Żona dyplomaty

Okładka książki Żona dyplomaty Chrystyna Lucyk-Berger
Okładka książki Żona dyplomaty
Chrystyna Lucyk-Berger Wydawnictwo: Filia Cykl: Żona dyplomaty (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Żona dyplomaty (tom 1)
The American Wife
Filia
2024-04-03
2024-04-03
Malwina Stopyra

"Żona dyplomaty", słyszeliście o tej książce? Jest to opowieść historyczna, której akcja toczy się pomiędzy 1937 a 1939 rokiem, przeważnie w Austrii. To okres, w którym bardzo prężnie rozwijała się ideologia nazistowska, i nie inaczej było właśnie w Austrii. Dla Kitty, amerykańskiej żony austriackiego dyplomaty, ten świat był niezrozumiały.
Czy znajdzie w nim swoje miejsce? Czego doświadczy, co odkryje? Tego dowiecie się z lektury.
Początkowo dziewczyna czuje się samotna w Wiedniu, ale poznaje Judith, projektantkę z którą się zaprzyjaźnia. Niestety Judith jest żydówką, co w ogarniętym nazizmem kraju, nie jest powodem do radości. Kitty będzie jednak robić co w jej mocy, by ją ocalić. Czy jej się to uda?
Polubiłam Kitty, to odważna, mądra, młoda kobieta, z dalekowzrocznym spojrzeniem na świat i światłym umysłem.
Autorka z takim wyczuciem przedstawia nam Wiedeń, w czasach narastającego nazizmu. Pokazuje, jak to pełne radości i muzyki miasto, powoli zmienia się, stając się pełne strachu o niepewne jutro. Pisze to tak obrazowo, że można zobaczyć wręcz te sceny, o których czytamy w książce. I ten lęk, poczucie grozy, który możemy wyczuć z tekstu.
To historia, która pokazuje jak trudne decyzje musieli podejmować Austriacy i jak nierzadko ogromną cenę za nie płacili. Opowieść ta zmusza do refleksji i zastanowienia się nad ideologiami, które niekontrolowane, naprawdę potrafią rozpalić całe narody.
Nie brak tu emocji, ale my przecież lubimy takie historie. Przyznam, że to moja pierwsza książka, której akcja toczy się w przededniu wojny w Austrii.
Jeśli jesteście wielbicielami takich książek, to może i Was skusi.

Czy znajdzie w nim swoje...

“Żona dyplomaty” autorstwa Chrystyny Lucyk-Berger to poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i przetrwaniu w najcięższych, wojennych czasach.

W 1937 roku w Wiedniu, młoda i atrakcyjna Amerykanka o imieniu Kitty zaręcza się z austriackim dyplomatą, Edgarem. Znajduje się przez to w zupełnie nowym świecie, który jest daleki od jej domu. W czasie przygotowań ślubnych Kitty zaprzyjaźnia się z Judith, projektantką jej sukni ślubnej, która pokazuje jej Wiedeń jako miasto pełne kultury i muzyki. Niestety sytuacja się zmienia, gdy na scenie pojawiają się naziści, a Judith, będąca Żydówką, staje się narażona na niebezpieczeństwo. Kitty jako żona dyplomaty ma możliwość zdobycia dokumentów, które mogą pomóc jej uciec do bezpiecznego miejsca. Jednakże, ta pomoc mogłaby oznaczać zdradę jej męża Edgara…

Główna bohaterka, Kitty, jest postacią niezwykle silną i odważną. Jej decyzja o poślubieniu austriackiego dyplomaty, Edgara, wprowadza ją w nowy świat, pełen niebezpieczeństw i niepewności. Mimo to, nie traci ona nadziei i stara się przetrwać, nawet gdy jej życie staje się coraz bardziej skomplikowane. Jednym z najmocniejszych aspektów fabuły jest relacja między Kitty a jej przyjaciółką Judith. Ich przyjaźń, pełna wzajemnego wsparcia i zrozumienia, jest prawdziwym światełkiem w tunelu w tych ciemnych i wojennych czasach.

Lucyk-Berger z wielkim wyczuciem przedstawia atmosferę Wiednia w czasach narastającego nazizmu. Miasto, niegdyś pełne kultury i muzyki, staje się z dnia na dzień miejscem grozy i strachu dla swoich mieszkańców. Autorka z umiejętnością ukazuje, jak szybko zmienia się rzeczywistość, gdy naziści przejmują władzę.

“Żona dyplomaty” to książka, która zmusza do refleksji. Pokazuje, jak trudne decyzje muszą podejmować ludzie w czasach wojny i jak wielką cenę, często muszą za nie zapłacić. To również historia o sile miłości i kobiecej przyjaźni, które mogą przetrwać nawet w najtrudniejszych okolicznościach. To poruszająca i wciągająca lektura, która z pewnością zostanie zapamiętana przez każdego czytelnika. Czekam z niecierpliwością na kolejne tomy serii!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwofilia, a Autorce za świetną lekturę (współpraca reklamowa) 🩷.

"Żona dyplomaty" to pierwsza część cyklu o tym samym tytule. Opowiada o historię Kitty, która wychodzi za mąż za austriackiego dyplomatę. Jest rok 1937, a akcja toczy się w Wiedniu.

Życie jej okazuje się nieusłane różami i szybko dziewczyna poznaje jego prawdziwe oblicze. Już na weselu zaczyna dostrzegać, dziwnych gości, o których opowiada jej mąż. Jej suknie projektuje znana na tamte czasy żydówka, która bierze Kitty pod swoje skrzydła, pokazując uroki Wiednia. Miasto pełne pięknych miejsc, pełne kultury i muzyki.

Niestety to jest czas, kiedy naziści wkraczają na ich teren i zaczynają się obławy na ludzi żydowskiego pochodzenia. Przyjaciółka Kitty przestaje być bezpieczna i teraz ona musi ją chronić i dbać o jej życie. Kitty wie, że jako żona dyplomaty może wykraść dokumenty, które pozwolą jej najbliższej przyjaciółce uciec w bezpieczne miejsce, ale czy to ma oznaczać zdradzenie miłości swojego życia?

W opowieści tej poznamy też życie prywatne tego małżeństwa w tym trudnym dla nich okresie, kiedy wybucha wojna. Kitty zastanawia się, po czyjej stronie w rzeczywistości stoi jej mąż. Przygotowując się do zdradzenia go, Kitty odkrywa, że w ogóle nie zna mężczyzny, za którego wyszła.

Jak oceniam tę książkę... tak naprawdę to średnio, bo mnie swą opowieścią nie zachwyciła. Zabrakło mi wzbudzania w czytelniku ciekawości. Akcje są zbyt długie i nie wnoszą nic ciekawego. Taki przeciętniak moim zdaniem. Ale ocenę powinien wyrobić sobie każdy sam.

Niesamowita historia, która wciąga czytelnika od pierwszej strony, ukazując zawiłe i pełne intryg losy Amerykanki Kitty, która za miłością podąża do Wiednia, w niebezpiecznych czasach, gdy naziści zajmują siłą kontynent. Ona dostaje pracę w amerykańskiej ambasadzie, on jest austriackim dyplomatą, mimo wielu różnic ich uczcie zwycięża i zostają małżeństwem. Wydaje się, że stanowią duet idealny wbrew wszystkim i wszystkiemu, do czasów, aż ludzie Hitlera przekraczają bezpieczną dla nich granicę i wchodzą do Wiednia. Teraz zdaje się lądują po dwóch stronach barykady, Kitty ma przyjaciół Żydów i chce nieść pomoc, Edgar z powodu powiązań rodzinnych staje się częścią tworzenia nowego świata, jednak czy z własnej woli czy też nie❓❗️ Niedomówienia na tle politycznym i kultowym, zaczną dzielić ich i tworzyć mury, czy tak naprawdę znali siebie przed tymi wydarzeniami, czy skrywali prawdziwą twarz❓❗️

Blonderka.pl

2049

Książka „Żona dyplomaty” Chrystyny Lucyk-Berger zabiera nas do pierwszego tomu cyklu o takim samym tytule.
Wiedeń, rok 1937. Poznajemy Kitty, która jest Amerykanką. Zaręcza się z Edgarem, austriackim dyplomatą. Przedwojenne nastroje, które nasilają się sprawiają, że między bohaterami dochodzi do wielu nieporozumień. Kitty uważa, że Edgar jest zamieszany w tajemnicze powiązania, kiedy przechwyca pewną notatkę, którą zgubił.
Suknię ślubną Kitty będzie projektowała żydówka, Judith, co nie podoba się przyszłej teściowej. Jednak dzięki niej dziewczyna zobaczy Wiedeń w nowym świetle – jako miasto pełne kultury i muzyki, które może odkrywać z nową przyjaciółką. Wszystko zmienia się, kiedy do miasta przyjeżdzają naziści, a wszyscy żydzi nie są bezpieczni. Kitty pragnie pomóc nowej przyjaciółce uciec.
Edgar stał się odległy i skryty, odkąd dołączyła do niego w Europie, a kiedy wybucha wojna, Kitty zastanawia się, po czyjej stronie w rzeczywistości stoi jej mąż. Przygotowując się do zdradzenia go, Kitty odkrywa, że w ogóle nie zna mężczyzny, za którego wyszła.
Książka lekka, początkowo zaciekawia, jednak nie zostanie na dłużej w mojej pamięci.

• Legimi powieści
  • Legimi audio
  • 0 0💚CHCĘ PRZECZYTAĆ💚
  • Moje
  • Egzemplarz w prezencie od wydawnictwa

Dodaj cytat z książki Żona dyplomaty