Jan Potocki. Biografia

Okładka książki Jan Potocki. Biografia François Rosset, Dominique Triaire
Okładka książki Jan Potocki. Biografia
François RossetDominique Triaire Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Jean Potocki. Biographie
W.A.B.
2007-01-18
2007-01-18
Anna Wasilewska
Jan Potocki pisarz historia literatury podróżnik polscy artyści Potocki

Okładka książki Z Warszawy do Saragossy. Jan Potocki i jego dzieło François Rosset, Dominique Triaire
Z Warszawy do ... François Rosset, Do...

Wnikliwa i rzeczowa biografia; pierwsza część stanowi rozbudowany rys historyczny , oczywisty tu z perspektywy francuskich autorów. Polskiego czytelnika może on nużyć, za to potem następuje fascynująca opowieść o niezwykłym i wielowymiarowym człowieku ! W biografiach szukam jakiejś uniwersalnej prawdy o człowieku. W tej ją znalazłam. Potocki to nie tylko pisarz-geniusz, nie tylko ciekaw świata podróżnik ale i samotny, nieszczęśliwy człowiek. Książka jest fascynująca z uwagi na jej bohatera.

Solidna , obszerna biografia hrabiego Jana Potockiego , autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie ".
Autorzy z wielką wnikliwością przedstawili życie i działalność tego niezwykłego człowieka. A o jego nieprzeciętności świadczy fakt , że zajmował się wieloma dziedzinami. Był pisarzem , naukowcem , historykiem , podróżnikiem. Działał też na nawie politycznej , przez pewien okres był posłem.
Zwiedził niemal całą Europę , północną Afrykę , azjatycką część Rosji, a nawet zaczepił o Chiny.
Z każdej podróży sprządzał obszerne notatki na temat ludzi i kraju , który zwiedzał. Pasjonowała go nie tylko geografia terenów , czy flora i fauna , ale również obyczaje i zwyczaje ludności zamieszkującej dany obszar. Był znawcą dawnych Słowian , ludów Rosji , jak również odznaczł się dużą wiedzą na temat starożytności i starożytnego Egiptu.
Jak widać był to człowiek wszechstronnie uzdolniony , który pozostawił po sobie wiele cennych rękopisów , szkoda że niewiele z nich przetrwało.
Samobójcza śmierć hrabiego spowodowała , że najbliższa rodzina starała się o nim jak najmniej wspominać.

Książka jest warta przeczytania , bowiem autorzy posłużyli się dokumentami , tekstami historycznymi , listami , co czyni tę biografię wiarygodną i wartościową.

Polecam. Prócz tego, że poznajemy nieco zapomnianego Jana Potockiego, mamy ciekawy rys historii i obyczajowości Polski, tuż przed rozbiorami jak i po nich. Niby sprawy znane z lekcji historii, a jednak odkrywane na nowo.

• Biografie
  • Jan Potocki