Ludzkie działanie - traktat o ekonomii

Wydawnictwo: Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa
8,22 (82 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
25
9
26
8
8
7
15
6
0
5
2
4
0
3
2
2
1
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Human Action
ISBN
9788392616009
liczba stron
800
kategoria
biznes, finanse
język
polski

Ksi ążka, która czekała na polskie wydanie prawie 60 lat (pierwsze wydanie oryginału Human Action 1949). Opus magnum nestora austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa. Chłodna, rzeczowa rozprawa z socjalizmem, interwencjonizmem i wszelkimi odmianami pseudoekonomii.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (673)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2591

Najpierw trochę ode mnie, a potem odniosę się do tych bzdur z komentarza Pienadzo.

Ludzkie działanie (LD) to najważniejszy traktat ekonomiczny wszech czasów. Autor przedstawia w nim metodologię austriackiej szkoły, którą zainteresować powinien się absolutnie każdy intelektualista i wolnościowiec. Książka jest gruba i po jakichś 200-300 stronach czyta się trochę ciężej, ale wysiłek włożony w lekturę zwraca się. Mises wykłada w LD ekonomię, będącą częścią prakseologii, czyli nauki o ludzkim działaniu. Wychodzi z jednego aksjomatu, mówiącego, że ludzie dobierają środki tak, by osiągać cele, a następnie dedukuje z niego całą teorię ekonomiczną. Jeżeli aksjomat jest poprawny, (spróbuj zaprzeczyć mu - będzie to działanie), to wszystko co jest z niego wydedukowane jest również poprawne. Praca Misesa to coś niezwykle ważnego w dziejach ludzkości, bo pokazuje nam, że jesteśmy ograniczeni nie tylko przez prawa fizyki i nasze biologiczno-środowiskowe uwarunkowania, ale również przez prawa...

książek: 341
Andrzej | 2010-11-12
Na półkach: Przeczytane

w kolejności od najważniejszego:
1. Biblia
2. Ludzkie działanie
3. ....łarewa

książek: 146
Tobson | 2016-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2016

W końcu przeczytałem "Ludzkie działanie" i mogę z całą pewnością napisać, że jest to jedna z najbardziej wybitnych, inteligentnych, spójnych, konsekwentnych i przenikliwych książek traktujących o ekonomii. Poprzednie pozycje Misesa nie napawały mnie optymizmem, stąd tym bardziej duże pozytywne zaskoczenie. Jest to postać niebywale inteligentna. Praca takiego formatu wymagała nie lada wysiłku, ale widać w niej pełną i spójną wizję autora, która tylko czekała na przelanie na papier.

Mises w swoim dziele definiuje zakres zainteresowania ekonomii oraz jej matki - prakseologii. Od mniej więcej 1/3 książki zajmuje się zagadnieniem katalaktyki oraz analizowaniem następstw różnych ideologii współczesnych autorowi. Należy jednak zauważyć, że pomimo upływu czasu ta pozycja nadal pozostaje w dużej części aktualna (wbrew temu co pisze "Pieniadzo", czy on aby na pewno tę książkę przeczytał?). Występuje dużo odwołań do interwencjonistów (czyli też keynesistów), socjalistów, merkantylistów,...

książek: 87
Pieniadzo | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autor podjął się ambitnego zadania zawarcia w jednym tomie głównego korpusu ekonomii szkoły austriackiej, z którego i tak większość to jego zasługa (metodologia, teoria cyklu koniunkturalnego i socjalizmu). Książka nie jest jednak podręcznikiem pełniącym dobrze funkcje pedagogiczne, ale raczej, jak sam podtytuł wskazuje, jest traktatem, a więc rozwlekłą i ciężko napisaną pracą. Brak w niej przejrzystości i systematycznej struktury, a więc pewnego porządku z wprowadzeniem do zagadnienia, tezą, dowodem, przykładami zastosowań, ilustracjami empirycznymi i ewentualnie krytyką konkurencyjnych tez. Zamiast tego mamy chaos, więc nie wiemy czego się po konkretnych stronach spodziewać. Napisana jest niejako w kontrze do rozmaitych przestarzałych teorii, tak więc można powiedzieć, że jest niemal zupełnie nieaktualna. Co więcej autor często się powtarza, zwłaszcza w końcowej partii tomu, który nie ma bliskiego związku z teorią ekonomii, a zamiast tego są tam przemyślenia na temat empirycznego...

książek: 274
Maciej Zawód-Inwestor | 2017-10-30
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

"Ludzkie działanie" to nie tylko najwybitniejszy i najbardziej kompleksowy traktat ekonomiczny jaki do tej pory został napisany ludzką ręką. Jest to również praca doskonale opisująca podstawy prakseologii, czyli nauki o racjonalnym działaniu człowieka w ogóle.

Ktoś, kto nie przeczytał tej pozycji, nie może twierdzić, że pasjonuje się ekonomią. Jest to dzieło absolutnie obowiązkowe oraz nie do zastąpienia w kategorii podstaw teoretycznych. Nie jest to jednak książka dla ekonomicznych laików. Komuś, kto dopiero zaczął zapoznawać się z tajnikami Austriackiej Szkoły Ekonomii, polecam w pierwszej kolejności zajrzeć do dzieł Hazlitta, Bastiata, czy Rothbarda. Mises w swojej pracy porusza podstawowe aspekty wiedzy ekonomicznej i czyni to sięgając samego dna każdego ze swoich wywodów, wyciągając następnie ściśle logiczne wnioski, jednakże może okazać się to za trudny materiał dla osób niezaznajomionych z pewnymi zależnościami oraz pojęciami ekonomicznymi.

W całym, zawierającym ponad 700...

książek: 0
| 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Potężny traktat-podręcznik prezentujący cały gmach wiedzy ekonomicznej wypracowany przez Misesa.

"Ludzkie działanie" to praca podkreślająca fakt rzadkości środków produkcji, co skutkuje koniecznością wyboru mechanizmu który koordynowałby ich zastosowanie tak aby nie zostały zmarnotrawione. Takim mechanizmem jest system cen i kalkulacja ekonomiczna a wspierają je odpowiednie instytucjonalne warunki dla akumulacji kapitału. Wszystko co blokuje ten mechanizm powoduje błędne wykorzystanie zasobów, ich konsumpcję a tym samym utrzymuje nas na niższym poziomie rozwoju.

Od strony merytorycznej brakuje tu właściwie tylko rozwiniętej teorii produkcji - jednak nadrabiają to uczniowie autora, głównie noblista F.A Hayek.

Książka jest na swój sposób wymagająca. To nie publicystyka ani manifest ideologiczny. To praca wymagająca chłodnego i analitycznego myślenia. Jednocześnie Mises tłumaczy wszystko krok po kroku. Przy dużej dozie koncentracji może to być wstęp do edukacji...

książek: 392
Chris_Carrion | 2012-12-07

Doceniam pracę autora. Wielki traktat ekonomiczny. Czyta się dobrze, szczególnie początek i zakończenie, środek trochę męczący.
Dobra pozycja jak ktoś chce zapoznać się z austriacką szkołą ekonomii.

Mises postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie, ugruntować nowy paradygmat ekonomii (oparcie jej o prakseologię). Próba chyba nazbyt ambitna bo o ile się orientują nawet nie wszyscy ekonomiści szkoły austriackiej przyjmują prakseologię (nurt Hayeka-Kirznera uznaje bardziej mainstreamowe metody ekonomiczne, Lachmann wolał hermeneutykę).

Mimo że ekonomiczny mainstream nie przyjął prakseologii, to jednak dzieło Misesa inspirowało ekonomistów behawioralnych i tych związanych z teorią gier.
Warto.

książek: 600
ziombel | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Świetny traktat ekonomiczny wyjaśniający podstawy Austriackiej Szkoły Ekonomii(ASE). Dzieło Misesa jest długie, jednak warto przebrnąć przez te 800 stron. Książka jest tak właściwie opisem ludzkiego działania. Uważam, że praca Misesa powinna być przeczytana przez każdego, kto interesuje się ekonomią. Oprócz wyjaśnienia podstaw ASE znajdziemy także szeroką krytykę interwencjonizmu, socjalizmu i protekcjonizmu. Dzieło polecam każdemu kto chciałby dogłębniej poznać ekonomię.

książek: 7
Wolnościowiec | 2012-10-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 marca 2012

Wieszkość dzisiejszych książek ekonomicznych nie jest wartych przeczytania. Ludzkie działanie to wybitka książka w pełni tłumacząca zasady funkcjonowania rynku. Chodź na już swoje lataj jest wciąż aktualna, szczególnie w dobie kryzysów

książek: 414
Ingenium | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: listopad 2014

Kwintesencja austriackiej szkoły ekonomii i bodajże najlepsza książka z dziedziny ekonomii jaka powstała.

zobacz kolejne z 663 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd