Oro

Okładka książki Oro
Danuta (Dana) ŁukasińskaOlga Sawicka Wydawnictwo: Marginesy literatura dziecięca
literatura dziecięca
Marginesy
2012-05-30
2012-05-30
adopcja dom dziecka samotność dorastania dojrzewanie

Okładka książki Narko Danuta (Dana) Łukasińska, Krzysztof Ostrowski
Ocena 6,5
Narko Danuta (Dana) Łukas...
Okładka książki Dialog, nr 2 (663) / luty 2012. Monologi gniewu Angélica Liddell, Danuta (Dana) Łukasińska, Toshiki Okada, Redakcja miesięcznika Dialog
Ocena 7,0
Dialog, nr 2 (... Angélica Liddell, D...
Okładka książki Dialog, nr 1 (650) / styczeń 2011. Aktorki Thierry Debroux, Mikołaj Grabowski, Beata Guczalska, Marie Henry, Artur Daniel Liskowacki, Tadeusz Lubelski, Danuta (Dana) Łukasińska, Hubert Michalak, Tadeusz Nyczek, Piotr Olkusz, Redakcja miesięcznika Dialog, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr, Paweł Sztarbowski, Joanna Szymajda, Agata Zawrzykraj
Ocena 7,0
Dialog, nr 1 (... Thierry Debroux, Mi...

Oficjalne recenzje i

O magii, przyjaźni i smutnym dzieciństwie

276 0 130

Ogółem ta książka to wgląd w codzienny świat dzieci i nastolatków z różnymi problemami. Idylla przeplatana szarą codziennością, śmiech przez łzy. Każdy z bohaterów wysuwa się z czymś przed szereg, czy to schorzeniem, czy patologią życia. To historia która nie ubarwia życia, a jedynie ubiera je w słowa które nie znokautują. Przynajmniej nie od razu. Bulimia, niska samoocena, ADHD, alkoholizm, a pośrodku tego odstający od tego wszystkiego nadprzyrodzony bohater, próbujący naprawić świat i Lenę, trochę na niego skazaną.

Wydaje mi się, że czytałam już to kiedyś, jednak powrót do lektury Oro mnie zaskoczył. Sam tytułowy bohater pragnie być zbawcą i gdzie nie zdziała sam, w miarę możliwości posyła Lenę. Gdybym miała go do kogoś porównać, to trochę przypomina mi Aidena z Beyond Two Souls, jednak w przeciwieństwie do niego może mówić i nie omieszka z tego skorzystać. Czy Oro to uśmiech losu? A może zaginiony bliźniak, połączony duchowo z protagonistką? Zakończenie dało mi więcej pytań niż odpowiedzi, ale i tak nie jestem zawiedziona.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy można napisać książkę o adopcji dziecka w sposób dowcipny, a zarazem mądry? Czy można poruszyć problem odmienności, przemocy domowej, alkoholizmu w sposób subtelny, bez narzucania własnego zdania? Pokazując tym samym problem, ale nie oceniając postępowania? A na koniec to wszystko razem połączyć w jedną całość, dodając do tego szczyptę magii?
Okazuje się, że tak. Znalazłam to wszystko w powieści dla młodzieży pt. „Oro”.

W tej książce poznajemy Lenę, która miała pecha i trafiła do domu dziecka. Kiedy po kolejnej adopcji dziewczynka wraca do bidula, stwierdza, że nie zasługuje na miłość i przynosi pecha. Pewnego dnia pojawia się kolejna rodzina, która chce Lenie dać dach nad głową. Dziewczyna z góry zakłada, że i ta adopcja skończy się fiaskiem, więc nie zamierza się przyzwyczajać. Dom, do którego zabierają ją nowi rodzice, jest inny od tych które znała. Wydaje się posklejany z kilku części, z pozoru do siebie niepasujących, ale tworzących ładną całość. Od progu witają ją inne dzieci, szczęśliwe, że do ich małej, pokręconej rodziny dojdzie ktoś nowy. Lena z biegiem czasu zakochuje się w tym miejscu, odnajduje tu siebie. Zaciekawia ja Gruba i próbuje poznać tajemnice Arnolda. Dziewczynka nie chce pokazać, jak bardzo zależy jej na tej rodzinie, więc jedyne co widzą nowi rodzice to obojętność. Kim jest tytułowy Oro i jaki wpływ ma na Lenę? To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tej niepozornej książce.

Okazuje się, że tak....

Książka już od bardzo dawna widniała na mojej liście książek do przeczytania. Od tak dawna, że w ogóle o niej zapomniałam. Traf chciał, że w końcu kupiłam sobie ebooka. I znowu o książce zapomniałam i czekała na swoją kolej. Jednak jak już wreszcie zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać. Świetna historia, piękna, o ludzkiej podświadomości, o upartości, która nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Literatura młodzieżowa, ale i dorosłym powinna przypaść do gustu. Mnie się książka podobała.

Bardzo dobra powieść nie tylko dla nastolatków. Warto by sięgnęli po nią również ich rodzice i nauczyciele.
"ORO" to opowieść o 13-letniej Lenie, która już po raz szósty trafia do rodziny zastępczej... Samotność, odrzucenie, problemy z nawiązaniem relacji, agresja która rodzi agresję...A za tym wszystkim stoimy przeważnie MY - DOROŚLI... Do przemyślenia... Bardzo polecam!

Książka dobra, czyta się szybko i lekko, jednak osoby niecierpliwe mogą szybko rzucić tę książkę. Odchyły od normy logiczne i "ludzkie", co nadaje książce humoru, nakręca akcję. Wszystko ma swój sens, nie ma żadnych niedokończonych wątków. Jednak spolszczenie angielskich słów dla oddania realiów kłuje w oczy. W pewnym momencie fabuła rzuca nami na wszystkie strony, co jest trochę nieprzyjemne, ale można przeżyć.
Nie mniej jednak jest to dobra obyczajówka, bez przeszkód można poznać historię Leny i pozostałych bohaterów. :>

książka skłaniająca do przemyśleń.

książka skłaniająca do przemyśleń.

Piękna, ciepła opowieść o tym, że miłość potrafi zwyciężyć samotność, bunt, smutek i odrzucenie. O tym, jaką wartością jest rodzina, i że można czynić dobro. Mimo wszystko.

Jezus Maria! Książka cudowna! Zakończenie to aż mnie na kolana powaliło! Jaka szkoda że książka nie ma następnej części. Od razu bym ją przeczytała. Nie wiem co jeszcze bym mogła napisać! To po prostu trzeba przeczytać! Bardzo polecam!

Cudowny świat. Ciężko go opuszczać.

Cudowny świat. Ciężko go opuszczać.

Właśnie niedawno skończyłam czytać ta książkę, moim zdaniem to jest świetna książka dla każdego. Uczy tolerancji, miłości i przyjaźni w sposób zabazwny dowci a zarazem skuteczny. Jestem ciekawa cxy jest druga cześć.
Z całego serca polecam

Z całego serca polecam