Po pierwsze aktorstwo. O współczesnych aktora wstydach i bezwstydach rozmawiają, odwołując się do dawnych doświadczeń i konfrontując z nimi dzisiejszy stan rzeczy Mikołaj Grabowski, Beata Guczalska, Tadeusz Nyczek, Jacek Sieradzki i Jerzy Stuhr. Olga Knipper-Czechowa, aktorka, a przy okazji także radziecki szpieg, jest bohaterką sztuki Dany Łukasińskiej „Olga. Eine charmante Frau”. Pisarka opowiada o niej także w wywiadzie towarzyszącym dramatowi. Portrety trzech aktorek, Ewy Skibińskiej, Iwony Bielskiej i Beaty Zygarlickiej kreślą Paweł Sztarbowski, Hubert Michalak i Artur D. Liskowacki, podkreślając profesjonalizm, rzetelność i ofiarność aktorek w służbie nowego teatru. Tadeusz Lubelski analizuje obraz polskiej sceny odnotowany w rodzimym kinie od filmu „Jutro premiera” z lat pięćdziesiątych do niedawnego „Łóżka Wierszynina”. Agnieszka Jelewska i Michał Kasprzak relacjonują projekt edukacyjny związany z nowoczesnymi technologiami medialnymi w służbie teatru.
Drugim tematem numeru jest współczesna scena belgijska i sposób, w jaki mówi o problemach z tożsamością narodową, które przeżywa ten kraj. O teatrze belgijskim piszą: Agata Zawrzykraj, Piotr Olkusz i Joanna Szymajda, a ich szkice towarzyszą dwóm nowym sztukom belgijskim, autorstwa Thierry Debroux i Marie Henri.

źródło opisu: Dialog, 2011

• Grimm City. Bestie
Nic nie mów
Naomi Ragen

0 (0 ocen i opinii)
Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze
Gail Honeyman

Sylwia Zientek

W lesie
Nele Neuhaus

0 (0 ocen i opinii)
Gizelle. Moje życie z bardzo dużym psem
Lauren Fern Watt

Zimowy monarcha