Za duży na bajki 2

Agora
2024-02-28
2024-02-28
literatura polska ekranizacja

Jako osoba, której pierwsza część się bardzo podobała muszę powiedzieć, że nieco się zawiodłem. Książka straciła moim zdaniem sporo ze swojego uroku i pomysłowości. Pierwszy tom dotykał kwestii esportu, czyli czegoś o czym w literaturze, a szczególnie polskiej się praktycznie nie mówi. Przedstawiła nam też grupkę bardzo sympatycznych dzieciaków i jedną barwną dorosłą. Druga część idzie kompletnie inną drogą. Mianowicie mama Waldka znajduje nowego chłopaka. Nasz bohater czuje się nieco zazdrosny i postanawia poszukać swojego prawdziwego ojca. Waldek wraz z mamą i jej nowym chłopakiem jadą na wycieczkę rodzinną. Kompletnym przypadkiem zabierają też przyjaciół Waldka. I jeszcze większym zbiegiem okoliczności niedaleko znajduje się ojciec Waldka. Więc wszystko jest dość trywialne, a w odróżnieniu pierwszy tom miał moim zdaniem kilka ciekawych rozwiązań. Jak choćby pomysł na relację miłosną Waldka, który mnie zaskoczył. Piszę to z ciężkim sercem, ale ta książka znowu w kontrze do pierwszej nie wnosi zbyt dużo.

W życiu Waldka wszystko nareszcie zmierza w dobrym kierunku: jego gamingowe trio „Two Kings and Quenn” wygrywa jeden turniej za drugim, ciotka Mariolka ograniczyła swoje szaleństwa a mama jest już zdrowa.
Niestety, w jego życiu pojawia się pewien mężczyzna, Piotr – mistrz sucharów i krindżu. Jego obecność zmusza Waldka do przemyśleń na temat tego, kim jest jego tata. Podczas wyjazdu w Tatry nadarza się okazja by poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Z pomocą przyjaciół, Staszka i Delfiny, Waldek wyrusza na wyprawę, która odmieni jego dotychczasowe życie.

————

Przeczytałam dużo pozytywnych opinii na temat pierwszej części. Niestety sama do tej pory nie nadgoniłam zaległości ☹

To pełna humoru książka, w której narratorem jest nastoletni chłopak, mający nadopiekuńczą mamę i dwójkę prawdziwych przyjaciół. Opowiadająca o tym, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszymi założeniami, że dorośli podejmują decyzje z myślą o dobru własnych dzieci i o tym, że nie wszystko złoto co się świeci.

Pełno tu przygód, matczynej miłości, szalonych pomysłów i wpadek przy realizacji planów.
Znajdziecie tu także rozczarowanie, smutek i troszkę wzruszeń.

Książka jest idealna dla czytelnika będącego w przedziale 10-16 lat, choć ja jako osoba dorosła także się w niej odnalazłam.

Bardzo podszedł mi wątek poszukiwań przez Waldka taty. I choć jest osobą, która nie wie jak to jest mieć oboje rodziców, to jednocześnie patrzy dość nieprzychylnie na próbę związania się matki z innym mężczyzną.

To pełna przeróżnych emocji i humoru kontynuacja historii o niezwykłym życiu Waldka. Autorka, po raz drugi zaprasza nas do gamingowego świata, w którym umieściła nie tylko śmiech, lecz także aspekty przyjaźni, rodziny, dorastania, które wiele razy doprowadzą czytelnika do rozczuleń.

Życie Waldka płynie o dziwo dobrze : jego drużyna odnosi sukcesy, mama jest zdrowa, a jego relacje z przyjaciółmi są w jak najlepszym porządku. Dlatego, gdy pojawia się ktoś nowy, w postaci adoratora mamy, to zaczyna burzyć cały dotychczasowy spokój chłopca. A żeby było bardzo wesoło, to cała ekipa rusza w Tatry, gdzie czeka na nich niepowtarzalna ciotka Mariola w całej swojej okazałości. Gdzieś pomiędzy nocowaniem w grobowcu, a poznaniem biologicznego ojca, Waldek zacznie dorastać i zrozumie co w życiu jest naprawdę ważne.
Będziecie się śmiać w głos, a może i nawet się wzruszycie, po tym całym orszaku emocji, które funduje autorka w pięknych tatrzańskich sceneriach.
Bardzo dobra książka, po którą warto sięgnąć nie tylko aby się pośmiać, ale też pozytywnie naładować baterie!
Serdecznie polecam 📖!

Dziękuję Wydawnictwu @agoradladzieci za egzemplarz książki do recenzji.

📚 Zapewne spotkaliście się już z wieloma publikacjami dotykającymi problemów dorastania i opisujących zawirowania w życiu nastolatków.
👉 Jednak temat nie został jeszcze całkowicie wyczerpany i jeżeli szukacie świeżego ujęcia tej problematyki, zachęcam do sięgnięcia po drugą część książki "Za duży na bajki".
📘 Córka jest świeżo po lekturze "Za duży na bajki 2" bez znajomości pierwszego tomu i bez problemu odnalazła się w fabule, więc książkę można czytać niezależnie od znajomości wcześniejszych wydarzeń.
❣️ Jednak jest zachwycona fabułą i zamierza poznać pierwszą część serii.
🧒 Główny bohater, nęcony możliwością odkrycia tajemnicy, wyrusza na wyprawę pełną przygód w scenerii pięknych Tatr, które odkryje wraz z ich walorami, ale też czyhającymi w nich niebezpieczeństwami. ⛰️ W związku z tym, że kochamy góry, miejsce akcji było dla córki dodatkowym atutem.
✒️ Fabuła oraz styl lektury zawierają wszystko, czego młody czytelnik poszukuje w literaturze. Znajdujemy tu mądre przesłanie, wartką akcję, sporo humoru oraz kreatywność, tak poruszającą wyobraźnię młodych umysłów.
🎨 Zwróciłyśmy też uwagę na grafikę, która doskonale oddaje atmosferę towarzyszącą ilustrowanym wydarzeniom oraz emocje bohaterów.
👨‍👩‍👧‍👦 "Za duży na bajki 2" zachwyci zarówno dzieci, jak i ich rodziców. To niebanalna lektura dla całej rodziny, doskonale sprawdzi się podczas wspólnego czytania. 🎥 Ponadto od 15 marca w kinach możemy obejrzeć ekranizację powieści, zaś filmowa wersja pierwszej części stała się międzynarodowym hitem Netfliksa.

📘 Córka jest świeżo po lekturze "Za duży na bajki 2" bez znajomości...

„Trzeba się rozejrzeć, bo to, co najlepsze, często jest przecież najbliżej nas. Wystarczy to zauważyć”.

To druga część przygód Waldemara Banasia, zapalonego gracza gier komputerowych wychowywanego samotnie przez nadopiekuńczą mamę i wspieranego przez ciotkę, dziadka i przyjaciół – Delfinę i Staszka.
Mama chłopca wyzdrowiała, ciotka wyjechała, gamingowe trio TWO KINGS AND QUEEN wygrywa jedno spotkanie za drugim, a na horyzoncie pojawia się… Piotr, z którym mama Waldka spędza coraz więcej czasu. Bohater nie jest z tego faktu zadowolony, bo nigdy nie brakowało mu taty, a dodatkowo mężczyzna działa chłopcu na nerwy.
Na zaproszenie wszyscy wyjeżdżają na majówkę w Tatry. Chłopiec przypadkowo dowiaduje się, że mieszka tu jego ojciec. Z pomocą przyjaciół wyrusza on na jego poszukiwania. Liczy, że uzyska od ojca odpowiedzi na swoje pytania.

Przygoda, humor, nauka… to znajdziecie w tej historii. Autorka zachowała identyczność tych elementów w obu częściach. Ten tom czyta się równie przyjemnie co pierwszy.
Tematyka historii nie jest prosta, a dzięki temu, jak została napisana jest przystępna w odbiorze.
Sięgając po książkę przygotujcie się na niezły rollercoaster.
Historia wciąga i sprawia, że czytelnik przeżywa smutki bohatera i cieszy się jego radościami. Ukazuje ona ogromną siłę szczerej przyjaźni oraz moc rodziny. Ukazuje, że dobrze jest mieć obok siebie osobę, która jest jak „skała – nie do ruszenia”, bo można się o „nią bezpiecznie oprzeć, wiedząc, że się nie rozkruszy, nie odsunie, nie znikanie”. Wspólny czas spędzany z rodzicami jest ważny, ale historia uświadamia, że osoba dorastająca potrzebuje również „przestrzeni, w której nie ma rodziny, ale są za to znajomi”. Pokazuje, że każdy powinien znaleźć swój własny sposób radzenia sobie z odrzuceniem. Dobrze jest dać sobie zgodę na smutek oraz czas na to, by emocje opadły. Daje wskazówkę, że „kiedy nie ma innej broni, trzeba się bronić poczuciem humoru” oraz „przed przystąpieniem do zadania zawsze lepiej wizualizować sobie nie porażkę, a pełen sukces”.
Jako nastolatka cieszę się, że autorka podkreśliła fakt, iż dziewczyny w niczym nie ustępują chłopakom. Potrafią być równie dobrymi graczami jak i przyjaciółmi.

Nie przemawiają do mnie jedynie okładki. Sugerują, że najpierw był film, a później książka oraz zabierają czytelnikowi możliwość wizualizacji wyglądu bohaterów.

„Życie nie składa się z właściwych momentów, a z momentów, które możemy uczynić właściwymi”. Moment wzięcia tej książki do ręki był momentem właściwym. Nie żałuję ani minuty spędzonej z tą historią. Polecam.

Obie części doczekały się filmowej adaptacji. Pierwsza część zebrała fantastyczne opinie, a druga od 15.03.2024 jest już w kinach. Ja idę do kina, a Wy?

[ współpraca @Wydawnictwo_agoradladzieci ]

Mama chłopca wyzdrowiała, ciotka wyjechała, gamingowe trio TWO KINGS AND...

"Za duży na bajki 2" to kontynuacja niezwykle uroczej młodzieżówki, która w swojej nowej odsłonie zachwyca zarówno starych fanów, jak i nowych czytelników. Autorka, korzystając z charakterystycznego dla siebie stylu, zaserwował nam kolejną porcję przygód, która wciąga od pierwszej strony.

Co wyróżnia tę książkę spośród innych młodzieżowych tytułów, to nie tylko sama fabuła, ale również przemyślane przesłanie, które jest przekazywane czytelnikowi. Główny wątek przygody jest tu zgrabnie spleciony z tematami dotyczącymi akceptacji siebie, odwagi i przyjaźni. To sprawia, że książka nie tylko bawi, ale także skłania do refleksji nad własnym życiem i relacjami z innymi.

Jednym z najbardziej ujmujących elementów tej książki jest połączenie oldschoolowego stylu narracji z nowoczesnymi wątkami i problemami współczesnej młodzieży. Autorka świetnie balansuje pomiędzy nostalgicznie brzmiącym opisem, a tematami i językiem, które są bliskie dzisiejszemu czytelnikowi. To sprawia, że książka ma potencjał, aby przemówić do różnych pokoleń czytelników.

Choć "Za duży na bajki 2" jest kontynuacją pierwszej części, to można się w niej odnaleźć nawet bez znajomości poprzednich wydarzeń. Autorka zręcznie wprowadza czytelnika w świat bohaterów, nie zaniedbując przy tym nowych elementów fabuły. Dla tych, którzy widzieli ekranizację pierwszej części, ta kontynuacja będzie równie atrakcyjna, zachęcając do sięgnięcia po kolejną książkę.

Podsumowując, "Za duży na bajki 2" to książka, która z pewnością zadowoli zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Urocza fabuła, bogata w przesłanie i wspaniale napisana, zasługuje na uwagę każdego miłośnika literatury młodzieżowej.

Życie Waldka układa się naprawdę dobrze, a ona sam płynie przez kolejne wyzwania całkiem gładko: jego drużyna odnosi sukcesy, mama jest zdrowa, a jego relacje z przyjaciółmi wydają się być w jak najlepszym porządku. Dlatego nowy osobnik w stadzie, w postaci adoratora jego mamy, rzucający sucharami i slangiem prosto z 1410 roku zaburza cały spokój chłopaka. A żeby było wesoło, to cała ekipa rusza w Tatry, gdzie już czeka na nich niepowtarzalna ciotka Mariola w całej swojej okazałości.

Gdzieś pomiędzy nocowaniem w grobowcu, a poznaniem biologicznego ojca, Waldek zacznie dorastać i zrozumie co w życiu jest tak naprawdę ważne i na co (lub na kogo) warto w życiu stawiać.

Historia, w której wyraziści bohaterowie stanowią doskonałą spójność z niebanalną przygodą i lekcją życia. Czytelniku uprzedzam, będziesz się śmiać w głos, a może i nawet się wzruszysz, po tym całym korowodzie emocji, które funduje autorka w tatrzańskim krajobrazie.

Niezwykle dobra książka, która po którą warto sięgnąć nie tylko by się pośmiać, ale też pozytywnie naładować!

Czy można uchronić kogoś przed rozczarowaniem, gdy pozory przesłaniają to co najważniejsze? Niezwykle to trudne. Wiedzą o tym Waldek, Staszek, Delfina i pozostali bohaterowie książki "Za duży na bajki 2", autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej.
Historia ta jest kontynuacją historii zapisanej w części pt. "Za duży na bajki", jednak można ją czytać niezależnie, gdyż autorka nawiązuje do najważniejszych wydarzeń, które wcześniej miały miejsce.
Waldek, jak na nastolatka przystało, ma swoich oddanych przyjaciół, w towarzystwie których czuje się akceptowany, nawet z kilkoma nadprogramami kilogramami. Po wielu perturbacjach jego życie wróciło na spokojne tory. Mama wyzdrowiała. Ciotka od czasu do czasu wpada z zielenią i usiłuje wymóc na chłopcu większą aktywność fizyczną. Wszystko zdaje się być poukładane, aż do dnia, w którym mama oznajmia, że z kimś się spotyka. Wkrótce nasz nastoletni bohater poznaje Piotra.
Na domiar złego szalona ciotka Mariolka zaprasza wszystkich na majówkę w Tatry. Z biegiem czasu na jaw wychodzi pewna tajemnica, a Waldek kierowany chęcią poznania prawdy i przeżywa wiele przygód.
Czy poszukiwania człowieka, o którym niewiele się wie jest możliwe? Czy fascynujący, wykreowany skrupulatnie świat stanie się początkiem wielu nieporozumień? Czy serce ustąpi miejsca zdrowemu rozsądkowi?
Ta pełna humoru, zabawnych sytuacji powieść, która potrafi także niezwykle wzruszyć z pewnością skrajnie serca wielu czytelników i to nie tylko tych z dedykowanego przedziału wiekowego. Zaskoczy mądrością głównego bohatera, rozbawi dziecięcą kreatywnością, a przede wszystkim pokaże czytelnikom, że w rodzinie siła, a w prawdziwej przyjaźni nieprzejednana moc.
To doskonała rodzinna lektura, po której sięgnięcie gorąco zachęcam!

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To już druga część przygód Waldka znanego nam już z pierwszej części jako zapalonego gracza gier komputerowych z lekką nadwagą. Wychowywany przez mamę chłopiec bardzo przeżywa, gdy dowiaduje się, że jego mama jest bardzo chora.
W najnowszej części mama chłopca jest już zdrowa i zaczyna się z kimś spotykać. Waldek nie jest z tego faktu zadowolony, choć zawsze był przyzwyczajony, że jest tylko z mamą zaczyna zastanawiać się kim tak właściwie jest jego ojciec.

Jak skończą się poszukiwania chłopca? Czy uda mu się dowiedzieć czegoś więcej na temat ojca? Wyprawa wraz z najlepszymi przyjaciółmi to będzie świetna przygoda, która wiele wyjaśni w dotychczasowym życiu chłopca

@mamcia_tomusio_lilusiowa

bardzo pouczająca, przygodowa, z humorem, kontynuacja pierwszej części. w iluż momentach odnalazłam swoją historię... Nie przytłacza, trudną w zamyśle, tematyką a wręcz niesie ukojenie i podpowiada rozwiązania. polecam ją czytelnikom w różnym wieku!

Oczywiście uwzględnić należy fikcję literacką!

Oczywiście uwzględnić należy fikcję literacką!

• Dla Mateusza
  • Wyzwanie LC 2024