Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze

Okładka książki Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze Zbigniew Herbert
Okładka książki Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze
Zbigniew Herbert Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie poezja
poezja
Wydawnictwo Dolnośląskie
1992-01-01
1989-01-01
poezja XX wiek literatura polska emigracja Pan Cogito

Okładka książki Pisanie to bardzo bolesna przyjemność. Listy 1951-1967 Zbigniew Herbert, Henryk Święcicki
Pisanie to bar... Zbigniew Herbert, H...
Okładka książki Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, Andrzej Busza, Zbigniew Herbert, Mateusz Pieniążek, Piotr Prachnio, Redakcja miesięcznika Twórczość, Leszek Siemiński, Xawery Stańczyk, Julian Stryjkowski
Twórczość 4/2020 Leszek Bugajski, An...

Kiedyś tytułowy "Raport" znałem na pamięć. Dzisiaj nieco wyparował, ale to cały czas wielka poezja, chociaż czasami za bardzo uwikłana w swój czas i prawdopodobnie za ileś lat, wiersze będą musiały być opatrzone przypisami, żeby czytający zrozumiał, co poeta miał na myśli?

Jedni walczą mieczem, inni swoją postawą a jeszcze inni słowem. Do tych ostatnich należy poeta Herbert. Niezapomniany Pan Cogito i inni.

Herbert może bardziej bieżący, bardziej polityczny i czasem artykułujący sprawy zbyt wprost - ale nadal uniwersalizujący, egzystencjalny i kosmiczny. Poeta niestrudzenie przypomina, że "co roku Wieczna Lampa spala mniej oliwy". Warto tego przypomnienia wysłuchać i za nim podążyć.

Te wiersze Poety w stanie wojennym niosły Wiarę i Pocieszenie. Dziś czytane są nadal zobowiązaniem. Bo znowu - choć inaczej - jest "brudna piana gazet" I przez mgłę widać nadal inny "ogromny pysk nicości" A zatem: niech każdy "będzie miasto"...

"Wieczorem lubię wędrować po rubieżach Miasta
wzdłuż granic naszej niepewnej wolności"...
("Raport z oblężonego miasta)
Mam ten tomik wierszy w wydaniu Oficyny Literackiej z roku 1983. Trochę inaczej brzmiały wiersze Zbigniewa Herberta wówczas, inaczej dziś. A może tak samo, tylko człowiek był młodszy, więc więcej odnajdywał w nich nadziei?
Tymczasem dziś, bardziej niż kiedyś:
"rozsądni mówią
że można współżyć z potworem
należy tylko unikać
gwałtownych ruchów
gwałtownej wymowy".
("Potwór Pana Cogito")

"Wieczorem lubię wędrować po rubieżach Miasta
wzdłuż granic naszej niepewnej wolności"...
("Raport z oblężonego miasta)
Tymczasem dziś, bardziej niż...

Wole współczesnych poetów

Wole współczesnych poetów

Jak zwykle u Herberta przenosimy się w czasie i przestrzeni do antycznej Italii i Grecji i spotykamy ludzi, którzy trwale zaznaczyli swój ślad w historii. Kilkoro z nich pożegnamy na zawsze.

Herbert, jak zawsze genialny! Tutaj porusza, może częściej niż w innych tomikach tematy totalitaryzmów, tyranii i różnych form zabijania. Wielbiciele Pana Cogito nie będą również zawiedzeni, bo rozmyśla on o wielu aspektach życia, jak choćby o duszy, długowieczności czy cnocie. Motywy z innych wierszy udzielają się także i jemu, bo dopadają go myśli o potworach i krwi....

Poezja pisana przez duże P. To delikatne, ale bardzo wyraziste drganie najwrażliwszych strun natury człowieka. To głęboko odciśnięta trauma. Erudycja i rozważania filozoficzne (choć mało optymistyczne...). Tomik zawiera wiersze z serii Pan Cogito, jak również wiersze będącymi dygresjami dotyczącymi różnych postaci historycznych.

"jakich sił ducha trzeba by wykrzesać
bijąc na oślep rozpaczą o rozpacz
iskierkę światła hasło pojednania"

Szukając w internecie informacji o poecie znalazłem mem: "Zbigniew Herbert. Nagroda Nobla na niego nie zasługiwała"
Całkowicie się z tym zgadzam.

"jakich sił ducha trzeba by wykrzesać
bijąc...

Trochę brakuje mi słów na napisanie opinii o "Raporcie". Bo jak tu pisać o geniuszu, którego się dotyka. Herbert i jego Pan Cogito. Pan "myślę". Nie wiem ile jest prawdy w podobno świadomym utrąceniu Herberta przez PRL-owskich notabli w kwestii nagrody Nobla, ale na Nobla na pewno zasługiwał. Myślę, że bardziej niż Szymborska.

Herberta mogę czytać (i słuchać - zwłaszcza dzięki nieodżałowanemu Panu Gintrowskiemu) bezustannie... A "Raport..." jakoś szczególnie wbił mi się w psychikę. Mistrz - na pewno!

• Poezja
  • Polska