Okładka książki Wola mocy

filozofia i etyka
typ
papier
Jakub Szwedo
7,64 (98 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Wola mocy to jedno z najważniejszych pojęć nietzscheanizmu. Wedle autora "Tako rzecze Zaratustra" wola mocy to pojęcie szersze niż wola życia, jest czymś więcej niż tylko walką o przetrwanie. Wola mocy to także dążenie do siły, dominacji, zwycięstwa, afirmacji życia. Zgodnie z koncepcją woli mocy cały świat to gra przeciwstawnych sił...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Altariel | 2012-01-04
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Książka nie dla każdego i nie na każdą chwilę życia, ale dla kogoś, kto trafi na nią we właściwym momencie, może się okazać objawieniem. Nie ma tu spójności ani narracji, ale za myślą autora można podążać idąc za grą skojarzeń, jednych przemyśleń wywołujących kolejne. To bardziej inspiracja niż racjonalny wywód swoich przekonań. Ostatecznie wrażenia podobne jak po lekturze "Księcia" Machiavellego - z jednej strony uznanie dla błyskotliwości i odwagi autora, który dąży do opisania realnego świata a nie utopii, z drugiej strony - wywołuje trudny do określenia niepokój, kiedy autor wskazuje że jednostka, zwłaszcza wybitna, i społeczeństwo mają z natury sprzeczne interesy i dążą do samoutwierdzenia się w tym i wykorzystaniu "drugiej strony" jak się tylko da.

charu | 2014-09-26

Cóż można więcej dodać na temat Nietzscheańskiego Zaratustry zapowiadającego "nadczłowieka"? W przeciwieństwie do Saint-Exupéry'ego, autor nie dostrzegał w człowieku niczego, co potwierdzałoby jego wielkość. Mówił, że to tylko "marne i nieudane zwierzę, ślepa uliczka przyrody." Słynny już "nadczłowiek" będzie jego przezwyciężeniem, nareszcie jednostką "udaną", pełną witalizmu. Zwracając się do jednostek "wyższych", Nietzsche nawoływał (podobnie jak Exupéry) do waleczności i poszukiwań swego najcenniejszego wroga.

ipower | 2013-07-08

Geniusz!

Tam nie ma chaotyzmu - kompozycja i forma tej książki jest dobrze przemyślana - w zasadzie dobrze zebrana.Najpierw podważenie i obalenie obecnej religii,filozofii,moralności,wartości,kultury...ukazuje ograniczenia ludzi jako jednostek i społeczeństw, i mechanizmy działania tych ograniczeń.

Wkręca się bardzo głęboko, odsłania prawdę o nas, zmusza do myślenia, zadaje pytania i buduje w nas nowe przekonania, uwalnia nasze moce. Można by rzec "RODZI SIĘ MOC!!" - i to sie czuje czytając...

Ale trzeba do niej podejść z krytycznym spojrzeniem!!!

- ta książka będąc PRZEINTERPRETOWANA była elementem ideologi nazistowskiej.Są to zebrane, po śmierci Nietzschego, notatki i złożone przez jego siostrę(sympatyzującą z nazistami) więc być może dla ta książka przybrała taką formę i może dawać czytelnikowi poczucie wyższości nad innymi ludźmi.
W porównaniu do poprzednich pozycji filozofa gubi istotę przemyśleń autora a mianowicie godności człowieka i humanizmu.

Nie polecam nikomu -...

adrem | 2014-07-24

Niepokojąca. Z rozbicia myśli z pozoru chaotycznych, wyłania się obraz spójny. Taki, który drażni, prowokuje, w stan napięcia wprawia. Zawsze warto czytać Nietzschego, nawet radykalnie z nim się nie zgadzając. To cenne lekcje.

OldSmokeOfDoom | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

tak jak napisałem wicher: zbitek, mocno chaotyczny, różnych przemyśleń i dlatego ciężko przeczytać, ale się da i wiele można wynieść z lektury

wicher_Lab | 2010-11-23

Trochę chaotyczny zbitek, ale za to myśli i myślątka bardziej rozbudowane, rozpisane.

propylaya | 2013-08-21

71. rocznica
  • Małgorzata Kalicińska
    58. rocznica
    urodzin
    Kiedy się coś ma na stałe, za darmo, nie docenia się tego. Czasem trzeba to stracić, by zrozumieć, co się straciło.
  • Truman Capote
    90. rocznica
    urodzin
    Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.
  • Elie Wiesel
    86. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie zapomnę tej nocy, pierwszej nocy spędzonej w obozie, która zamieniła moje życie w mroczne, zaryglowane więzienie. Nigdy nie zapomnę tego dymu. Nigdy nie zapomnę drobnych twarzyczek dzieci, których ciała zamieniały się na moich oczach w kłęby dymu pod milczącym niebem. Nigdy nie zapomnę pł... pokaż więcej
  • Laura Esquivel
    64. rocznica
    urodzin
    Moja babka miała bardzo interesującą teorię. Mówiła mianowicie, że chociaż wszyscy rodzimy się z pudełkiem zapałek w środku, nie możemy ich zapalic sami, gdyż potrzebujemy do tego (...) tlenu i ognia. Tylko że w naszym przypadku tlen może pochodzic z oddechu ukochanej osoby, a funkcję ognia może spe... pokaż więcej
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie Cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko.
  • Cecelia Ahern
    33. rocznica
    urodzin
    strasznie mnie wkurza, kiedy wszyscy mówią, że czas leczy rany, a jednocześnie powtarzają, że im dłużej kogoś nie ma, tym bardziej się za tym kimś tęskni
  • Jakub Porada
    45. rocznica
    urodzin
    W końcu wszystkie drogi prowadzą ... przed siebie.
  • Jay Asher
    39. rocznica
    urodzin
    Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.
  • Téa Obreht
    29. rocznica
    urodzin
    Pragnęli zwycięstwa, ale klęska była większym zaszczytem, bo kształtowała charakter i tym chętniej opiewali ją w pieśniach.
  • Gustave Mark Gilbert
    10. rocznica
  • Anna Świrszczyńska
    30. rocznica
    śmierci
    Jeśli nie mogę uciec od nieszczęścia,
    zawsze mogę się schronić
    w nieszczęściu.
  • Patrick White
    24. rocznica
    śmierci
    Brak litości dla zwierząt (...) jest pierwszym sygnałem okrucieństwa w naturze ludzkiej.
  • św. Teresa od Dzieciątka Jezus
    117. rocznica
    śmierci
    Ach! Biedne kobiety, jakże są pogardzane!...A przecież o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kocha Dobrego Boga i podczas Męki Naszego Pana kobiety miały więcej odwagi niż apostołowie, ponieważ nie ulękły się obelg żołnierzy i ośmieliły się otrzeć godne uwielbienia Oblicze Jezusa...Bez wątpienia właśni... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku