Walden, czyli życie w lesie

Tłumaczenie: Halina Cieplińska
Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Walden, or Life in the Woods
Jakub Szwedo

Inne wydania

Walden opisuje dwa lata, dwa miesiące i dwa dni, jakie Thoreau spędził w lesie porastającym brzegi Walden Pond, na ziemi należącej do Ralpha Waldo Emersona w pobliżu Concord w stanie Massachusetts. W tym okresie autor przeprowadził eksperyment "prostego życia", z dala od cywilizacji i postępu, które wydawały mu się być źródłem zła. Poprzez izolację chciał lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Książka ta nie jest ani powieścią ani faktycznie autobiografią, ale społeczną krytyką współczesnego świata zachodniego, wraz z jego konsumeryzmem oraz obojętnością na niszczenie natury.

Po polsku książka wydana została przez wydawnictwo Rebis, w tłumaczeniu Haliny Cieplińskiej (1999).

Voudini | 2014-04-23

Autor posiadł wyjątkową umiejętność wywoływania u czytelnika przeciwstawnych uczuć krótkim fragmentem tekstu. Wiele spośród jego obserwacji społecznych jest trafnych, podanych w zgrabny sposób i nie bez pewnej uroczej złośliwości; wnet przekracza jednak Thoreau granicę między zdrowym rozsądkiem a fantazją, stawiając nierealne postulaty i całkowicie negując osiągnięcia cywilizacji. Jest "Walden" przede wszystkim ciekawostką i zapisem eksperymentu trudnego do powtórzenia w realiach XXI wieku; ujawnia jednak również oblicze czysto literackie, bo Thoreau umie się wysłowić, potrafi świetnie spuentować i w ogóle wydaje się w swym dziwactwie nader sympatyczny; tylko przesadnie częste cytowanie klasyków zaczyna po jakimś czasie męczyć, sprawiając wrażenie wymuszonego dowodu erudycji, która świetnie by się i bez tego zabiegu obroniła.
Liczne opisy przyrody mają nieuniknioną tendencję do wznoszenia się na kolejne poziomy emfazy, by sięgnąć wyżyn o charakterze mistycznym, poetycko-religijnym,...

Artur Kiela | 2012-02-06
Przeczytana: 2010 rok

Jeśli spotkacie kiedyś kogoś, kto twierdzi, że ta książka jest nudna - nie widzę żadnego powodu, dla którego musielibyście jeszcze z tą osobą rozmawiać, serio. Dziękuję, do widzenia.

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

PRZECZYTANE Z OBOWIĄZKU, a jak ja, to i inni winni przeczytać. A że tematyka bogata i twierdzeń dyskusyjnych sporo, siedem aż gwiazdek daję, poniekąd wbrew sobie.

Jako stary dziad, sceptyczny i złośliwy muszę zapytać: „PO COŚ PAN WRACAŁ, PANIE THOREAU?”.

Z jego życiorysu wiemy, że był ekscentrykiem i samotnikiem, że niewątpliwie był pod silnym wpływem, starszego o 14 lat Ralpha Valdo EMERSONA, o którym Wikipedia pisze:

„...nie stworzył SPÓJNEGO systemu filozoficznego..” /podk.moje/

Dalej, że w 1841 roku, zamieszkał u Emersonów i pełnił rolę korepetytora dla dzieci, ogrodnika i człowieka do wszystkiego, że spowodował pożar 1,2 km kw. lasu WALDEN Woods w 1844, no i że w 1845 r, jego rówieśnik, poeta Ellery Channing /1817-1901/, przekładajac „na nasze” powiedział tak: „Chłopie, masz 28 lat, nie masz żadnej dziewczyny, siedzisz za służącego u Ralpha, czego ...

Jakub Szwedo | 2010-04-01
Przeczytana: 2009 rok

Geniusz. H.D. Thoreau postanawia porzucić życie w społeczeństwie i własnoręcznie buduje sobie domek nad jeziorem Walden, by zamieszkać tam przez całe dwa lata. Książka zawiera zarówno opisy natury (NIESAMOWITY opis wojny dwóch gatunków mrówek, no po prostu piękny), przeżyć Thoreau, ale także znaczną część jego poglądów i filozofii transcendentalnej. Jest długa, miejscami trudna i niekiedy dla niektórych zapewne nudna (np. pomiary głębokości jeziora, czy grubości lodu), jednak szalenie interesująca gdy patrzymy na całokształt działalności Thoreau i tego, jak trzymał się swoich przekonań, nie tylko na papierze.

Kamila Dobska | 2014-03-09

Thoreau w tak piękny sposób uświadamia. Pisze o życiu w zgodzie ze sobą i z naturą. O szukaniu tego, co jest najważniejsze dla człowieka, o rozwoju- zarówno intelektualnym jak i duchowym.

Zdecydowanie najmądrzejsza i najbardziej wartościowa książka jaką dane mi było przeczytać.

Jacek Augustyn | 2013-08-15
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Henry David Thoreau to prawdziwy geniusz,uważam go i jego filozofię za swoje osobiste odkrycie roku,trafił idealnie w moje zainteresowania życiem człowieka w naturalnym środowisku,najlepiej w lesie,bez kajdan systemu który mnie więzi,wykorzystuje i blokuje powrót do natury.Thoreau oprócz filozofii,która co prawda jest utopijna,rozbroił mnie swoim bezbłędnym rozszyfrowaniem systemu społecznego,oraz charakterów ludzi którzy go tworzą,miał chłop jaja zrzucając swoje kajdany,ruszył w las,wybudował dom nad jeziorem,obsadził ziemie i zażywał pełni życia w spokoju.Żył on w XIX wiecznej Ameryce,system społeczny który demaskuje jest dokładnie taki sam jak ten w którym żyjemy obecnie,dlatego książka i filozofia autora jest jak najbardziej aktualna,tylko nasz świat jest posunięty o 150 lat w swoim zwyrodnieniu kulturowym i postępie technicznym,Thoreau zresztą przewidział taki rozwój wypadków.Czuję potrzebę zgłabiać jak najwięcej takiej filozofii,żywić nią swoją duszę ale "nie wiem gdzie...

Cerro | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Zbiór esejów. Nic dla szukających żywej akcji i przygód. Dużo spostrzeżeń, filozoficzne rozważania, bardzo liczne nawiązania do ważnych tekstów religijnych, także dalekowschodnich. Ale przede wszystkim niesamowicie barwne opisy natury, stworzone przez interesującego człowieka, którego osobowość wyziera z całości tekstu. Szkoda jedynie, że system filozoficzny, który przedstawia, jest momentami dość dziurawy i jakby nieaktualny, teraz, gdy każda piędź ziemi należy do kogoś, a samowolę blokują liczne przepisy.

Karodziejka | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

Zbiór esejów, opowiadających o przeżyciach autora podczas dwóch lat spędzonych samotnie w lesie nad stawem Walden.

Bliski kontakt z przyrodą skłania do przemyśleń nad sobą, naturą i złożonością wszechświata oraz nad innymi ludźmi - i w tych esejach to wszystko znajduje swoje odbicie. Sporo tu zachwytów nad przyrodą i jej opisów, wynikających z filozofii Thoreau, by żyć w jak najbliższym kontakcie z nią, prosto i skromnie. Autor opisuje też swoje poglądy na ludzi, potępiając niektóre postawy ludzkości, a jednocześnie dostrzegając dobre rzeczy w wielu ludziach, także tych prostych i niewykształconych; pochwala samodzielne myślenie. Wszystko opisane jest w sposób wskazujący na wielką erudycję autora, okraszone cytatami bądź nawiązaniami do wielu ludzkich dzieł czy wydarzeń historycznych.

Warto czytać te eseje w niewielkich dawkach, co jakiś czas jeden. W przeciwnym wypadku książka może znużyć. Przy czytaniu esejów pojedynczo lepiej doceni się filozofię autora, sprawi to też większą...

lajt | 2010-06-10

Biblia ekologów. Ponad to, to rozważania nad istotą człowieczeństwa, nad przeżywaniem życia, a nie nad jego konsumowaniem.

huth | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

W przeciwieństwie do opinii pana Artura powyżej, sądzę, że - owszem - czasami Walden przynudza. I to jest zupełnie normalne, napisane 150 lat temu, przez intelektualistę-dziwaka ze skłonnością do poezji i przelewania na papier swoich zachwytów nad naturą, no ileż razy można czytać niemal to samo o jeziorze? Uff.
Nie znaczy to jednak, że książka nie jest warta przeczytania - jak najbardziej. Wspaniale pobudza do refleksji i w pewnym stopniu uświadamia, a dzięki wysokiemu poziomowi literackiemu i wnikliwości - doskonale odchamia, czy też mówiąc ładniej: rozjaśnia myśli.