Uchodźcy

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki
Omnikoron

Jest to opowieść o wykolejonym pokoleniu, o młodych ludziach, których w dzieciństwie deprawowała totalna wojna, a zaraz potem totalitarna szkoła. O uchodźcach, wygnańcach, rozbitkach. Bohaterami barwnych opowieści Grynberga są m.in.: Marek Hłasko, Krzysztof Komeda, Roman Polański, Leopold Tyrmand i Elżbieta Czyżewska. Razem z autorem wracamy do Polskich lat 50 i 60, podróżujemy po Europie tamtych czasów, jedziemy do Izraela, by w końcu trafić za ocean. Czy gdziekolwiek na świecie można znaleźć upragniony azyl? Czy też trzeba go szukać w sztuce.

Wojciech Gołębiewski | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

OSTRY PROTEST!!! przeciwko redakcyjnej notce:
„Jest to opowieść o WYKOLEJONYM POKOLENIU, o młodych ludziach, których w dzieciństwie DEPRAWOWAŁA totalna wojna, a zaraz potem TOTALITARNA SZKOŁA” /podkr.moje/
NINIEJSZYM OŚWIADCZAM: ANI JA, ANI MOJE RODZEŃSTWO /tudzież koledzy, sąsiedzi i przyjaciele/ NIGDY NIE BYLIŚMY WYKOLEJEŃCAMI, A W SZKOŁACH, nazwanych przez recenzenta TOTALITARNYMI, WŚRÓD NAUCZYCIELI PRYM WIEDLI WSPANIALI LUDZIE, MĄDRZY, UCZCIWI i PATRIOTYCZNI PEDAGODZY. A, że wszyscy musieli być KETMANAMI, to już inne zagadnienie. Można powiedzieć, że obowiązywała strategia rzodkiewki, czerwonej tylko na zewnątrz.
No właśnie, tylko jak określić autora, ŻYDA, który w przeciwieństwie do „WYKOLEJEŃCÓW”, już w czasie studiów, w wieku 20 lat, został AGENTEM BEZPIEKI. I ten wierny uczeń i podwładny SWOICH WSPÓŁPLEMIEŃCÓW, ŻYDÓW, takich jak BERMAN, RÓŻAŃSKI czy ...

| 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, historia

Pod względem treści i formy przekazywanych treści - książka bardzo dobra. Gorzej jeżeli przyjrzymy się językowi - wiele błędów; i nawet kilka w kwestiach merytorycznych. Ale abstrahując od stylu, błędów, jest to historia pokolenia, które nie potrafiło się odnaleźć w komunistycznej Polsce. Polacy, którzy przemierzyli pół świata, ale wciąż tęsknili za Polską, ale niestety jej już nie było. Ciekawe, niebanalne i uniwersalne (oczywiście dla ówczesnych sobie czasów).

Karol | 2013-07-16
Przeczytana: 2003 rok

Książka warta uwagi, nieprzegadana i ten sławetny przepis na jajecznicę. Polecam.

Maggi | 2015-08-20
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Ludzi, których losy opisuje autor nie nazwałabym "wykolejonym pokoleniem". To wybitni artyści i wielcy indywidualiści, którzy nie odnaleźli się w powojennych realiach. Ale czy Hłasko dzisiaj by miał łatwiej? Moim zdaniem jest to dość uniwersalna opowieść o poszukiwaniu azylu, bezpiecznego i inspirującego miejsca do życia, jakie ciągle jest i chyba zawsze będzie udziałem wielkich niepogodzonych. Ciekawe spojrzenie na życie Komedy, Polańskiego, Tyrmanda czy Czyżewskiej. Interesująca rzecz.

mariola | 2016-10-02
marcepan | 2016-09-25