komiksy
Dagmara

NARKO to komiks o substancjach psychoaktywnych. Dla użytkowników substancji psychoaktywnych, ich przyjaciół, rodziców, nauczycieli. Nie straszymy w nim i nie zabraniamy - znamy mechanizm zakazu, który w gruncie rzeczy nie powstrzymuje, a budzi pragnienie. NARKO opowiada o osobistych doświadczeniach młodych ludzi, którzy zetknęli się z substancjami psychoaktywnymi. W ich historiach znajdziesz...

W ich historiach znajdziesz opisy subiektywnych odczuć po zażyciu substancji psychoaktywnych oraz podstawowe informacje o ich wpływie na organizm człowieka, o zagrożeniach płynących z ich nadużywania, o mechanizmie uzależnienia i prawach osób uzależnionych.

Substancje psychoaktywne są tak stare jak historia ludzkości. Nie znikną z powodu coraz sroższych represji.

Jeśli nie chcesz żyć w ich orbicie, po pierwsze musisz wiedzieć

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

źródło okładki: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/545-large...»

MonimePL | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Główną osią spinająca całość książki są oczywiście substancje uzależniające w każdej postaci: amfa, maryśka, LSD, grzybki halucynogenne, klej, leki psychotropowe i syrop z kodeiną, a nawet alkohol. Każdy z bohaterów ma swoją osobliwą historię związaną z nałogiem i staczaniem się na samo dno. Niektórzy, jak Bart, podnieśli się z upadku, inni nie mieli tego szczęścia, a jeszcze inni, za sprawą rodziców czy też innych autorytetów jak trener, wyszli na prostą. Jednak konsekwencje, mniejsze lub większe, odczuwa każdy z nich.

Więcej na http://www.monime.pl/narko-lukasinska-ostrowski/

Beremis | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 06 listopada 2016

Jak na moralizację to całkiem atrakcyjna forma.
Kreska komiksu daje jednoznaczne skojarzenie, że rysownik też był pod wpływem odpowiednich środków ;-) Ok, dobrze udawał ;-) Nie do końca pasowała mi kolorystyka, aż prosiło się miejscami, żeby zastosowane kolory były jaskrawsze lub mroczniejsze, bardziej intensywne. Przy niektórych kadrach miałem wrażenie, że stosowana kolorystyka nie jest narzucona przez styl a ograniczony budżet.
Fabularnie mamy kilka historyjek ostrzegających jak to może być źle jak stracimy kontrole nad używkami, powiedziałbym, że głównym przesłaniem jest - jak jesteś młody to uważaj, bo Twój organizm się dopiero rozwija a później to szalej dusza. Na kadrach wciśnięto nawet sporo teorii, ale nie zawsze w atrakcyjnej formie. Chyba najbardziej przypadła mi do gustu historyjka o Trzech Królach. Zabawnie, sporo praktycznej wiedzy. Na drugim biegunie jest przedstawienie oddziaływania substancji psychoaktywnych na mózg. Te kilka kadrów jest ciężko strawnych.

Ogólnie...

PolishPopkulturę | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Mieszane uczucia. Z jednej strony - naprawdę ładnie wydany, oryginalnie zilustrowany komiks. Z drugiej - treść momentami przypominała czytanie darmowych broszurek, jakie rozdawane są czasem w szkołach w ramach profilaktyki antynarkotykowej. Polecam, jeśli chcecie zagłębić się w temat, ale bolą was oczy od białego tła wikipedii ;P.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture