Od Golema do Terminatora. Wizerunki sztucznego człowieka w kulturze

Seria: Popkultura i media
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Tenar

Książka jest próbą zrozumienia fenomenu popularności robotów, androidów, cyborgów. Autorka przygląda się bohaterom filmowym i literackim, a także automatom we francuskim muzeum. Rozmawia z nimi, jak antropolog rozmawia z obcymi. Celem jest poznanie nie tylko intrygujących figur, takich jak potwór dr. Frankensteina, tytułowy Golem czy android, ale także lęków i fascynacji człowieka. Jest to...

Autorka przygląda się bohaterom filmowym i literackim, a także automatom we francuskim muzeum. Rozmawia z nimi, jak antropolog rozmawia z obcymi. Celem jest poznanie nie tylko intrygujących figur, takich jak potwór dr. Frankensteina, tytułowy Golem czy android, ale także lęków i fascynacji człowieka. Jest to głos o istocie człowieczeństwa, inny od propozycji ściśle filozoficznych czy formułowanych przez badaczy sztucznej inteligencji. Okazuje się bowiem, że sztuczny człowiek to rodzaj lustra, w którym przeglądamy się my sami.

źródło opisu: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie