Żądza

Wydawnictwo: W.A.B.
Gier
978-83-7414-330-1
Agnieszka

Kurt Janisch, przeciętny żandarm na przeciętnej austriackiej prowincji, opętany jest żądzą posiadania, w równym stopniu kobiet, co dóbr ziemskich. Wykorzystując swoją pozycję, jeździ po okolicy i nawiązuje kolejne romanse: z bogatą wdową Gerti, z bezdomną szesnastolatką Gabi. Oprócz kochanek ma żonę, która całymi dniami ogląda telewizję. Wkrótce z miejscowego jeziora wyłowione zostają zwłoki jednej z kobiet. Żądza łączy w sobie elementy kryminału, powieści porno i opowiastki brukowej. W wykonaniu Jelinek jest to mieszanka wybuchowa. Autorka perfekcyjnie żongluje tu stereotypami, przedstawia Austrię jako kraj ogarnięty żądzą, której destrukcyjna siła może dotknąć tak naprawdę każdego z nas.

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2009 rok

W końcu, po kilku sesjach usypiania i wielu dawkach samozaparcia, Jelinkowa „Żądza” została ukończona. Chciałabym powiedzieć: nigdy więcej Jelinek, ale… nie powiem. Ostrzę sobie zęby na „Pianistkę” i „Amatorki”.
„Żądza” przede wszystkim rozczarowuje niepotrzebnymi (moim zdaniem) wstawkami autoironicznymi, odniesieniem się Jelinek do samej siebie. O wiele lepiej wychodzi jej ballada o żandarmie ogarniętym żądzą posiadania domów i posiadania kobiet. Jego pazerność, zakłamanie i zafajdane (dosłownie) dzieciństwo są opisane w szczery do obrzydliwości sposób. Jelinek lepiej niż swego czasu Jörg Haider obrzydza swój kraj, ukazuje drugą naturę Austriaków. Dopóki autorka snuje opowieść o zmaskulinizowanym świecie austriackiej prowincji, ograniczeniu kobiet do bycia obiektem seksualnym lub ofiarą łowcy domów; dopóki opisuje sztucznie kreowaną przyrodę kraju nad pięknym, modrym Dunajem; dopóki skupia się na ukazaniu nicości płci i wartości – książkę czyta się szybko. Ale potem Jelinek...

czytulinka | 2015-01-07

Wyobraźmy sobie typową austriacką wieś, małe miasteczko. Ładne domy, zadbane ogródki, wszędzie czysto i bardzo tip top, wszystko tak piękne i idealne, że aż nierzeczywiste. Człowiek idąc taką ulicą, oddychając tamtejszym powietrzem czuje się jak intruz popełniający wykroczenie. No dobra, to jest wizja turysty z innego kraju, najlepiej Europy wschodniej, który idzie i patrzy na te cuda i myśli, że tym ludziom to musi się powodzić, to mają cudne życie w tych cudownych i bajecznych miasteczkach. A teraz bierzemy do ręki książkę Elfriede Jelinek pt. Żądza i zaczynamy czytać i poznajemy tą fantastyczną krainę dobrobytu i porządku od środka.

Żądza to historia żandarma Kurta, powszechnie znanego i szanowanego obywatela typowej austriackiej prowincji, który podczas swoich wielokilometrowych wycieczek po okolicy poznaje majętne i samotne kobiety, które oczywiście uwodzi. Cel ma jeden, przejąć majątek, uciechy cielesne po drodze to tylko dodatek, niemal konieczny wysiłek, który trzeba...

Vesna-Parun | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Jakbym w szpilkach wspinała się na Mont Blanc - tak się czułam czytając tę książkę. Totalnie skupiona i skoncentrowana na każdym zdaniu, zmęczona po dwóch godzinach lektury, ciągle zastanawiając się kiedy koniec. Trudna, wymagająca i wykańczająca lektura.
Mam wrażenie, że Elfriede Jelinek jest niesamowicie nieszczęśliwym człowiekem, że ona naprawdę odbiera świat w taki sposób, jakim go potem opisuje - jako bezwzględny, cyniczny, zimny i brudny. Po lekturze "Pianistki" i "Amatorek" nie spodziewałam sie wiosennej prozy o miłości i motylkach, ale to , co autorka zaserwowała w "Żądzy", to chyba lekka przesada. Ufff, muszę się teraz rzucić na jakąś "miła książkę". Mimo wszystko polecam, a Jelinek to dla mnie nadal jedna z najbardziej oryginalnych pisarek współczesnych.

Justyna | 2011-04-11
Przeczytana: 29 marca 2011

Książka ponoć wybitna. Autorka dostała za nią jakąś znaną nagrodę. Jak dla mnie to nic ciekawego. Dziwny bełkot, bez dialogu, bez jakiegokolwiek logicznego sensu. Bardziej podpięłabym ją pod (czy ja wiem?) "sztukę" alternatywną niż pod nagradzaną literaturę beletrystyczną.

Moze kiedys i może w polskim tlumaczeniu. Wersja angielska w ogole mnie nie wciagnela. Czytanie przypominalo drogę przez mękę więc się poddałam. Być może jest to kwestia specyficznego języka powieści, może trudności czytaniem w innym języku... dość, że nie miałam się na czym oprzeć, o co zahaczyć.

Powieść o ludzkich ciałach, kobiecych i męskich, żywych i martwych, a przy tym ciekawy eksperyment językowy. Główny wątek jakby wyjęty z Twin Peaks. Wyzwanie lekturowe, ale warto je podjąć.

Gruba Kasia | 2016-09-24
Przeczytana: 18 września 2016