ten czar i urok ksiegarni. Kiedys pachnialo papierem i ksiazkami tak ze czlowiek lubil chodzic by zwyczajnie przebywac w tym nastrojowym klimacie. Dzis w czasach przepychu na polkach i wydawango badziewia nie nie wie juz co to znaczy prawdziwa ksiegarnia. Plastikowy i powlekany papier to juz nie to samo.

Majar | 2013-07-25

Komiks rewelacja.Teksty,rysunki,tematyka - najwyższa półka literatury komiksowej - czyli KLASYKA:)
Odkąd sięgnełam po ''opowieści w obrazkach'' o Thorgalu - już potem i aż do teraz (i raczej tak zostanie,na zmiany się nie zapowiada) - żadna tego typu opowieść nie podobała mi sie tak bardzo.
Ten tytuł,obok AARICIA,PONAD KRAINĄ CIENI,ALINOE - to moje ulubione odsłony życia i przygód Thorgala,dziecka z gwiazd którego historia i losy są tak niesamowite,że zachwycają i fascynują kolejne pokolenia (nawet można stwierdzić,że kto nie miał w rękach Thorgala,ten jeszcze nie poznał magii dobrego klasycznego komiksu).
I tak Thorgal,choć żyje wśród wikingów,jest dzieckiem innej kultury,innego społeczeństwa.Znaleziony na morzu przez wodza wikingów zostaje przez niego przygarnięty; ale po pewnym czasie jego przybrany ojciec,myslący,że syn wyłowiony z morza jest darem bogów,umiera a jego miejsce zastępuje człowiek złowrogi i gwałtowny,Gandalf zwany Szalonym i Thorgal popada w niełaskę,tym...

Karolina | 2013-09-10
Przeczytana: 08 września 2013

Album to trzy osobne historie składające się na dzieciństwo Thorgala. Milo mi się je czytało, a jeszcze milej oglądało dobrze wykonaną kreskę, ale brakuje mi trochę chronologii pomiędzy poszczególnymi zeszytami. Mam wrażenie, że skaczemy w życiu Thorgala i zamiast ciekawić się uchyleniem rąbka tajemnicy, tylko jeszcze bardziej się gubimy. Wolałabym się dowiedzieć, co dalej z poszukiwaniami jego żony po upadku Brek Zarith niż skąd się nagle wziął na Ziemi. A może dla spokojnego sumienia powinnam po prostu czytać kolejne części niechronologicznie?