Szwaczka

Wydawnictwo: Muza
The Seamstress
978-83-7495-739-7
Ani-Lorak

Dwie młode dziewczyny, siostry Emilia i Luzia dos Santos, żyją w brazylijskim interiorze, gdzie panuje całkowite bezprawie. Trwa stała walka między bogatymi właścicielami ziemskimi a grupami wyjętych spod prawa cangaceiros. Emilia pragnie życia w dostatku i cywilizacji, ułomna Luzia znajduje pociechę w modlitwach i szyciu. Marzenia starszej siostry się spełniają, a Luzia zostaje porwana przez grupę cangaceiros. Losy obu sióstr, odmienne i pełne nieoczekiwanych zwrotów, są barwne i niezwykle interesujące, a szczegółowo odmalowane tło historyczne fascynuje i dopełnia całości.

allison | 2013-01-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Napisana z ogromnym rozmachem, piękna i poruszająca opowieść o dwóch siostrach, których życie układa się zupełnie inaczej niż to sobie zaplanowały.
Ich odmienne losy opisane są na tle ważnych dla Brazylii wydarzeń lat 20. i 30. minionego wieku. Społeczne bunty i rozruchy, rewolucja oraz polityczne przepychanki wpływają znacząco na życie obu bohaterek, które - mimo iż są rozdzielone - wciąż czują ze sobą siostrzaną więź, a informacje o sobie nawzajem czerpią z gazet.

Perypetie dwóch kobiet układają się na przemian w rozdziały, które czyta się jednym tchem. Sprawiają to: interesująca fabuła, wyraziste sylwetki bohaterów, nawet pobocznych i epizodycznych, barwny język oraz klimat nawiązujący do najlepszych tradycji literatury iberoamerykańskiej (można doszukać się podobieństw do twórczości I. Allende i G.G. Marqueza - nie są one jednak biernym naśladownictwem).

Polecam przede wszystkim miłośnikom obyczajowych powieści z wielką historią w tle, sądzę jednak, że każdy może znaleźć w...

Justyna | 2014-05-29

Są takie książki, o których się nie zapomina. Wśród nich jest niewiele takich, po których przeczytaniu przeżywamy katharsis. Bez wątpienia do nich można zaliczyć "Szwaczkę" - opowieść o dwóch siostrach, tak bardzo od siebie różnych. Dzięki jednej decyzji ich drogi rozchodzą rozchodzą się w zupełnie przeciwne strony. Obie szukają szczęścia, ale nie mogą go odnaleźć. Pewnego dnia znów staną naprzeciw siebie. Tym razem jednak jako wrogowie.

Montgomerry | 2010-05-21
Przeczytana: 21 maja 2010

Powieść pełna uroku od pierwszej do ostatniej strony, mimo że jest to grubaśne, opasłe tomiszcze. Mogę Wam obiecać, że po rozpoczęciu czytania owa grubość przestanie mieć jakiekolwiek znaczenia, a Wy przeniesiecie się w przeszłość do Brazylii lat. 20. i 30. ubiegłego wieku.

Bohaterkami powieści są dwie siostry: Emilia i Luzia dos Santos. Po śmierci matki i opuszczeniu ich przez ojca, zostały wychowywane przez ciotkę Sofię, która nauczyła je szyć i posłała do szkół w celu zdobycia lepszej jakości szycia. Emilia czytająca pismo „Fon Fon” marzyła o romantycznej miłości i wyjściu za mąż za bogatego i przystojnego młodzieńca. Być może marzenia Luzie były podobne, ale po wypadku na pewno się zmieniły. Jako dziewczynka spadła z wysokości i z braku lekarza, nie udało się złożyć złamanej ręki w dobry sposób. Sztywna ręka stała się przyczyną jej przezwiska wśród mieszkańców miasteczka i była powodem wyciszenia i samotności młodej dziewczyny. Jedynie w siostrze Luzia zawsze miała wsparcie....

Anna Tarnawa | 2015-11-03
Przeczytana: 21 września 2014

Piękna, pełna tajemnic,zwrotów akcji i skrajnych emocji historia dwóch sióstr.
Czytając tę książkę niemożliwe staje się możliwe-przenosiy się w czasie.
Piękne i szczegółowe opisy miejsc, zwyczajów i ubiorów ludzi sprawiają,że bez problemu wyobrażamy sobie świat i życie sprzed ponad 85-u lat.
Bogate słownictwo pisarza sprawia,że książka w żadnym momencie nie jest nudna.
650-cio stronnicowe arcydzieło.
Szczerze polecam!

Paula | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Czytając recenzje i wszelakie "ochy i achy" na temat książki stwierdziłam, że musi to być naprawdę dobra książka. Już na samym początku spotkałam się z rozległymi opisami miejsc, przyrody, uczuć itp. Może zniechęcić, jednak po przeczytaniu całości stwierdzam że jest to ciekawa opowieść. Nie porywająca, nie nadzwyczajna ale taka zabijająca nudę.

iselin | 2015-10-09
Na półkach: Przeczytane, Moja Ci ona!

Rozumiem przekaz, rozumiem historię, czasy i losy bohaterów, ale książka nie porwała mnie za bardzo. Niektóre sceny zupełnie zbędne, grubość też zbędna (lubię grube książki, ale ilość nie równa się treści), napisana bardzo prostym, nawet trochę naiwnym językiem.

czerwiec7 | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Książka mnie rozczarowała. Długie opisy przyrody, mnóstwo okrucieństwa-no i przede wszystkim-jak dla mnie-brak przesłania. Banda szwaczki to prymitywni, okrutni i zacofani ludzie, którzy w pewnym momencie nie wiedza sami o co walczą. Zmarnowany czas.

książek: 2064
Leontyna | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Książka mnie rozczarowała. Polecana przez Isabel Allende, chwalona przez G.G Marqeza. Spodziewałam się więc czegoś na naprawdę wysokim poziomie. Perypetie sióstr po skróceniu opisów przyrody były by dużo ciekawsze.

Malwa | 2014-08-14

Świetna powieść obyczajowa. Brazylia, początek XX wieku, odmienne losy dwóch sióstr. Znakomicie się czyta. Polecam

Justyna | 2012-07-26
Przeczytana: 03 lipca 2012

Chwalona przez Allende i Marqueza. Ja oczekiwałam więcej, chciałam zostać porwana w wir wydarzeń, nie móc oderwać się od czytania. Niestety, trwało to aż trzy tygodnie. Nie gabaryty mnie tak zniechęciły a rozległe opisy.
Historia dwóch sióstr Emilii i Luzii, które są szwaczkami. Starsza Emilia marzy o romantycznej miłości i ucieczce do wielkiego miasta. Młodsza Luzia, która ma sztywną rękę po upadku z drzewa, koncentruje się na szyciu i modlitwach. Marzenia Emilii się spełniają, Luzia natomiast zostaje porwana przez cangacerios.
Mimo wszystko, polecam:-)