Ludzkie działanie - traktat o ekonomii

Wydawnictwo: Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa
Human Action
biznes, finanse

Ksi ążka, która czekała na polskie wydanie prawie 60 lat (pierwsze wydanie oryginału Human Action 1949). Opus magnum nestora austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa. Chłodna, rzeczowa rozprawa z socjalizmem, interwencjonizmem i wszelkimi odmianami pseudoekonomii.

Najpierw trochę ode mnie, a potem odniosę się do tych bzdur z komentarza Pienadzo.

Ludzkie działanie (LD) to najważniejszy traktat ekonomiczny wszech czasów. Autor przedstawia w nim metodologię austriackiej szkoły, którą zainteresować powinien się absolutnie każdy intelektualista i wolnościowiec. Książka jest gruba i po jakichś 200-300 stronach czyta się trochę ciężej, ale wysiłek włożony w lekturę zwraca się. Mises wykłada w LD ekonomię, będącą częścią prakseologii, czyli nauki o ludzkim działaniu. Wychodzi z jednego aksjomatu, mówiącego, że ludzie dobierają środki tak, by osiągać cele, a następnie dedukuje z niego całą teorię ekonomiczną. Jeżeli aksjomat jest poprawny, (spróbuj zaprzeczyć mu - będzie to działanie), to wszystko co jest z niego wydedukowane jest również poprawne. Praca Misesa to coś niezwykle ważnego w dziejach ludzkości, bo pokazuje nam, że jesteśmy ograniczeni nie tylko przez prawa fizyki i nasze biologiczno-środowiskowe uwarunkowania, ale również przez prawa...

Andrzej | 2010-11-12

w kolejności od najważniejszego:
1. Biblia
2. Ludzkie działanie
3. ....łarewa

Pieniadzo | 2015-07-22
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

Autor podjął się ambitnego zadania zawarcia w jednym tomie głównego korpusu ekonomii szkoły austriackiej, z którego i tak większość to jego zasługa (metodologia, teoria cyklu koniunkturalnego i socjalizmu). Książka nie jest jednak podręcznikiem pełniącym dobrze funkcje pedagogiczne, ale raczej, jak sam podtytuł wskazuje, jest traktatem, a więc rozwlekłą i ciężko napisaną pracą. Brak w niej przejrzystości i systematycznej struktury, a więc pewnego porządku z wprowadzeniem do zagadnienia, tezą, dowodem, przykładami zastosowań, ilustracjami empirycznymi i ewentualnie krytyką konkurencyjnych tez. Zamiast tego mamy chaos, więc nie wiemy czego się po konkretnych stronach spodziewać. Napisana jest niejako w kontrze do rozmaitych przestarzałych teorii, tak więc można powiedzieć, że jest niemal zupełnie nieaktualna. Co więcej autor często się powtarza, zwłaszcza w końcowej partii tomu, który nie ma bliskiego związku z teorią ekonomii, a zamiast tego są tam przemyślenia na temat empirycznego...

Krzysiekn | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Potężny traktat-podręcznik prezentujący cały gmach wiedzy ekonomicznej wypracowany przez Misesa.

"Ludzkie działanie" to praca podkreślająca fakt rzadkości środków produkcji, co skutkuje koniecznością wyboru mechanizmu który koordynowałby ich zastosowanie tak aby nie zostały zmarnotrawione. Takim mechanizmem jest system cen i kalkulacja ekonomiczna a wspierają je odpowiednie instytucjonalne warunki dla akumulacji kapitału. Wszystko co blokuje ten mechanizm powoduje błędne wykorzystanie zasobów, ich konsumpcję a tym samym utrzymuje nas na niższym poziomie rozwoju.

Od strony merytorycznej brakuje tu właściwie tylko rozwiniętej teorii produkcji - jednak nadrabiają to uczniowie autora, głównie noblista F.A Hayek.

Książka jest na swój sposób wymagająca. To nie publicystyka ani manifest ideologiczny. To praca wymagająca chłodnego i analitycznego myślenia. Jednocześnie Mises tłumaczy wszystko krok po kroku. Przy dużej dozie koncentracji może to być wstęp do edukacji...

Chris_Carrion | 2012-12-07

Doceniam pracę autora. Wielki traktat ekonomiczny. Czyta się dobrze, szczególnie początek i zakończenie, środek trochę męczący.
Dobra pozycja jak ktoś chce zapoznać się z austriacką szkołą ekonomii.

Mises postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie, ugruntować nowy paradygmat ekonomii (oparcie jej o prakseologię). Próba chyba nazbyt ambitna bo o ile się orientują nawet nie wszyscy ekonomiści szkoły austriackiej przyjmują prakseologię (nurt Hayeka-Kirznera uznaje bardziej mainstreamowe metody ekonomiczne, Lachmann wolał hermeneutykę).

Mimo że ekonomiczny mainstream nie przyjął prakseologii, to jednak dzieło Misesa inspirowało ekonomistów behawioralnych i tych związanych z teorią gier.
Warto.

ziombel | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Świetny traktat ekonomiczny wyjaśniający podstawy Austriackiej Szkoły Ekonomii(ASE). Dzieło Misesa jest długie, jednak warto przebrnąć przez te 800 stron. Książka jest tak właściwie opisem ludzkiego działania. Uważam, że praca Misesa powinna być przeczytana przez każdego, kto interesuje się ekonomią. Oprócz wyjaśnienia podstaw ASE znajdziemy także szeroką krytykę interwencjonizmu, socjalizmu i protekcjonizmu. Dzieło polecam każdemu kto chciałby dogłębniej poznać ekonomię.

Wolnościowiec | 2012-10-07
Przeczytana: 13 marca 2012

Wieszkość dzisiejszych książek ekonomicznych nie jest wartych przeczytania. Ludzkie działanie to wybitka książka w pełni tłumacząca zasady funkcjonowania rynku. Chodź na już swoje lataj jest wciąż aktualna, szczególnie w dobie kryzysów

Ingenium | 2015-04-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2014

Kwintesencja austriackiej szkoły ekonomii i bodajże najlepsza książka z dziedziny ekonomii jaka powstała.

KK1995 | 2016-05-08

Esencja ekonomii

canislupus | 2012-12-21

Cegła. Trudna. Ale świetna.