Diament wielki jak góra

Okładka książki Diament wielki jak góra F. Scott Fitzgerald
Okładka książki Diament wielki jak góra
F. Scott Fitzgerald Wydawnictwo: Interart literatura piękna
Diamond as big as the Ritz
Interart
1992-01-01
1973-01-01
1994-01-01
837060126X
Adam Kaska
opowiadania amerykańskie

Tym razem Fitzgerald popuszcza wodze fantazji, co by było, gdyby mieć forsy jak lodu. W tym przypadku gdyby być właścicielem góry, któracała jest...diamentem. Czy posiadanie tak bezkresnego majątku daje szczęście? Okazuje się, że podobnie jak w przypadku mitu o Midasie, nie gwarantuje to wcale poczucia spełnienia i bezpieczeństwa. Za to skutecznie uniemożliwia miłość, przyjaźń i odziera z człowieczeństwa. Fascynujące studium psychologiczne natury ludzkiej i fantastyczna podróż w krainę bajecznego bogactwa, o którym się filozofom nie śniło.

Nie po raz pierwszy odkrywam, że z tym autorem, choć w niczym nie chcę uchybić jego pozycji w literaturze, nie bardzo jest mi po drodze. Wiem, "co autor miał na myśli" i bardzo to współgra z moimi poglądami, ale nie przemawia do mnie, w jaki sposób przekuwa myśli w słowa. O ile pierwsze opowiadanko, "Trudna podróż", jest ciekawe i w tak nieobszernej formie zawiera świetne portrety psychologiczne (aż szkoda, że jest tak króciutkie, chętnie przeczytałabym dłuższą wersję),o tyle utwór tytułowy wydaje mi się po prostu marny. Mieszanina ponuractwa, groteski i czegoś szalenie niesmacznego. Scott Fitzgerald znów pragnął dołożyć krezusom. No, dobrze. Ale nie chciało mu się tym razem popracować nad postaciami i jakimś ogólnym sensem.

Ciągle przede mną "Wielki Gatsby", mam nadzieję, że się nie rozczaruję.

Trudna Podróż - 5/10
Diament Wielki Jak Góra - 8/10

Trudna Podróż - 5/10
Diament Wielki Jak Góra - 8/10

Książeczka ta zawiera dwa opowiadania Fitzgeralda, który jak można przeczytać z przypisu wydawnictwa na okładce należy do jednych z najwybitniejszych pisarzy lat dwudziestych ubiegłego stulecia oczywiście. Fitzgerald jak dalej czytamy " jest jednocześnie jednym z pierwszych, który zbuntował się przeciwko swojej epoce i przeciwko społeczeństwu, w którym żył". Pisarz poddawał w swych powieściach krytyce egoizm i pasożytniczy charakter amerykańskich "wyższych sfer". Robił to poprzez przedstawianie realistycznych obrazów z ich życia. I tego przykładem mogą być te dwie niewielkie formy literackie, które prezentuję.

Głównym bohaterem "Diamentu wielkiego jak góra" jest pochodzący z klasy średniej miasteczka Hades, położonego nad brzegiem Missisipi, John T Unger, którego wybujałe ambicje rodziców zaprowadziły do"Świętego Midasa", szkoły, której już sama nazwa wskazywała, że jest to najdroższa i najbardziej ekskluzywna prywatna szkoła męska w całym świecie. Szkoła znajdowała się koło Bostonu a uczęszczali do niej chłopcy z samych bogatych domów. Dla Johna, który spędzał wakacje u swych kolegów, bogactwo stało się z czasem szczytem marzeń.
Na kolejne ze swych wakacji John zostaje zaproszony przez nowego kolegę, Percy'ego Washingtona, który twierdzi, że jego ojciec posiada diament wielki jak góra. Dziwna to jest posiadłość, położona wysoko w górach i niezwykle silnie strzeżona, której jak się okazało po czasie nikt, kto do niej trafił, nie mógł już opuścić. Tam John poznaje siostrę Percy'ego, Jasminę, którą obdarza pierwszym w swym życiu uczuciem i to odwzajemnionym, ale równocześnie traci swe młodzieńcze złudzenia, gdyż okazuje się, że bogactwo może zmienić życie w więzienie a nawet go pozbawić.

W drugim opowiadaniu - "Trudna podróż" - F.C. Fitzgerald opowiada historię pary małżeńskiej, Adriana i Ewy Smithów, która luksusowym statkiem płynie z dziećmi i ich boną do Francji. On jest wziętym pisarzem ona zaś, o pięć lat od niego młodsza, elegancką i pełną uroku dwudziestosześciolatką. Podróż i pobyt we Francji ma ich znów zbliżyć więc Ewa chce, by w czasie tej sześciodniowej podróży z nikim nie zawierali znajomości. Jak to zwykle bywa staje się inaczej. Spokój pary zmąci piękna nieznajoma, która zainteresuje się Adrianem a co za tym idzie wzbudzi zazdrość u Ewy, która omal nie doprowadza do tragedii. Sztorm, w który wchodzi statek wytwarza atmosferę strachu, ale równocześnie pozwoli się przekonać Smithom, że jednak są dla siebie najważniejsi.

"Diament wielki jak góra" to opowiadanie przesycone absurdem i specyficznym humorem. Fitzgerald wytyka ludziom chciwość, zachłanność, pazerność i obłudę. Nie jest to opowiadanie "wysokich lotów", ale czasami można przeczytać coś mniej ambitniejszego i dobrze się bawić. Mniej jednak polecam sławnego autora, bo pomimo, iż mojego serca nie podbił, to uważam, że zasłużenie ma jedno z honorowych miejsc w światowej literaturze.

Oryginalne opowiadanie pełne absurdu i humoru.

Oryginalne opowiadanie pełne absurdu i humoru.

Pierwsze opowiadanie dobre, ale to tytułowe to jakies naiwne dziełko gimnazjalisty

Opowiadanie o małżeństwie zasługuje na zdecydowanie wyższą notę niż tytułowa opowieść.

Na półkach: , , , , , ,

Dwa opowiadania autora kultowej powieści "Wielki Gatsby"

Dwa opowiadania autora kultowej powieści "Wielki Gatsby"

Jest coś takiego w twórczości niektórych autorów, że poczucie "ta książka jest naprawdę dobra" towarzyszy na każdej stronie każdego ich utworu. FS Fitzgerald jest jednym z takich autorów. Historie proste... ale po prostu dobre.

• Literatura amerykańska
  • Amerykańska