Raport z oblężonego Miasta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-253-1
poezja
Marek

Tom wydany na emigracji w czasie stanu wojennego. Wszystko, co najlepsze w poezji Herberta.

Wiersze Herberta są niebanalne, to wiersze z głębokim przesłaniem, napisane przez mocno doświadczonego człowieka. Mimo swej ważności nie szukają pompy, napuszenia, górnolotności nie widzącej zwyczajnych spraw, ludzkich słabości, jakże zmieniających świat. Autor zastanawia się nad śmiercią, okrucieństwem, pychą, cierpieniem, nawet nad rozpaczą. Pisze do ludzi, nie stara się utrudnić przekazu wierszy, stara się mimo swej elokwencji by ktoś to zrozumiał, by coś wyniósł, by doszedł do trafnych wniosków. Przynajmniej do takich że nie możemy zapominać o tym co nas dotknęło. Że nie wolno nam myśleć że wszystko jest subiektywne, zasady są nie potrzebne, bo jeśli powiemy nihil novi, wtedy będzie wolno robić wszystko, nie tylko to co dobre.

Danway | 2012-01-11
Przeczytana: 2001 rok

Kolejny fascynujący tomik poezji... Bardzo ważny dla historii Polski mówiący o stanie wojennym...

Tym razem pan Herbert poprzez alegorię pokazuję, jak zdewaluowany potrafi być Świat "oblężonego Miasta"... Wiersze pisane w prosty sposób, lecz niosące ogromne przesłanie... Tutaj Herbert pokazuje jako kronikarz, bez emocji, fakty z życia codziennego...

Wbrew jego słów: "wiem monotonne to wszystko nikogo nie zdoła poruszyć" słowa te bardzo poruszają i skłaniają do refleksji, jak beznadziejny czas mieli nasi Rodzice i ich Pokolenie...

Warto po ten tomik sięgnąć z uwagi na to byśmy mogli docenić wolność dnia dzisiejszego... Polecam tym, którzy już dorośli do tak wyniosłej, a także prostej poezji...

allison | 2011-04-21

Zbiór bardzo ważny w moim życiu.
Wiersze o potrzebie prawdy i wolności oraz o konieczności utrwalania historii dla potomnych. Bez jednego zbędnego słowa, bez rozdmuchanego patetyzmu - to właśnie jest dla mnie humanizm i współczesny patriotyzm.

BIETKA | 2013-06-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Zbiór poetycki wymownych wierszy, z których ostatni - najważniejszy - jest tytułem całego tomiku.

"Raport z oblężonego Miasta" został prze Poetę świetnie zapisany artystycznie w formie jednego, długiego zdania pozbawionego znaków interpunkcyjnych za wyjątkiem 7 dwukropek ( relacja zdarzeń tygodnia), 4 myślników, wielu epitetów, metafor i pytań retorycznych.

Narratorowi raportu, na czas walki i oblężenia, z racji wieku wyznaczono jedynie rolę kronikarza.
Miasto, pisane zawsze z dużej litery, jest metaforą Polski, natomiast Apokalipsa - metaforą II wojny światowej.

Cechą kroniki jest brak emocji, ale ta tylko pozornie jest jej pozbawiona. Lapidarna relacja, w której rozmywa się monotonia, zdecydowanie porusza czytelnika, nie czyni go obojętnym.
Kronika prowadzona w rytmie poszczególnych dni tygodnia, przywoluje na myśl powieść egzystencjalną Alberta Camusa pt. Dżuma" :

-" poniedzialek:{ ...} jednostką obiegową jest szczur"
-" piątek: początek dżumy".

Podmiot liryczny wiersza...

W tym roku mam zamiar czytać tylko wiersze. Zacząłem od tego tomiku. 22 lata przerwy i stwierdzam, że świat się nie zmienił, Herbert jest aktualny (i ponadczasowy), a wszystko powinien już dawno szlag trafić, a jeśli nie trafia, to dziwi się temu tylko Pan Cogito... Porzućcie prozę, czas na poezję, bo świat (prozy) łyknął już własny ogon. P.S. Herbert delikatny jest na fotkach, w rzeczywistości potrafi nieźle przywalić (oczywiście tylko tym, co cogito cokolwiek).

Ledarg1916 | 2015-12-08

Herberta mogę czytać (i słuchać - zwłaszcza dzięki nieodżałowanemu Panu Gintrowskiemu) bezustannie... A "Raport..." jakoś szczególnie wbił mi się w psychikę. Mistrz - na pewno!

Nastka | 2013-10-22
Przeczytana: 2010 rok

Mistrz!

DawidPL | 2013-09-19
Olaf | 2011-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2011

Tak jak przy Strunie Światła...

Ofelia | 2016-11-09