Raport z oblężonego Miasta

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-253-1
poezja
Marek

Tom wydany na emigracji w czasie stanu wojennego. Wszystko, co najlepsze w poezji Herberta.

Medellin | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Herbert, jak zawsze genialny! Tutaj porusza, może częściej niż w innych tomikach tematy totalitaryzmów, tyranii i różnych form zabijania. Wielbiciele Pana Cogito nie będą również zawiedzeni, bo rozmyśla on o wielu aspektach życia, jak choćby o duszy, długowieczności czy cnocie. Motywy z innych wierszy udzielają się także i jemu, bo dopadają go myśli o potworach i krwi.

Jak zwykle u Herberta przenosimy się do w czasie i przestrzeni do antycznej Italii i Grecji i spotykamy ludzi, którzy trwale zaznaczyli swój ślad w historii. Kilkoro z nich pożegnamy na zawsze.

Wiersze Herberta są niebanalne, to wiersze z głębokim przesłaniem, napisane przez mocno doświadczonego człowieka.
Mimo swej ogromnej wagi, poprzez celne podejmowanie problemów nader ważnych nie znajdziemy w nich cienia napuszenia, chociażby krzty pychy.
Nie zauważającej zwyczajnych spraw, ludzkich słabości, jakże zmieniających świat.
Autor zastanawia się nad śmiercią, okrucieństwem, pychą, cierpieniem, nawet nad rozpaczą.
Nie stara się utrudnić przekazu wierszy, jednak są one wierszami, więc muszą być napisane w sposób zawoalowany.
Sądzę że chciałby, mimo swej elokwencji by ktoś to zrozumiał, by coś wyniósł, by doszedł do trafnych wniosków.
Przynajmniej do takich że nie możemy zapominać o tym co nas dotknęło.
Że nie wolno nam myśleć że wszystkie zasady moralne jest względne.
Że możemy odciąć się od naszej historii, nie wyciągać, przynajmniej nie starać się wyciągnąć z niej wniosków.
Polecam, ten tomik wierszy, Zbigniew Herbert to mój ulubiony poeta.

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Trochę brakuje mi słów na napisanie opinii o "Raporcie". Bo jak tu pisać o geniuszu, którego się dotyka. Herbert i jego Pan Cogito. Pan "myślę". Nie wiem ile jest prawdy w podobno świadomym utrąceniu Herberta przez PRL-owskich notabli w kwestii nagrody Nobla, ale na Nobla na pewno zasługiwał. Myślę, że bardziej niż Szymborska.

Danway | 2012-01-11
Przeczytana: 2001 rok

Kolejny fascynujący tomik poezji... Bardzo ważny dla historii Polski mówiący o stanie wojennym...

Tym razem pan Herbert poprzez alegorię pokazuję, jak zdewaluowany potrafi być Świat "oblężonego Miasta"... Wiersze pisane w prosty sposób, lecz niosące ogromne przesłanie... Tutaj Herbert pokazuje jako kronikarz, bez emocji, fakty z życia codziennego...

Wbrew jego słów: "wiem monotonne to wszystko nikogo nie zdoła poruszyć" słowa te bardzo poruszają i skłaniają do refleksji, jak beznadziejny czas mieli nasi Rodzice i ich Pokolenie...

Warto po ten tomik sięgnąć z uwagi na to byśmy mogli docenić wolność dnia dzisiejszego... Polecam tym, którzy już dorośli do tak wyniosłej, a także prostej poezji...

allison | 2011-04-21

Zbiór bardzo ważny w moim życiu.
Wiersze o potrzebie prawdy i wolności oraz o konieczności utrwalania historii dla potomnych. Bez jednego zbędnego słowa, bez rozdmuchanego patetyzmu - to właśnie jest dla mnie humanizm i współczesny patriotyzm.

olaf2009 | 2017-09-19
Przeczytana: 14 września 2017

Poezja pisana przez duże P. To delikatne, ale bardzo wyraziste drganie najwrażliwszych strun natury człowieka. To głęboko odciśnięta trauma. Erudycja i rozważania filozoficzne (choć mało optymistyczne...). Tomik zawiera wiersze z serii Pan Cogito, jak również wiersze będącymi dygresjami dotyczącymi różnych postaci historycznych.

"jakich sił ducha trzeba by wykrzesać
bijąc na oślep rozpaczą o rozpacz
iskierkę światła hasło pojednania"

Szukając w internecie informacji o poecie znalazłem mem: "Zbigniew Herbert. Nagroda Nobla na niego nie zasługiwała"
Całkowicie się z tym zgadzam.

BIETKA | 2013-06-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Zbiór poetycki wymownych wierszy, z których ostatni - najważniejszy - jest tytułem całego tomiku.

"Raport z oblężonego Miasta" został prze Poetę świetnie zapisany artystycznie w formie jednego, długiego zdania pozbawionego znaków interpunkcyjnych za wyjątkiem 7 dwukropek ( relacja zdarzeń tygodnia), 4 myślników, wielu epitetów, metafor i pytań retorycznych.

Narratorowi raportu, na czas walki i oblężenia, z racji wieku wyznaczono jedynie rolę kronikarza.
Miasto, pisane zawsze z dużej litery, jest metaforą Polski, natomiast Apokalipsa - metaforą II wojny światowej.

Cechą kroniki jest brak emocji, ale ta tylko pozornie jest jej pozbawiona. Lapidarna relacja, w której rozmywa się monotonia, zdecydowanie porusza czytelnika, nie czyni go obojętnym.
Kronika prowadzona w rytmie poszczególnych dni tygodnia, przywoluje na myśl powieść egzystencjalną Alberta Camusa pt. Dżuma" :

-" poniedzialek:{ ...} jednostką obiegową jest szczur"
-" piątek: początek dżumy".

Podmiot liryczny wiersza...

W tym roku mam zamiar czytać tylko wiersze. Zacząłem od tego tomiku. 22 lata przerwy i stwierdzam, że świat się nie zmienił, Herbert jest aktualny (i ponadczasowy), a wszystko powinien już dawno szlag trafić, a jeśli nie trafia, to dziwi się temu tylko Pan Cogito... Porzućcie prozę, czas na poezję, bo świat (prozy) łyknął już własny ogon. P.S. Herbert delikatny jest na fotkach, w rzeczywistości potrafi nieźle przywalić (oczywiście tylko tym, co cogito cokolwiek).

Ledarg1916 | 2015-12-08

Herberta mogę czytać (i słuchać - zwłaszcza dzięki nieodżałowanemu Panu Gintrowskiemu) bezustannie... A "Raport..." jakoś szczególnie wbił mi się w psychikę. Mistrz - na pewno!

Nastka | 2013-10-22
Przeczytana: 2010 rok