Okładka książki Camino dla średniozaawansowanych. Wszystko co chcesz wiedzieć o drodze św. Jakuba, ale nie masz kogo zapytać Katarzyna Łasak
Katarzyna Łasak Wydawnictwo: XTEXT literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
XTEXT
2024-02-08
2024-02-08
Camino przewodnik podróż droga pielgrzymka

Książka napisana że swadą i z biglem. Zarówno dla tych, którzy zastanawiają się nad przejściem Drogi Św. Jakuba jak i dla tych, którzy nie mają takiego zamiaru, ale chcieliby się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Co ważniejsze, to nie jest książka dla dewotek i dewotów. To z humorem i dystansem przedstawione informacje, anegdoty i spostrzeżenia. Widać, że autorka zna i lubi temat, o którym pisze. Polecam każdemu, nie tylko trekkerom i pielgrzymom, ale każdemu, kto chciałby spróbować zrozumieć fenomen Camino de Santiago.

Świetnie napisana i przeczytana. Lekko a z dużą porcją ważnych informacji. Nigdy nie byłem na Camino, a właściwie to dzięki autorce właśnie stamtąd wróciłem. Jestem przekonany, że poczułem chociaż w części te emocje i przeżycia, które można tam poznać. Książka uruchomiła i otworzyła moją wyobraźnię... O to przecież chodzi w czytaniu.

To bardzo ważna książka/przewodnik dla wszystkich, którzy chcą przejść DROGĘ do Santiago de Compostela, jak również dla tych, którzy nie mogą się tam wybrać, a chcą zrozumieć fenomen tego doświadczenia, które wielu wpisuje w CV. Camino Katarzyny Lasak jest oderwane od religijnej narraracji. To książka pełna konkretnych informacji, historycznych faktów i anegdot, a że Autorka opisuje swoje przeżycia z humorem, po lekturze ma się ochotę spakować plecak i pójść Jej śladem.
Różne motywacje spotkanych w DRODZE osób to jedno, ale idąc Camino należy pamiętać o dobrym uczynku wobec bliźniego, który każdy powinien zrobić. Właśnie opisy tych prostych, bezinteresownych gestów wzruszają najbardziej.
Film „Droga życia” z Martinem Sheen’em na pewno zainspirował i nadal inspiruje wielu do wyruszenia na szlak, jednak bez CAMINO Katarzyny Łasak tej DROGI nie przejdziemy!
Książka ma również wersję audio, wiec jeśli ktoś nie zdąży przeczytać przed wyjazdem, może słuchać idąc i wówczas na pewno pojawi się refleksja: Gdybym to wiedział/a…
Dla mnie ta książka - poza niewątpliwie interesującym i radosnym spotkaniem w warstwie intelektualnej - ma ogromne znaczenie praktyczne, ponieważ dzięki niej wiem którą trasę wybrać, jak się przygotować i jakich formalności powinnam dopełnić, aby otrzymać certyfikat.

Bardzo sympatyczna książka, napisana przyjaznym dla czytelnika językiem, przez przemiłą autorkę, optymistkę i wesołą kobietkę:) Dużo porad praktycznych dla "normalnych" ludzi, którzy chętnie by się wybrali na Drogę Jakubową, ale się jeszcze boją lub wahają. Szczera, autentyczna relacja, bez zadęcia i z humorem. Trochę ciekawostek historycznych, trochę żarcików sytuacyjnych, wszystko to z optymizmem i entuzjazmem. Najlepsza o tematyce Camino z tych, co przeczytałam. Bez ideologicznych rozważań (bo na Camino chodzą także niewierzący),bez głupich porad typu "plecak nie tańszy niż za tysiąc, buty z górnej półki najlepiej za dwa tysiące itp., co najwyżej z radami w rodzaju: dobre skarpety i dużo wody:) Świetna lektura.

• ⛵ Podróże, morze, góry
  • ✔ 2024