Anno, pojedziesz na Północ

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-08894-9
Nagore

Historia Anny, kanadyjskiej pielęgniarki polskiego pochodzenia, która po śmierci ojca i miłosnym rozczarowaniu otrzymuje propozycję pracy wśród Eskimosów, w północnym Quebeku, nad Zatoką Ungawa.

Źródło: http://lampaifotel.blogspot.com/2009/05/anno-pojedziesz-na-ponoc.html

ira | 2014-04-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Czytana dawno, dawno temu i właściwie zapomniana. A jednak, za każdym razem, kiedy część książek lądowała w stosikach "do oddania", "do sprzedania" - "Anna" bez wahania odkładana była na swoje miejsce.
Prosta, oszczędna w słowach historia Kanadyjki polskiego pochodzenia, która po śmierci ojca przyjmuje ofertę pracy w charakterze pielęgniarki wśród Inuków.
Niewątpliwie napisana w celu nakreślenia i przybliżenia konkretnego problemu, który być może teraz, po niemal 30-tu latach, prezentuje się już nieco inaczej, ciągle jest ciekawym portretem małych inuckich osad i mieszkających tam białych; a na pewno świetnie opisuje poczucie obcości, samotności, niedopasowania w nowym, surowym środowisku.

Bed | 2010-09-15
Na półkach: Czytadła, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1992 rok

Książka jest interesująca mimo dość suchego języka. W sumie mam wrażenie, że wątek obyczajowy i romansowy naszej pielęgniarki jest wpleciony tylko mimochodem po to aby pokazać problemy społecznościowe Inuków w Kanadzie, ich życie a nawet sztukę. Wydawałoby się, że stanowiący mniejszość w Kanadzie Eskimosi mają wiele do powiedzenia w sprawie swojej ziemi i ludzi, w końcu rząd wydaje na nich duże pieniądze, ale okazuje się, że też chce za nich decydować w kluczowych sprawach. Biali na Północy to również intrygująca mieszanka charakterów. :)Opisywana sytuacja polityczna może już być ciut inna, mimo wszystko warto się czegoś nowego dowiedzieć.

Marciuchna | 2016-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Otrzymałam tę książkę w 1986 roku jako nagrodę w szkole. Obecnie mam 45 lat i nadal do niej wracam. Sądzę, że to najlepsza rekomendacja!

Bettina | 2015-06-02
isabelle13 | 2014-03-19