Niezwykłe dzieje mózgu Einsteina

Possessing Genius
83-7495-019-6
biografia, naukowiec, einstein,
Shim

W 1955 roku patolog z Uniwersytetu Princeton Thomas Harvey przeprowadził sekcję zwłok Einsteina i postanowił zachować dla nauki i dla potomności jego mózg. Przez następne lata Harvey był strażnikiem tego organu i starał się odkryć tajemnicę geniuszu Einsteina, badając zakonserwowane fragmenty tkanki mózgowej, co jednak się przeciągało z wielu powodów, m.in. niemożności odkrycia niczego niezwykłego, a także osobistych perypetii Harveya. Książka traktuje o niezwykłych losach mózgu Alberta Einsteina, który to organ przez prawie pół wieku po śmierci uczonego "krążył" po Stanach Zjednoczonych w słojach z substancją konserwującą. Prezentuje również wplecione w zasadniczy wątek dygresje - zwięzły opis odkryć i dokonań wielkiego myśliciela, a także streszczenie postępu w badaniach nad ludzkim mózgiem w ostatnim półwieczu, drąży rodzinne sekrety Einsteina.

nieuczesanaBuka | 2014-08-11
Przeczytana: sierpień 2014

Bardzo fajna książka. Opisuje historię mózgu Einstaina nie poprzez same suche fakty, ale w miły i przystępny sposób, dzięki czemu nie musisz znać się na medycynie, aby czytanie sprawiało przyjemność. Dodatkowym atutem jest ukazanie historii nie tylko tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z fizykiem, jego mózgiem czy T. Harvey'em, ale też tych, który w niewielkim stopniu odegrali jakiekolwiek znaczenie. Wszystko przyjemnie opisane, uzupełnione o zdarzenia, które doprowadziły ludzi do takiego a nie innego punktu w życiu.

Ka_Ha | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, Porzucone

Chwilę temu, po około 200 stronach, przerwałam lekturę bez najmniejszych chęci na powrót do nudnej historii o wędrówce plastrów mózgu Alberta. Oczekiwałam, że będzie więcej o mózgu, o Einsteinie, o fizyce. W zamian dostałam biograficzne noty o romansach szefa szpitala, w którym zmarł Einstein, o kółku poetyckim, na które chodziła żona lekarza fizyka czy też o tym, że Albert nie nosił skarpetek. Wow...

Ach, słabość do książek z zakresu historii medycyny. Problemem są błędy (z zakresu fizyki oraz neurologii) oraz literówki, zwłaszcza w końcowej części książki.

Joanna | 2015-11-29
lucky | 2015-04-17