Kobieta, Księżyc i Czerwona Sukienka. Rzecz o miesiączce

83-88875-90-6
kobieta, psychologia, natura
zdrowie, medycyna
naekana

Krew wypływająca w rytmie księżycowego nowiu z głębi kobiecego ciała od zawsze wzbudzała emocje i stymulowała wyobraźnię. Tajemnicze, do niedawna niewytłumaczalne krwawienie prowokowało magiczne interpretacje i stanowiło idealną pożywkę dla ideologicznych manipulacji. W ten sposób niewinny i naturalny przejaw biologicznego cyklu płodności stał się sztandarowym hasłem patriarchalnej krucjaty przeciw kobietom. Dla niezliczonych promotorów i wyznawców wiary w nieczystość, słabość i podrzędność kobiety jej comiesięczne krwawienie stało się ostatecznym tego dowodem. Ileż złej woli i chorej wyobrażni trzeba było zaangażować w to, by oczyszczanie nabłonka macicy i eliminowanie przeterminowanych komórek rozrodczych uznać za świadectwo grzechu nieczystości i boskiej niełaski. Jak dalece ideologiczne zaślepienie pozbawiło rozumu patriarchów i uczonych mężów, że nie byli w stanie dostrzec w miesiączkowaniu rytmu planet i pór roku, kwitnięcia kwiatów i dojrzewania owoców. Znaczenie i funkcja kobiecego krwawienia zostały całkowicie przekłamane: czystość nazwano nieczystością, siłę - słabością, łaskę - niełaskę. Absurdalne kłamstwo powtarzane tysiace razy przez tysiące lat utrwaliło się w zbiorowej świadomości i wyobrażni i stało powszechnie obowiązującą pseudoprawdą, wyrazem męskiego szowinizmu i seksizmu. Kobiety sprowadzono do kategorii pogardzanego podgatunku i uczyniono z nich odwiecznie wyzyskiwany proletariat ludzkości, którego jak dotąd nie wyzwoliła ani nie zrehabilitowała żadna z rewolucji. Nadszedł czas, by kobieca połowa ludzkości podniosła swój sponiewierany, czerwony sztandar. Ta odważna i serdeczna książka jest wyrazistym tego przejawem.

Cathhhy | 2017-02-08

Sam tytuł być może niewiele Wam powie. Ale jest jeszcze podtytuł : "Rzecz o miesiączce" - i teraz już wszystko jasne. Książek na temat kobiecego ciała i tego, jak je zaakceptować jest całe mnóstwo, ale takich, które poruszają tematykę jego najbardziej biologicznego aspektu jest jak na lekarstwo. Autorka uświadamia nam, że ile jest kobiet, tyle sposobów podejścia do menstruacji - od radości i dumy (tak, tak), poprzez całkowitą obojętność aż do wstrętu, obrzydzenia i wstydu. Oddaje głos kobietom, które odważnie opowiadają o swoich doświadczeniach. Pokazuje jak traktowano tę 'kobiecą przypadłość' w przeszłości i jak pierwsza miesiączka celebrowana jest w odmiennych niż nasza kultura. Uczy, jak zaakceptować comiesięczny 'dopust boży'. Bardzo mądra, bardzo ciepła książka, która powinna być w szkole lekturą obowiązkową.

mariola | 2016-10-23
Anka | 2014-03-23