Antyhona

Okładka książki Narko Danuta (Dana) Łukasińska, Krzysztof Ostrowski
Narko Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Oro Danuta (Dana) Łukasińska, Olga Sawicka
Oro Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Dialog, nr 2 (663) / luty 2012. Monologi gniewu Angélica Liddell, Danuta (Dana) Łukasińska, Toshiki Okada, Redakcja miesięcznika Dialog
Dialog, nr 2 (... Angélica Liddell, D...
Okładka książki Dialog, nr 1 (650) / styczeń 2011. Aktorki Thierry Debroux, Mikołaj Grabowski, Beata Guczalska, Marie Henry, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Lubelski, Danuta (Dana) Łukasińska, Hubert Michalak, Tadeusz Nyczek, Piotr Olkusz, Redakcja miesięcznika Dialog, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr, Paweł Sztarbowski, Joanna Szymajda, Agata Zawrzykraj
Dialog, nr 1 (... Thierry Debroux, Mi...

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔"
W słuchowisku tym odnajdujemy, co zresztą oczywiste, fragmenty tragedii "Antygony" Sofoklesa. ale także dramaty współczesnych ludzi i konsekwencje ich wyborów.
To było niezwykle ciekawe. Inne i zaskakujące, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Słuchowisko Radiowe Teatru Polskiego Radia
Tytuł oryginalny: Antyhona
Autor sztuki: Danuta "Dana" Łukasińska
Reżyseria Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenografia: Leon Tarasewicz/Fundacja Villa Sokrates
Muzyka: Michał Jacaszek

𝗢𝗕𝗦𝗔𝗗𝗔 :
-Marta Ledwoń - gościnnie (Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie) - Antygona (z rodu Labdakidów, siostra Ismeny, Polinika i Eteoklesa) / -Teresa Nikor (siostra Andrzeja, Jerzego, Kseni Nikorów);
-Teresa Budzisz-Krzyżanowska - Eurydyka
-Sławomir Orzechowski - Kreon / Szymon Niszkind
-Agnieszka Możejko-Szekowska - Ismena (siostra Antygony) / -Ksenia (siostra Teresy)),
-Piotr Szekowski - Andrzej Nikor/ Polinik
-Paweł Ciołkosz - Hajmon (syn Kreona i narzeczony Antygony)/ - Mojsze Niszkind (syn Szymona i narzeczony Teresy))
-Mateusz Witczuk - Eteokles/Jerzy Nikor,
-Sasza Malčanaǔ -gościnnie (aktor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały z Mińska) - Tyrezjasz/ Kapłan,
-Grzegorz Falkowski - gościnnie (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)/ – Koryfeusz (doradca)/Politruk

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
W spektaklu, który odbył się 14 listopada 2013 roku na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury, a która był koprodukcją z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, mieli wziąć udział nie tylko profesjonalni aktorzy z teatrów repertuarowych, ale także mieszkańcy Krynek, Białegostoku i Suwałk.
„Ludzie stąd” mieli wcielić się w rolę antycznego chóru, stając się zarówno bohaterami przedstawienia, jak też czynnymi uczestnikami ważnego społecznie wydarzenia. Jednak na pierwszym suwalskim przesłuchaniu pojawiła się tylko jedna osoba. Stąd też decyzja, by trzon chóru z Suwałk stanowiła grupa teatralna Mirosławy Krymskiej.

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔"
Słuchowisko Radiowe Teatru Polskiego Radia
Tytuł oryginalny: Antyhona