Uwodzicielka

With Violets
978-83-7648-335-1
Paryż, romans
Pistacia

Paryż, lata sześćdziesiąte XIX wieku, okres gdy wybitni młodzi artyści buntują się przeciwko skostniałym akademikom i chcą szukać nowych dróg, nowych środków wyrazu. Piękna, bez reszty oddana sztuce Berthe Morisot marzy, by zyskać uznanie jako malarka. Niestety, jako kobieta, musi pogodzić się tym, że żyje w cieniu kolegów – Moneta, Pissarra, Degasa. Tym jednak, który najbardziej pociąga ją i fascynuje, jest wielki Edouard Manet. Geniusz, a zarazem dandys i uwodziciel, któremu nie oprze się żadna kobieta. Jego życie to pasmo skandali. Mimo niewytłumaczalnego przywiązania do nieatrakcyjnej żony i dziesiątek kochanek, wkrótce staje się nie tylko mistrzem Berthy i jej nauczycielem, ale także kochankiem. Dla panny z dobrego domu taki romans oznacza jedynie ból i nieodwracalną utratę reputacji. Berthe jednak nie zgadza się grać roli, jaką narzuca jej społeczeństwo. Niezłomnie postanawia stać się kowalem własnego losu.

[opis wydawcy]

Marianna | 2016-05-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

Bardzo dobra, wręcz znakomita. Akcja dzieje się w Paryżu, w świecie impresjonistów. Czyta się szybko, ze względu na niezwykle przystępny język autorki, która potrafi świetnie opowiadać. Porwała mnie ta historia i skradła moje serce. Pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę. Polecam każdemu, kto lubi książki, z których coś można wynieść i dzięki którym czas upływa nam miło, szybko i przyjemnie. Można się zapomnieć przy tej historii. Polecam bardzo gorąco.

Angelika | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Osoby, które kochają XIX wiek powinni sięgnąć po tę książkę i poznać historię Berthe Morisot. Autorka nie pisała o życiu fikcyjnej postaci. Berthe Morisot naprawdę istniała i była znakomitą malarką. Zarówno autorka (która przyznaje na końcu) jak i ja nigdy nie słyszałyśmy o tej malarce. Dzięki tej książce mogłam bliżej poznać główną bohaterkę, która jest kobietą, mogącą budzić pewne kontrowersje w tamtej epoce. Osobiście Berthe bardzo polubiłam właśnie za to, że nie chce zostać "skuta kajdanami" z normami jakie panowały w ówczesnych latach. Jest kobietą silną, wie czego chce i przede wszystkim idzie za głosem serca jak i rozumu. Głównym problemem w książce jest jednak wątek miłosny między Berthe i Edouardem Manetem. Ich problem jest obecny również w obecnych czasach, ale teraz łatwiej można sobie z nim "poradzić".
Zachęcam do przeczytania i poznania historii Berthe i Edouarda.

marola | 2011-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Zdecydowałam się na tę książkę z kilku powodów. Akcja powieści rozgrywa się we Francji, a jej bohaterami są wielcy malarze drugiej połowy XIX wieku, w tym impresjoniści.

Główną bohaterką i narratorką jest Berthe Morisot. Z jej relacji dowiadujemy się o wielu aspektach życia bogatego mieszczaństwa, które ma powiązania ze światem sztuki. Ona sama od dzieciństwa pobierała lekcje rysunku, by później zaistnieć wśród artystów skupionych wokół awangardowej i obrazoburczej jak na tamte czasy grupy, znanej współcześnie jako impresjoniści. Nie było jej łatwo - wychowywana do jedynej, słusznej roli żony, ta artystka zmagała się z powinnościami i pragnieniami. Rozdarcie, obawa przed skandalem, wyzwolenie spod wpływu wielkiego Maneta, wielka namiętność - to rysy, które naznaczyły jej życie i których ślady odnajdujemy w jej pracach.

Niewątpliwie jest to lekka lektura dla miłośników romansów i impresjonistów. A odszukanie obrazów, o których powstawaniu czytałam, poprawia mi humor.

jaga | 2012-02-09
Przeczytana: 11 lutego 2012

świetna ksiązka

Wera2604 | 2015-10-19
Przeczytana: 10 września 2015

Akcja rozgrywa się we Francji w latach 60-tych, gdzie młoda kobieta, która jako nastolatka pobierała lekcje malarstwa, pragnie zostać wielką malarką. Jej związek z żonatym malarzem miał choć trochę przybliżyć ją do tych pragnień. Uwikłała się w romans, w którym zazdrosna jest o jego żonę i uczennicę. Ni to romansidło ni to co. Akcja trochę taka flakowata, bardziej opis malarstwa niż samej książki. Na prawdę nie w mój gust. Nudno. Przeczytałam ją w szpitalu i tylko straciłam na to czas mimo, ze się nudziłam.

korelka18 | 2013-01-14

moja inspiracja