Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji

Okładka książki Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji
Marek Karpiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
334 str. 5 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
334
Czas czytania
5 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324401239
Tagi:
popularno-naukowa prostytucja
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zostały jeszcze pieśni... Jacek Kaczmarski wobec tradycji Krzysztof Gajda, Krzysztof Gozdowski, Iwona Grabska, Marek Karpiński, Izolda Kiec, Stanisław Krawczyk, Ewa Kretkowska, Bartłomiej Krupa, Małgorzata Lisecka, Filip Łobodziński, Marta Margiel, Bartosz Ochoński, Ewa Paczoska, Jan Poprawa, Jadwiga Sawicka, Piotr Stankiewicz, Michał Traczyk, Stanisław Wójtowicz, Piotr Załuski
Ocena 6,3
Zostały jeszcz... Krzysztof Gajda, Kr...
Okładka książki Dialog, nr 9 / wrzesień 2004 Lidia Amejko, Erwin Axer, Claudia Barnett, Tadeusz Bradecki, Sky Gilbert, Piotr Gruszczyński, Wacław Holewiński, Christopher Innes, Olgierd Kajak, Marek Karpiński, Ric Knowles, Dariusz Kosiński, Andrzej Luter, Joan MacLeod, Zbigniew Majchrowski, Redakcja miesięcznika Dialog, Alicja Sawicka, Jacek Sieradzki, Judith Thompson, Deborah Tihanyi, Raul Varmy, Jean Yoon
Ocena 0,0
Dialog, nr 9 /... Lidia Amejko, Erwin...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2556
839

Na półkach: , ,

„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” Marka Karpińskiego to książka wznowiona przez wydawnictwo Iskry. Pozycja bardzo ciekawa, bowiem przybliżająca nam historię najstarszego zawodu od starożytności aż po czasy nam współczesne. Książka ma, więc układ chronologiczny Nie ma tu jednak pikanterii, lecz jest to raczej popularno-naukowe podejście do tematu. Czytelnik poznaje legalną formę prostytucja, jaka miała miejsce w starożytnych greckich świątyniach, prostytutki w Imperium Rzymskim, kupczenie ciałem w okresie średniowiecza, jak traktowano cudzołóstwo i rozwiązłość w okresie reformacji i kontrreformacji, ladacznice okresu baroku, przybytki uciechy w XVII wieku, poznamy temat w wieku XVIII, wiek XIX jako wiem burdeli, a następnie nie zostaną ominięte szalone lata 20. i 30. czy współczesne agencje towarzyskie. Autor nawiązał także do roli Internetu i telefonu komórkowego. Osobiście uważam, że rozdziały poświęcone dawnym czasom są bardziej interesujące.

Dowiadujemy się skąd się wzięło pojęcie „prostytucja”, dlaczego w Polsce utarło się określenie „alfons”, o początkach syfilisu i jego rozprzestrzenieniu się, kto stanowił klientelę ladacznic, kim były metresy, dlaczego kariera prostytutki nęciła dziewczęta. Mowa jest także o handlu ludźmi, przymusowej prostytucji i sprawach finansowych nie zawsze czystych.

Książka charakteryzuje się lekkością pióra, czytana jest, więc z przyjemnością. Autor w sposób błyskotliwy i dostępny dla czytelnika analizuje historię prostytucji nie omijając wtrętów anegdotycznych i aryciekawostek. Autor powołuje się często na prace historyczne, literackie i naukowe. Nawiązuje do czasów Adama i Ewy, starego Testamentu, mitologii Greków i Rzymian. Odwołuje się do świętego Augustyna, cesarza Teodozjusza, Georgio Vasariego, Jerzego Łojka. Wśród źródeł znajdziemy miedzy innymi wierszowany Przewodnik warszawski Antoniego Felicjana Nagłowskiego oraz Suplementu „Przewodnika” z 1779 roku Antoniego Kossakowskiego, w których to znaleźć można bogate zbiory informacji o prostytucji wraz z adresami, kwalifikacjami i stanie zdrowia świadczących usług warszawianek. Znajdziemy tu także liczne odniesienia do wizerunków w działach sztuki. Rozdziały nie są zbyt długie i można je czytać oddzielnie jako eseje na temat interesujących nas czasów.

Książka posiada ładną oprawę graficzną. Znajdziemy także przypisy toteż czytelnik może być usatysfakcjonowany. Polecam lekturę szczególnie tym, którzy zainteresowani są historią życia prywatnego.

http://slowemmalowane.blogspot.com/

„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” Marka Karpińskiego to książka wznowiona przez wydawnictwo Iskry. Pozycja bardzo ciekawa, bowiem przybliżająca nam historię najstarszego zawodu od starożytności aż po czasy nam współczesne. Książka ma, więc układ chronologiczny Nie ma tu jednak pikanterii, lecz jest to raczej popularno-naukowe podejście do tematu. Czytelnik...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    339
  • Przeczytane
    197
  • Posiadam
    74
  • Teraz czytam
    10
  • Historia
    9
  • 2014
    4
  • 2011
    4
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    3
  • Popularnonaukowe
    3

Cytaty

Więcej
Marek Karpiński Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne