Dzienniki 1911-1955

Wydawnictwo: SW Czytelnik
Dzienniki
Agnieszka

Dzienniki Jarosława Iwaszkiewicza - jednego z największych pisarzy polskich XX wieku - obejmują lata 1949-1980. Jest to niezwykły dokument pozwalający poznać powojenne życie pisarza we wszystkich aspektach: rodzinnym, uczuciowym, towarzyskim, społecznym i politycznym. Zapiski przybliżają też proces powstawania wielkiej literatury, która rodziła się w szarej codzienności, wśród wydarzeń banalnych, ważnych i tragicznych. Edycja zawiera również zachowane fragmenty notatek z lat 1911, 1914 i 1939.

Monika | 2017-02-25

Czytam po raz piąty, czy szósty. Iwaszkiewicz-pisarz najważniejszy. A może inaczej. Jest kilku, kilka innych ważnych, ulubionych. A Iwaszkiewicz to Iwaszkiewicz- kategoria jedyny.

sylabo | 2016-01-02

Zapisek autora z 1911 roku : „Ostatni raz wylewam na papier żale…” zdaje się zapowiadać ugruntowany już w młodym wieku stosunek pisarza do świata. Bo jest On i reszta. Reszta z reguły nie docenia, a On czerpie z tego napięcia siły do pisania. Mamy tu swoisty przegląd form istnienia twórczego: grymas niechęci, wielkopańską nonszalancję, brutalność wobec siebie – niekiedy sięgającą nihilizmu, żal do świata, że mimo wysiłków jego ręce są puste. Interesujące uwagi warsztatowe na temat wartości słowa zmieniającej się w czasie, tworzenia innego „przyszłego” rozumienia postaci literackiej i świadomości autora, który pozostawia na to miejsce. Jedyny ślad, jako okupacja pozostawia na kartach dziennika to opis koniecznych przemieszczeń i związanych z tym niedogodności. Podobnie autor traktuje inne wydarzenia historyczne, nie mówiąc już o rodzinnej tragedii. Do tego świata, zdaje się, nigdy nie dochodzi słońce, kotary ściśle przylegają do okiennic, a gospodarz świadomie ignoruje fakt, że...

| 2013-01-09
Przeczytana: 12 listopada 2007

„Deszcz, myszy i Polska”

Diariusz wybitnego pisarza, a także dyplomaty, działacza, społecznika, człowieka−instytucji, zalicza się do rodzaju intymnych. Przynajmniej pierwszy jego tom. Zawiera on, oczywiście, refleksje na rozmaite tematy, ale najistotniejszy jest w nim obraz kształtowania się niezwykłej, skomplikowanej osobowości człowieka, który zabłąkał się do nas z innej rzeczywistości.

Najpierw rzucają się w oczy ogromne luki czasowe. Z 44 lat życia Iwaszkiewicza, na które wskazuje tytuł książki, zupełnym milczeniem skwitowanych jest aż 28, a dodatkowo pod wieloma datami znajdują się tylko pojedyncze bądź nieliczne i skąpe notatki. Dotyczy to zwłaszcza pierwszej wojny światowej, całego dwudziestolecia międzywojennego – kiedy przecież, poza wszystkim, rozpoczęła się i rozwinęła kariera literacka Iwaszkiewicza – oraz lat 1946−48, okresu instalowania się w Polsce władzy komunistycznej, a w literaturze – wprowadzania opartego na sowieckich wzorach socrealizmu. Szkoda, chciałoby...

Librarianka | 2011-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2011

Przeczytałam pierwszy tom "Dzienników" Iwaszkiewicza i niecierpliwie czekam na drugi zarezerwowany w bibliotece.Fragmenty z początku wieku czytało mi się jakoś trudno, "tępo". No ale dalsze...wspaniałe! Lubię prozę Iwaszkiewicza, szczególnie "Sławę i chwałę", więc te dzienniki to dla mnie prawdziwa uczta. Książka zawiera mnóstwo ciekawych przypisów, fotografie /stanowczo za mało!/, indeks osób. Polecam!

Agata | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Nie wiem jak to się stało, że dopiero w tym roku zaczęłam "przygodę" z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Po przeczytaniu wspaniałej biografii autorstwa Radosława Romaniuka, postanowiłam przeczytać wszystkie tomy Dzienników. Na razie za mną dopiero I część. Bardzo mi się podobała, choć okres lat młodzieńczych był troszeczkę nudnawy, ale wynika to z pewnością z braku głębszych przemyśleń i doświadczeń. Cóż , miał wtedy tylko siedemnaście lat. Gdy zaczęły się wpisy z roku 1939 nie mogłam
się wprost oderwać. Choć żałuję, że nie ma wpisów z okresu narzeczeństwa z Anną Lilpop i wczesnego małżeństwa. Jutro "lecę" do biblioteki po następną część. Nie wiem jak to możliwe, ale czuję z J.I. "pokrewieństwo dusz". Coś niesamowitego!

edda_poetycka Edyta | 2011-02-12
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: luty 2009

Konglomerat form autobiograficznych: notatki, wprawki literackie, wspomnieniowe refleksje, "widokówki z podróży", a przede wszystkim wyraz największej intymistyki utrzymanej w stylu francuskim.

Gdy zaczynałam czytac pierwszy tom Dzienników to się zastanawiałam czy to pisał Iwaszkiewicz.Tak , to pisał Iwaszkiewicz , szesnastoletni.Styl nieporadny.A im dalej w las to już widać "prawdziwego " Iwaszkiewicza.

Ensis | 2017-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017
aschenbach | 2017-03-28
Sadyine | 2016-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 kwietnia 2017
Dzienniki intymne i efekciarskie

Dzienniki tajne i jawne, dzienniki ukrywane i na bieżąco publikowane, dzienniki prawdziwe i autokreacyjne. Różni pisarze tworzą różne dzienniki. Ba, czasem nawet jeden autor prowadzi równolegle kilka rodzajów zapisków.