Letnie historie, zimowe opowieści

Wydawnictwo: Rebis
Summer stories, winter tales
8371206135
Olala

"Letnie historie, zimowe opowieści" to zbiór opowiadań, które powstawały w różnych odstępach czasu w okresie trzydziestu lat. Tak jak sugeruje tytuł - można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje utwory, których akcja rozgrywa się latem, w czasie wakacji i letnich prac, które wytrącają nas z codziennej rutyny i przynoszą niejednokrotnie zdumiewające rezultaty. Tłem pozostałych...

Tłem pozostałych opowiadań jest angielska zima - pora tradycyjnych świąt, ale i tradycyjnych niewygód. Niektóre z opowiadań oparte są na wydarzeniach z życia autora, niektóre, jak "Pastorałka", zostały wykorzystane w późniejszych powieściach.

shannon | 2012-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2012

"Letnie historie, zimowe opowieści" to zbiór sześciu krótkich opowiadań pisanych w różnych okresach czasu, i które, jak wskazuje sam tytuł zbioru, dzieją się latem lub zimą. Po kolei:

'Tam, gdzie żar jest srogi' opowiada o czwórce przyjaciół, którzy wyjeżdżają na letni wypoczynek na Ibizę, rozkoszują się wspaniałą pogodą i wolnym czasem, ale przede wszystkim rozmyślają i rozprawiają o seksie.

'Moja pierwsza praca' to satyryczne spojrzenie na protestancki etos pracy wraz z jego katastrofalnymi konsekwencjami.

'Hotel pod Cycami' opowiada o dylematach cielesnych autora powieści o pewnym "cycofilu".

'O człowieku, który nie chciał wstać z łóżka' to krótka, ale jakże zabawna opowiastka o tym, że czasem dostajemy to, czego pragniemy, a to czego pragniemy, to czasem najzwyczajniej tak prozaiczna rzecz jak pozostanie w łóżku.

'Skąpiec' to chłopiec, który wraz z kolegami poszukuje w powojennym Londynie fajerwerków, których mógłby użyć 5 listopada, w dzień Gaya Fawkesa, brytyjskie...

Renia | 2014-08-01

Czasami musimy wyciągnąć wnioski ze swojego postępowania

Izanagi | 2013-10-25
Przeczytana: październik 2013

Ciekawe, czasem zaskakująco zakończone opowiadania. Wciąga, szybko się czyta.

Moniczak_C | 2012-01-05

Lekko ;-)