Niewolnicy w raju

Wydawnictwo: Gradar
Slaves in Paradise
83-920041-4-0
kasias

Większość Polaków wie że 1 września 1939 roku, wojska niemieckie zaatakowały Polskę i że 17 września 1939 roku, Polska została zaatakowana od wschodu, także przez Rosję. Hitler i Stalin byli wtedy przyjaciółmi, a ten atak ze strony Rosji, był wypełnieniem przyrzeczenia w umowie rosyjsko-niemieckiej, według której Polska miała być podzielona między te dwa państwa. Rosjanie zaczęli we wschodniej zajętej przez nich części Polski masowe aresztowania i wysyłki na Syberię i do innych dalekich części swego kraju. Pomiędzy 1940 a 1941 wysłano w ten sposób ponad półtora miliona Polaków do łagrów. Jedną z wysłanych tam rodzin była rodzina Kosińskich z Jabłonowa na Podolu. Rodziców wraz z piątką dzieci zesłano na Syberię 10 lutego 1940 roku. Cała historia jest opisana przez średnie dziecko, dziewczynkę, która w chwili wywiezienia na Syberię, miała 10 i pół roku.

effy_ell | 2014-11-16
szajbus | 2010-09-09