Titus Andronicus
8372202443
Herostrates

Najkrwawsza ze wszystkich sztuk Williama Szekspira. Opowiada o triumfie i upadku rzymskiego dowódcy, Tytusa Andronikusa, który nieopacznie sprowadza klęskę na siebie i swoją rodzinę po wzięciu do niewoli królowej gockiej Tamory i podjęciu decyzji o złożeniu w ofierze jej syna.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Szczupak | 2019-09-14
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Przekaz tej opowieści jest prosty:
Bycie porządnym, dobrym, postępowanie zgodnie z wartościami - nie zawsze wiąże się z docenianiem ze strony innych ludzi.

Cathy Cat | 2019-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2019

To najmrocznejsza książka, którą czytałam.
Ze względu na katę, jaką Tytus wymierzył swojemu synowi za nieposłuszeństwo, miałam wrażenie, że nie dba on o swoje dzieci, jednak potem zmieniłam zdanie. Tamora - na początku jest godna pożałowania, gdyż jest więźnarką i grozi jej śmierć, później, jako cesarzowa jest łaskawa, kiedy broni Tytusa, potem, w lesie, okazuje zupełnie inną część swojego charakteru. Niewątpliwie była przebiegła i świadoma swojego sprytu - ale właśnie zbyt wielka pewność siebie doprowadziła do jej upadku.
Aaron to sadysta; jego szczęściem jest czynienie zła dla innych. Lecz nawet on nie jest całkowicie zły - chciał ocalić swojego syna i go wychować.

LadyEssex | 2019-02-04
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Znakomicie się czyta. Trudno się od niej oderwać gdy się już zacznie. Biorą pod uwagę, że ta sztuka uznawana jest za pierwszą Szekspira, a sam autor jeszcze uczył się pisać, można jej wybaczyć lekkie niedoskonałości i pewnego rodzaju "prymitywizm", tak różniące ją od inny dzieł. Pomimo tego warta przeczytania, a na pewno obejrzenia na żywo w teatrze.

Hefajstosek | 2018-12-04
Przeczytana: marzec 2012

Kolejny "antyczny" dramat Shakespeara.

Miejscem akcji jest ponury starożytny Rzym.Jest to tragedia traktująca o żądzy władzy,zemście i ludzkiej nieuczciwości.Wszystko byłoby świetną kompozycją,gdyby nie bezsensowne śmierci i okaleczenia,które są bardzo szczegółowo opisane.

Ogólnie jest to dzieło godne polecenia,podobnie,jak ekranizacja z Anthonym Hopkinsem w tytułowej roli.

FannyBrawne | 2018-09-24

Jednoznacznie stwierdzam, że ,,Tytus Andronikus” to najbardziej gorzka i najtragiczniejsza sztuka Szekspira.

Cesarstwo rzymskie. Po śmierci cesarza o tron rywalizują jego synowie – Saturninus i Basjanus. W tym samym czasie do Rzymu powraca uwielbiany wódz Tytus Andronikus, prowadzący za sobą pokonaną królową Gotów Tamorę, której najstarszego syna Tytus składa w ofierze w czasie Triumfu. Tamora poprzysięga zemstę, która niszczy rodzinę Tytusa. Jak można się domyśleć, Rzymianin nie pozostanie jej dłużny.

,,Tytus Andronikus” to okrutna i brutalna opowieść o zemście, tym bardziej okrutna, że właściwie nie ma tu osoby, której można by przyznać moralne prawa do tej zemsty. Tytus krzywdzi Tamorę, zabija jej syna i to bez większych wyrzutów sumienia. Dlatego czytelnik(a przynajmniej ja) nie jest w stanie mu współczuć, gdy spotykają go nieszczęścia. Tamora doznaje krzywdy, ale jej zachowanie daleko wykracza poza bycie cierpiącą matką, i można się zastanawiać, czy nawet gdyby jej syn żył,...

czytający | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Nadszedł czas morderczych łowów. Oto chwila, kiedy obrzydliwy gwałt i okrutna zbrodnia staną u boku swej matki zemsty, żeby wszystkim czytającym "Tytusa Andronikusa" zgotować szaleńczy karnawał. Bo kto lubi mroczne przesłania wyrażane ustami bohaterów tragedii Williama Szekspira, ten z pewnością będzie zadowolony z wyboru tego dramatu. To arcydzieło ukryte w zbrodni, której narzędziami tortur złamano niejednego śmiałka. Tu nawet krew krzyczy z grobów pomordowanych i błaga o sprawiedliwość. Jednak czy w zamęcie szekspirowskich nikczemności jest jeszcze miejsce dla przyzwoitości? Angielski dramaturg przytaczając słowa Owidiusza "terras Astraea reliquit" pisze, że bogini sprawiedliwości Astraea opuściła ziemię. Ma rację, ponieważ próżno jej szukać w tym krwawym dziele.

Usta zhańbionej Lawinii wcale nie muszą mówić, aby przekazać okrutną prawdę o tym, co wydarzyło się w pobliżu cesarskiego tronu. Szaleństwo nie dba o to czy "sit fas aut nefas". Nie jest ważne czy to, co się...

Milka555 | 2018-04-05
Przeczytana: 27 marca 2018

Jeden z tych zbyt ciężkich dramatów. Nie bierze jeńców, tragedia wypełnia go po ostatnią kropkę.

Spiderdog86 | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Chyba najbardziej krwawe dzieło Shakespeara. Naprawdę dobrze czyta się taką okrutną tragedię:-)

Roman Dłużniewski | 2017-01-14

Zemsta. Zemsta to motyw przewodni "Tytusa Andronikusa", choć nie tylko w tym dramacie Szekspir koncentruje się na pragnieniu zemsty. Tutaj zemsta wręcz zaślepia, odbiera zdolność realnej oceny.A co gorsza, pragnieniu zemsty poddają się prawie wszyscy bohaterowie dramatu. Bardzo krwawy to dramat, okrutny. Koniecznie!!!

Grot | 2016-08-29

Wyjątkowe dzieło Szekspira. Tradycyjnie jest tu sporo dramaturgii, śmierci i ludzkich współzależności jak to u Szekspira. Jednak ta sztuka charakteryzuje się wyjątkową brutalnością - brutalny gwałt na niewinnej kobiecie połączony z okaleczeniem ciała. I krwawa zemsta. Pomimo, iż często u największego dramaturga świata pojawiają się motywy zabójstwa, samobójstwa czy bezkompromisowej walki o władzę, to jednak taki stopień przemocy jaki cechuje "Tytusa Andronikusa" ciężko znaleźć w innym jego dziele.

Z drugiej jednak strony, choć "Tytus Andronikus" jest bez wątpienia wartościowym dziełem, poruszającym problematykę odpowiedzialności za własne czyny i losy najbliższych, to jednak nie jest to szczytowe osiągnięcie angielskiego pisarza. O wiele bardziej cenie sobie inne słynniejsze dramaty Szekspira. Weźmy dla przykładu "Otella", gdyż podobnie jak w "Andronikusie" zemsta jest tam kluczowym motywem. O ile jednak w "Otellu" mamy do czynienia z wybornym, wyrafinowanym, rewelacyjnie...