Titus Andronicus

Inne wydania

Kolekcja wydana w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej to unikalne wydanie 21 najważniejszych dramatów Williama Szekspira w doskonalej realizacji BBC wraz z pełnym tekstem sztuki w przekładzie Macieja Słomczyńskiego. Spektakle BBC to niezapomniane przeżycie artystyczne: wspaniała scenografia, idealnie dobrane kostiumy oraz znakomita gra aktorów sceny brytyjskiej, m.in.: sir John Gielgud, John Cleese, Antony Hopkins, Helen Mirren.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

Mikael95 | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: styczeń 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeden z najkrwawszych utworów angielskiego dramatopisarza przedstawiający historię zemsty różnych bohaterów.

Tytułowy Titus Andronicus jest wodzem rzymskim, odnoszącym zwycięstwo podczas wyprawy przeciwko Gotom. Do Rzymu sprowadza królową tego ludu, Tamorę wraz z synami. Zgodnie z tradycją na grobie poległych synów Titusa trzeba rozrzucić zwęglone prochy najdumniejszego syna przeciwnika. Titus, mimo błagania królowej wybiera jej najstarsze dziecko, Alarbusa. Nowo wybranemu cesarzowi, Saturninusowi, przyrzeka rękę ukochanej córki, Lavinii, ta jednak jest już obiecana bratu cesarza, Bassianusowi. Dotknięty zniewagą Saturninus bierze za żonę Tamorę. Kobieta przyrzeka zemstę na bliskich wodza i na nim samym, nie wie jednak, że zemsta dotknie wszystkich...

Jak już powiedziałem wcześniej, jest to krwawy utwór, wykorzystujący motyw zemsty.
Tamora, żona cesarza, przysięga zemstę na Titusie za śmierć ukochanego syna. Z pomocą dwóch synów i swojego kochanka Aarona doprowadza do śmierci...

Jacek | 2016-06-29
Na półkach: Klasyka, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Nie tylko brak czasu sprawił, że z tą tragedią Szekspira motałem się długo. Ale tak wiele nagromadzonego, niczym nieuzasadnionego zła, tragedii, krwawych czynów, dawno nie czytałem. A ponieważ Szekspir tworzył niezmiernie plastyczne dzieła, mogłem sobie wyobrażać poszczególne sceny. I już nie dziwię się, że tak rzadko to dzieło jest wystawiane. Tak wiele zbrodni, tak wiele bezeceństw, i jeszcze jedyny sprawiedliwy, tytułowy Tytus, który także uczestniczy w tej orgii krwi i zagłady. Straszne. Przerażające. Ale może prawdziwe dla czasów autora? Może uzasadnione oczekiwaniami ówczesnych widzów? Nie wiem.
To oczywiście znakomity dramat, pełen wyrazistych postaci (choćby młody Lucjusz), to bardzo tragiczna opowieść, lecz dla mnie nieco zbyt straszna.
Na marginesie - tak jednoznacznie zarysowany gwałt (rzecz jasna nie ma mowy o wystawieniu takiej sceny w teatrze Szekspirowskim, a cóż mówić o czasach współczesnych, choć z reżyserami to różnie bywa...) rzadko pojawia się w literaturze....

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Zemsta. Zemsta to motyw przewodni "Tytusa Andronikusa", choć nie tylko w tym dramacie Szekspir koncentruje się na pragnieniu zemsty. Tutaj zemsta wręcz zaślepia, odbiera zdolność realnej oceny.A co gorsza, pragnieniu zemsty poddają się prawie wszyscy bohaterowie dramatu. Bardzo krwawy to dramat, okrutny. Koniecznie!!!

maszynistaGrot | 2016-08-29

Wyjątkowe dzieło Szekspira. Tradycyjnie jest tu sporo dramaturgii, śmierci i ludzkich współzależności jak to u Szekspira. Jednak ta sztuka charakteryzuje się wyjątkową brutalnością - brutalny gwałt na niewinnej kobiecie połączony z okaleczeniem ciała. I krwawa zemsta. Pomimo, iż często u największego dramaturga świata pojawiają się motywy zabójstwa, samobójstwa czy bezkompromisowej walki o władzę, to jednak taki stopień przemocy jaki cechuje "Tytusa Andronikusa" ciężko znaleźć w innym jego dziele.

Z drugiej jednak strony, choć "Tytus Andronikus" jest bez wątpienia wartościowym dziełem, poruszającym problematykę odpowiedzialności za własne czyny i losy najbliższych, to jednak nie jest to szczytowe osiągnięcie angielskiego pisarza. O wiele bardziej cenie sobie inne słynniejsze dramaty Szekspira. Weźmy dla przykładu "Otella", gdyż podobnie jak w "Andronikusie" zemsta jest tam kluczowym motywem. O ile jednak w "Otellu" mamy do czynienia z wybornym, wyrafinowanym, rewelacyjnie...

michall_1985 | 2015-12-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2012

Kolejny "antyczny" dramat Shakespeara.

Miejscem akcji jest ponury starożytny Rzym.Jest to tragedia traktująca o żądzy władzy,zemście i ludzkiej nieuczciwości.Wszystko byłoby świetną kompozycją,gdyby nie bezsensowne śmierci i okaleczenia,które są bardzo szczegółowo opisane.

Ogólnie jest to dzieło godne polecenia,podobnie,jak ekranizacja z Anthonym Hopkinsem w tytułowej roli.

Wiórek | 2012-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Tytus Andronikus" to chyba najtragiczniejszy i najbardziej okrutny dramat jaki miałam okazję kiedykolwiek przeczytać. Dlatego też odjęłam jedną gwiazdkę; autor mógł przynajmniej oszczędzić Lavinię. Akcja całego dramatu dzieje się w Rzymie. Bohaterowie mają typowo rzymski rys, są okrutni, ale przy tym mężni i dbają o swój honor bardziej niż o życie. Cała fabuła koncentruje się na zemście królowej Tamory na rodzie Titusa Andronicusa, sławnego wodza, który bronił Rzymu przed Gotami i wziął ją w niewolę. Królowa knuje swoją intrygę i jest sprawczynią wszystkich nieszczęść, które spadają na wyjątkowo dobrego i cnotliwego człowieka, jakim jest Titus. W przeciwieństwie do tragedii greckiej, osoby, które spotyka śmierć nie zasłużyły na nią i nie sprowokowały losu. Tutaj śmierć nie jest wykonawcą sprawiedliwego wyroku.

Monika | 2010-09-23
Przeczytana: 23 września 2010

Dramat zawierający w sobie elementy gore, których nie powstydziłyby się najlepsze współczesne horrory. Polecam tę sztukę zwłaszcza tym, którzy Shakespeare'a znają tylko z "Romea i Julii", "Makbeta", "Hamleta" i innych szkolnych lektur aby odkryli inne oblicze tego genialnego dramaturga.

Noemi | 2012-11-26

Genialny. Może jestem potworną ignorantką, ale uważam, że "Romeo i Julia" nie może równać się z tym dziełem absolutnie w niczym. "Titus Andronicus" obfituje we wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej książce - ból, miłość, śmierć, zdrada, zemsta, honor, intrygi, kara, wszystko w tak dużym wymiarze i perspektywy tylu postaci, że chylę czoła przed geniuszem twórcy tego dzieła i pozostaję pod wielkim wrażeniem.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdecydowanie nie. To najsłabsza sztuka Shakespeare'a, jaką czytałam - krew się leje, trup ściele się gęsto, makabra za makabrą, ilość zabójstw, gwałtów i okrucieństwa przekracza już nawet nie granice mojej wytrzymałości, ale granice dobrego smaku. Po co? Po to, żeby każdy mógł się zemścić, chociaż pod koniec trudno się już połapać, za które dokładnie przewinienie i z jakiego powodu powstałe.

ziokorożec | 2013-11-14
Przeczytana: 11 listopada 2013

Zawsze zachwyca mnie umiejętność połączenia komizmu z tragedią ludzką. Zakrawa to na czarną komedię, a te uwielbiam.
Do tej pory mam przed oczami wyobrażenie Titusa, który mówi do brata coś w stylu: „Jak mogłeś zabić muchę? Czym ona ci zawiniła? A jeśli miała matkę i ojca?! Jak wielka będzie teraz ich rozpacz?”.