Pamięć dopisze

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Inventing memory
83-7150-579-5
anulla

"Pamięć dopisze", to epicka opowieść o rodzinie żydowskiej mieszkającej w Ameryce. Jej dzieje rozpisane są na relacje kobiet reprezentujących cztery pokolenia. Seniorka rodu, Sarah Solomon, w 1905 roku przybywa do Nowego Jorku i jako słynna portrecistka zaczyna wieść bogate życie towarzyskie. Jej córka, Salome, w szalonych latach dwudziestych robi karierę w Paryżu i odkrywa sekrety matki. Sally Wallinsky jest sławną piosenkarką, lecz szybko okazuje się, że sława ma również swoje ciemne strony. Dzieje własnej rodziny próbuje odtworzyć najmłodsza z rodu, Sara, pracująca w Radzie Historii Żydów. To właśnie Sara stając się ogniwem spajającym przeszłość i teraźniejszość, pozwala zrozumieć istotę pamięci.

allison | 2012-08-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Bardzo ciekawie i oryginalnie opowiedziana historia życia czterech kobiet, począwszy od rosyjskiej Żydówki, która emigruje do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku po jej prawnuczkę zajmującą się odkrywaniem przeszłości rodziny po stu latach.

Losy każdej z kobiet są burzliwe i intrygujące. Na mnie największe wrażenie zrobiły perypetie najstarszej z bohaterek, ale każda z jej potomkiń także ma wiele do zaoferowania światu i czytelnikowi.

Opowiedziane żywiołowo historie rozgrywają się na tle najważniejszych wydarzeń minionego wieku - są to pogromy w Rosji z 1905 roku, są obie wojny światowe, burzliwe przemiany w USA lat 60.
Z relacji bohaterek poznajemy także autentyczne postacie świata literatury (m.in. H. Millera, S. Fitzgeralda...).
Chociaż autorka zaznacza, że opisane osoby i wydarzenia są fikcyjne (z wyłączeniem prawdziwych postaci), trudno nie doszukać się w treści odniesień do biografii i twórczości E. Jong. Szukanie tych powinowactw jest równie pasjonujące jak cała...

Cóż mogę powiedzieć... Rewelacja. Szczegółowa historia czwórki kobiet z tej samej rodziny, pełna może niezbyt prostych rozwiązań, ale pokazująca, że w życiu można sobie poradzić nawet wtedy, gdy się nic nie ma.
Baaardzo podobała mi się żydowska otoczka tej powieści. Historie bohaterek, wstawki w jidysz, osadzenie w konkretnym czasie i przestrzeni... Autorka odrobiła pracę domową. Parę razy czytałam amerykańskie powieści o Żydach i płakałam nad nimi, albowiem większość tekstu to były wierutne bzdury.
Jednocześnie mam taką refleksję parę godzin po skończeniu - dlatego każda z kobiet musiała coś poświęcić dla mężczyzny? Pomijając może Sarę, najmłodszą z nich. Bohaterki to wybitne jednostki, artystki, które nie mogły się do końca rozwinąć. Zawsze na ich drodze stawał mężczyzna. Oj, feminizm się odzywa ;)
Polecam, gorąco polecam.
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2013/12/26/erica-jong-pamiec-dopisze/

Penelopa | 2015-10-08
kokarde | 2014-08-06