Szlacheckie gniazdo

Okładka książki Szlacheckie gniazdo
Iwan Turgieniew Wydawnictwo: Książka i Wiedza klasyka
215 str. 3 godz. 35 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Дворянское гнездо
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1952-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
215
Czas czytania
3 godz. 35 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Jędrzejewicz
Tagi:
literatura rosyjska
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...
Okładka książki Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułgakowa Aleksander Amfiteatrow, Michał Arcybaszew, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Aleksander Grin, Aleksander Kuprin, Nikołaj Leskow, Władimir Odojewski, Fiodor Sołogub, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,9
Opowieści niep... Aleksander Amfiteat...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
142 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1049
76

Na półkach:

Klasyka literatury kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu z nudą, nudą i jeszcze raz nudą. Do tego pisaną w sposób niezrozumiały dla tegoż Kowalskiego. „Szlacheckie gniazdo”, ku memu zadowoleniu, wyłamuje się z tej reguły. Iwan Turgieniew urodzony w 1818 roku, jest wybitnym przedstawicielem rosyjskiego realizmu krytycznego, stąd być może język powieści, sposób przestawiania postaci są cały czas aktualne i zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Tematyka jaką porusza w „Szlacheckim gnieździe” jest również jak najbardziej aktualna i atrakcyjna : zdrada, miłość, obowiązek, różnica pokoleń.
Fiodor Ławrecki, powraca do Rosji, zhańbiony przez niewierną żonę, którą wolała oddawać się rozrywkom i przyjemnościom w ramionach innych niż prawowitego małżonka. Mężczyzna zaszywa się na wsi, odwiedzając niekiedy tylko rodzinę dalekiej krewnej. Córka pani domu Lizawieta, dziewczę religijne, ciche, dobre i pokorne zakochuje się w Ławreckim i to z wzajemności. Kiedy z Paryża dociera wiadomość o śmierci wiarołomnej żony, pojawia się szansa dla dwojga zakochanych. Kiedy wydaje się, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu końcowi, pojawia się niedoszła zmarła wraz z dzieckiem z nieprawego łoża.
Żeby nie było tak rozrywkowo, Turgieniew w swojej powieści poruszył również tematykę społeczną: pokazuje dwa różne pomysły na przyszłość Rosji: z jednej strony uznawanie za lepsze wszystkiego, co zachodnie (skąd my to znamy) i przeszczepianie na rodzimy grunt sztuki, polityki, sposobu życia tychże krajów. Z drugiej strony tradycjonalizm, patriotyzm, chęć rozwoju swojego kraju i czerpania z najlepszych sprawdzonych wzorców. Po jednej stronie mamy egoistów pławiących się w luksusie, udających, że nie znają swojego języka, gości we własnym kraju, a po drugiej ludzi prostych, wyrosłych z rosyjskiej ziemi i dumnych ze swoich korzeni.
Jak widać tematyka poruszana przez Turgieniewa, mimo upływu lat jest nadal aktualna. Do tego historia jest prosta, zwięźle napisana, nie nudzi zbyt dużą ilością opisów, ale jednocześnie niewiele w niej akcji czy dialogów. Całość czyta się szybko, historia, mimo że dość przewidywalna, wciąga, a świat powieści, tak inny a jednocześnie podobny do naszego, nie daje o sobie zapomnieć. Nie wiem, co jest takiego w twórczości Turgieniewa, że przyciąga i urzeka, stylem, prostym językiem, opowiadaną historią.
Książkę polecam każdemu niezależnie od upodobań literackich, gdyż to nie tylko klasyka, ale też dobrze napisana obyczajówka.

Klasyka literatury kojarzy się przeciętnemu Kowalskiemu z nudą, nudą i jeszcze raz nudą. Do tego pisaną w sposób niezrozumiały dla tegoż Kowalskiego. „Szlacheckie gniazdo”, ku memu zadowoleniu, wyłamuje się z tej reguły. Iwan Turgieniew urodzony w 1818 roku, jest wybitnym przedstawicielem rosyjskiego realizmu krytycznego, stąd być może język powieści, sposób przestawiania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    271
  • Chcę przeczytać
    131
  • Posiadam
    40
  • Literatura rosyjska
    15
  • Ulubione
    8
  • Klasyka
    6
  • Rosja
    5
  • Literatura rosyjska
    4
  • 2023
    3
  • Literatura Rosyjska
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szlacheckie gniazdo


Podobne książki

Przeczytaj także