tłumaczenie
filozofia, nihilizm
filozofia i etyka
Jakub Szwedo

Inne wydania

Wola mocy to jedno z najważniejszych pojęć nietzscheanizmu. Wedle autora "Tako rzecze Zaratustra" wola mocy to pojęcie szersze niż wola życia, jest czymś więcej niż tylko walką o przetrwanie. Wola mocy to także dążenie do siły, dominacji, zwycięstwa, afirmacji życia. Zgodnie z koncepcją woli mocy cały świat to gra przeciwstawnych sił...

• Wyśnione miejsca

7,75 (4 ocen i opinii)
Dzika bestia
Jorge Franco

5,2 (10 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

W cieniu
Diane Chamberlain

7,68 (22 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
charu | 2014-09-26

Cóż można więcej dodać na temat Nietzscheańskiego Zaratustry zapowiadającego "nadczłowieka"? W przeciwieństwie do Saint-Exupéry'ego, autor nie dostrzegał w człowieku niczego, co potwierdzałoby jego wielkość. Mówił, że to tylko "marne i nieudane zwierzę, ślepa uliczka przyrody." Słynny już "nadczłowiek" będzie jego przezwyciężeniem, nareszcie jednostką "udaną", pełną witalizmu. Zwracając się do jednostek "wyższych", Nietzsche nawoływał (podobnie jak Exupéry) do waleczności i poszukiwań swego najcenniejszego wroga.

Altariel | 2012-01-04
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Książka nie dla każdego i nie na każdą chwilę życia, ale dla kogoś, kto trafi na nią we właściwym momencie, może się okazać objawieniem. Nie ma tu spójności ani narracji, ale za myślą autora można podążać idąc za grą skojarzeń, jednych przemyśleń wywołujących kolejne. To bardziej inspiracja niż racjonalny wywód swoich przekonań. Ostatecznie wrażenia podobne jak po lekturze "Księcia" Machiavellego - z jednej strony uznanie dla błyskotliwości i odwagi autora, który dąży do opisania realnego świata a nie utopii, z drugiej strony - wywołuje trudny do określenia niepokój, kiedy autor wskazuje że jednostka, zwłaszcza wybitna, i społeczeństwo mają z natury sprzeczne interesy i dążą do samoutwierdzenia się w tym i wykorzystaniu "drugiej strony" jak się tylko da.

wicher_Lab | 2010-11-23

Trochę chaotyczny zbitek, ale za to myśli i myślątka bardziej rozbudowane, rozpisane.

ipower | 2013-07-08

Geniusz!

Tam nie ma chaotyzmu - kompozycja i forma tej książki jest dobrze przemyślana - w zasadzie dobrze zebrana.Najpierw podważenie i obalenie obecnej religii,filozofii,moralności,wartości,kultury...ukazuje ograniczenia ludzi jako jednostek i społeczeństw, i mechanizmy działania tych ograniczeń.

Wkręca się bardzo głęboko, odsłania prawdę o nas, zmusza do myślenia, zadaje pytania i buduje w nas nowe przekonania, uwalnia nasze moce. Można by rzec "RODZI SIĘ MOC!!" - i to sie czuje czytając...

Ale trzeba do niej podejść z krytycznym spojrzeniem!!!

- ta książka będąc PRZEINTERPRETOWANA była elementem ideologi nazistowskiej.Są to zebrane, po śmierci Nietzschego, notatki i złożone przez jego siostrę(sympatyzującą z nazistami) więc być może dla ta książka przybrała taką formę i może dawać czytelnikowi poczucie wyższości nad innymi ludźmi.
W porównaniu do poprzednich pozycji filozofa gubi istotę przemyśleń autora a mianowicie godności człowieka i humanizmu.

Nie polecam...

adrem | 2014-07-24

Niepokojąca. Z rozbicia myśli z pozoru chaotycznych, wyłania się obraz spójny. Taki, który drażni, prowokuje, w stan napięcia wprawia. Zawsze warto czytać Nietzschego, nawet radykalnie z nim się nie zgadzając. To cenne lekcje.

OldSmokeOfDoom | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

tak jak napisałem wicher: zbitek, mocno chaotyczny, różnych przemyśleń i dlatego ciężko przeczytać, ale się da i wiele można wynieść z lektury

Marcin Dżugaj | 2015-07-24

Jeśli chodzi o mnie, to uważam, że siła pism Nietzschego tkwi głównie w tym, że są one wytworem szlachetnej osobowości, jaka została niejako wrzucona w świat przeciętnych zasad, przeciętnych ocen i przeciętnych wartości. Osobowość ta, nie mogąc się odnaleźć w tym bagnie zakłamania, postanowiła tworzyć - w sposób niezwykle niebezpieczny i ryzykowny, bo pozbawionych wszelkich pozorów - mając nadzieję, że gdzieś kiedyś, w odległej przyszłości, trafi na podobnych sobie towarzyszy, którzy, tak jak ona, odnajdą w sobie moc do wypowiedzenia "Tak" duchowej rewolucji. Głównie ten aspekt sprawia, że Nietzsche jest znienawidzony przez myślicieli akademickich, czy raczej zawsze grzecznych i zawsze poprawnych urzędników, którzy mają wszystko poukładane i sklasyfikowane, zupełnie jakby odczuwali strach przed nieskończonym wręcz bogactwem otaczającej nas rzeczywistości.

propylaya | 2013-08-21

Intrygujące, inteligentne, odważne.