Szlacheckie gniazdo

Okładka książki Szlacheckie gniazdo Iwan Turgieniew
Okładka książki Szlacheckie gniazdo
1985-01-01
1985-01-01
Jerzy Jędrzejewicz
Rosja XIX wiek obyczaj powieść Jerzy Jędrzejewicz

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...
Okładka książki Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułgakowa Aleksander Amfiteatrow, Michał Arcybaszew, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Aleksander Grin, Aleksander Kuprin, Nikołaj Leskow, Władimir Odojewski, Fiodor Sołogub, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści niep... Aleksander Amfiteat...

Turgieniew nie jest tak głęboki jak Dostojewski, ale jest równocześnie piękny i smutny. Da się odczuć, że nie miał szczęścia w relacjach z kobietami. Tutaj pokochał Anioła. Przypomina się teraz ta huśtawka i plac zabaw na koniec, gdzie poddaje się nostalgii za minionymi czasami, w których miał szansę być spełniony. Kto jak nie on?

Sentymentalizm, dbałość o szczegóły, humor, głębia - jak tu nie kochać Turgieniewa?

Szlacheckie gniazdo - Iwan Turgieniew
To niedługa, lekka, a zarazem bardzo wzruszająca opowieść o wielkiej, czystej i niewinnej miłości, (można sobie popłakać) 🙂 która rozwinęłaby skrzydła i przyniosła obojgu kochającym dużo radości, szczęścia i świetlaną i spokojną przyszłość, gdyby... No właśnie ... gdyby nie jedna przeszkoda …
Tytuł odnosi się do życia towarzyskiego i szlacheckich salonów w dawnej Rosji. Uczęszczanie do imprez było oznaką dobrego tonu, z kolei uchylenie się od tego obowiązku towarzyskiego było czymś niedopuszczalnym. Utwór Turgieniewa ukazuje powolny upadek tego zwyczaju.

Szlacheckie gniazdo - Iwan Turgieniew
Tytuł odnosi się do życia towarzyskiego i...

Historia, taka ot sobie, ale napisana bardzo dobrze. Miłe zaskoczenie, bo nie spodziewałem się niczego od tej książeczki.

PoMojemu dobrze napisał. Ławrecki to postać, której kibicujemy. My, tzn kto? faceci, którzy pierwszy urok swojej młodości mają już za sobą. A jednocześnie nie potrafimy się oprzeć prostym wartościom jak modlitwa, dobre myśli i spokój. Ten burzy Warwara... Beata Tyszkiewicz? ale z przyjemnością obejrzałbym ten film Konczałowskiego. Reżysera filmu: "Uciekający pociąg".

Na półkach: , , , , , ,

Podróż do dziewiętnastowiecznej, carskiej Rosji. Problemy - zawsze aktualne - starsze pokolenie kontra młodsze. Przyjemna książka o dawnych, rosyjskich realiach życia szlachty.

Niedługa powieść o mężczyźnie, ponad trzydziestoletnim szlachcicu, który poprzez prawy, bezkompromisowy, a zarazem łagodny charakter nie może sobie ułożyć życia uczuciowego, po części dlatego, że nie trafia na odpowiednie kobiety w swoim życiu...

Jedno ze sztandarowych dzieł o "zbędnych ludziach" (to o nas!)
Mam słabość do rosyjskiego realizmu. Miło jest od czasu do czasu przeczytać powieść po bożemu napisaną, gdzie każda postać przedstawiona jest na trzy pokolenia wstecz :)
W zasadzie jest to romans. Ale jaki! Bez telenowelowych rozwiązań. Mroczny. Depresyjny. Super.

Jedno ze sztandarowych dzieł o "zbędnych ludziach" (to o nas!)

Po mojemu, to od klasyki, a zwłaszcza rosyjskiej, już się nigdy nie uwolnię. Czystą i prawdziwą miłością pokochałem twórczość Iwana Siergiejewicza Turgieniewa.

Miłość gra w Szlacheckim gnieździe ważną rolę. Ale to nie tylko książka o miłości. Głównego bohatera, czyli Fiodora Iwanowicza Ławreckiego, możemy porównać do człowieka zbędnego, nie potrafiącego poniekąd mierzyć siły na zamiary, przekonacie się czytając...

Jest połowa wieku XIX. Przebywając w Paryżu, Ławrecki odkrywa, że jego żona Warwara Pawłowna zdradziła go. Wraca więc do Rosji, gdzie odwiedza rodzinę. Nie chcąc zdradzać za bardzo fabuły, dodam tylko, że tam się zakochuje w młodej Lizie.

Wciąga ta krótka powieść niesamowicie. Historia jest piękna i smutna, jak miłość. Jest skomplikowana jak sam Ławrecki, który sam nie wie czego tak naprawdę oczekuje od życia.

Akcja w książce jest niesamowita, szczerze mówiąc, czytając, miałem wypieki na policzkach, taki byłem ciekaw dalszych losów, dalszego biegu historii. A mimo, że postawa Ławreckiego nie odpowiadała mi, bardzo mu kibicowałem.

Warto zaznaczyć, że powieść ta została zekranizowana w roku 1969 przez rosyjskiego reżysera, Andrieja Konczalowskiego, a rolę Warwary gra polska aktorka- Beata Tyszkiewicz.

Po mojemu, Szlacheckie gniazdo przypadnie do gustu każdemu, kto po nie sięgnie. I tego wszystkim serdecznie życzę, a twórczość Iwana Turgieniewa gorąco polecam.

Ciekawa, instygująca, portretująca XIX wieczną rosyjską drobną szlachtę. Polecam!

• Literatura rosyjska
  • Klasyka
  • Rosja
  • Literatura rosyjska
  • Literatura Rosyjska

Dodaj cytat z książki Szlacheckie gniazdo