Zabójcza hipoteza

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak
Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ - O Theios Petros kai i Eikasia tou Goldbach
camillejr

Czy próba rozwiązania matematycznego problemu może doprowadzić człowieka na skraj szaleństwa? Młody, zafascynowany naukami ścisłymi człowiek nawiązuje przyjaźń ze swoim ekscentrycznym, trochę zwariowanym wujem Petrosem. Kiedy przypadkiem dowiaduje się, że Petros jest geniuszem matematyki, który całą młodość poświęcił na udowodnienie hipotezy Goldbacha, usiłuje za wszelką cenę nakłonić go do...

Młody, zafascynowany naukami ścisłymi człowiek nawiązuje przyjaźń ze swoim ekscentrycznym, trochę zwariowanym wujem Petrosem. Kiedy przypadkiem dowiaduje się, że Petros jest geniuszem matematyki, który całą młodość poświęcił na udowodnienie hipotezy Goldbacha, usiłuje za wszelką cenę nakłonić go do podjęcia przerwanych w tajemniczych okolicznościach badań. Czy wujowi uda się znaleźć rozwiązanie?
Niezwykle wciągająca powieść detektywistyczna o obsesyjnym poszukiwaniu prawdy, w którym stawką jest ludzkie życie.
Hipoteza Goldbacha to złudnie proste założenie, według którego każda liczba parzysta jest sumą dwóch liczb pierwszych. Uważa się je za jeden z największych, nierozwiązanych problemów matematycznych.
Angielski wydawca ufundował nagrodę w wysokości miliona funtów dla tego, kto zdoła dowieść prawdziwości hipotezy Goldbacha.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,513,Zabojcza-hipoteza

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,513,Zabojcza-hipoteza

kamwitsta | 2011-07-08

Tematyka bardzo ciekawa sama w sobie, i dodatkowo przez to, że tak rzadko spotykana w powieściach. Tego drugiego żałuję szczególnie, bo może inaczej znalazłoby się coś, niestety, lepiej napisanego.

Tomasz | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Książka bardzo ciekawa. Zwłaszcza dla umysłu ścisłego :)

Marek | 2016-06-22
Na półkach: Dawno, Posiadam, Przeczytane