Niedomówienia

Wydawnictwo: Szara Godzina
Lilith

Świat może być pełen niespodzianek, jeśli tylko potrafimy się na nie otworzyć. Przekonuje się o tym bohaterka książki, Janka, której życie zawirowało za sprawą tajemniczych fotografii ukrytych pod cokołem pomnika Gutenberga w Gdańsku. Nietuzinkowa czterdziestolatka podejmuje intrygującą, pełną niedomówień grę. Przy okazji dowiaduje się wiele nie tylko o starej, cennej księdze, lecz także o sobie samej.
To już piąta książka Anny Sakowicz. Czytelnicy cenią jej pełne dobrej energii powieści, w których w lekkiej, zaprawionej inteligentnym dowcipie formie, poruszane są trudne i ważne tematy.

źródło opisu: www.szaragodzina.pl

źródło okładki: www. szaragodzina.pl

awiola | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

"(…) zapach książki to suma zapachu słów użytych przez autora".

Chciałabym mieszkać w pobliżu jakiejś drukarni, w której pracuje osoba kochająca do tego stopnia słowo pisane, że z każdej nowej partii wydrukowanych świeżo książek, wynosi jeden egzemplarz i zostawiając w określonym przez siebie miejscu, uszczęśliwia obcych ludzi. Znając moją karmę książkowego przyciągania, byłabym w tym miejscu częstym gościem. Rozmarzyłam się, wiem, ale przecież książki rozpalają wyobraźnię, niedomówienia także.

Anna Sakowicz to absolwentka filologii polskiej, filozofii oraz edukacji filozoficznej na Uniwersytecie Szczecińskim, a także edytorstwa na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorka swoje teksty publikowała w prasie pedagogicznej, debiutowała zaś zbiorem humoresek pt. "Żółta tabletka". Mieszka obecnie na Kociewiu, uwielbia wędrówki po meandrach literatury, kolekcjonuje stare książki.

Janka to żyjąca zupełnie po swojemu czterdziestolatka, współwłaścicielka...

Kryzys tożsamości

Kochani, czy jesteście pewni, że Wasze życie wygląda tak, jak wy chcielibyście, aby wyglądało? Co więcej, czy jesteście tacy, jakimi chcecie być? Nie chodzi mi o to, czy macie doskonałe idealne życie, bo doskonale wiem, że idealne życie nie istnieje no, chyba że w bajkach. Każdy z nas ma większe czy mniejsze problemy. Raz jest lepiej, raz gorzej. Chodzi mi raczej o to, czy żyjecie w zgodzie z samym sobą. A może chcieli byście żyć zupełnie inaczej, lecz nieświadomie tkwicie w społecznych schematach tego, co właściwe i powszechnie uznane za normalne. Zastanówcie się nad tym, proszę, bo jak za chwilę się przekonacie, podobnie jak główna bohaterka powieści Pani Anny Sakowicz „Niedomówienia” Janka pewnego dnia możecie dojść do szokującego wniosku „Ja właściwie nie wiem kim jestem”

Janka to czterdziestoletnia kobieta, której miłością i pasją jest praca w rodzinnej drukarni. Kobieta poświęca się pracy zarażona miłością do druku już jako dziecko przez dziadka i ojca za...

Pokrecona | 2016-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Książkę bardzo dobrze się czyta, głównie ze względu na język, jakim jest napisana.
Autorka posługuje się nim w bardzo ciekawy sposób, bawi się słowami, wciągając nas w grę słowną. Wydaje się, że nie ma dla niej barier, a słowa potrafi dostosować do każdej sytuacji. Dobrze nakreślone portrety psychologiczne bohaterów sprawiają, że czyta się ją z zainteresowaniem.
Jest to wielowarstwowa opowieść o miłości, przyjaźni czy związkach samych w sobie, dająca szerokie pole do interpretacji. To porządna lekcja tego, jak się zmieniamy, jak zmienia się świat i ludzie wokoło nas.
więcej na moim blogu

izabela81 | 2017-01-30
Na półkach: 2017 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 stycznia 2017

"Czasami tak jest, że gdy o czymś tak marzysz i marzysz, to boisz się te marzenia realizować, bo wydaje ci się, że jeżeli się uda, to zostanie po nich pustka".

Poznajemy Jankę, czterdziestoletnią kobietę, która pracuje w rodzinnej drukarni. Praca ta jest dla niej wielką pasją, do której zaraził ją dziadek i ojciec. Mistrzem w tej dziedzinie dla Janki jest Jan Gutenberg, któremu w hołdzie składa pod pomnikiem każdą wydrukowaną książkę swojej drukarni. Pewnego dnia pod tym pomnikiem znajduje tajemnicze fotografie. I bynajmniej nie jest to jednorazowe wydarzenie. Tak rozpoczyna się pełna niedomówień gra. Janka jest na tyle zaintrygowana, że podejmuję grę, dzięki której dowie się o sobie rzeczy, o których nie miała pojęcia. Ale kto i dlaczego prowadzi tę grę? Powiem tylko jedno: autorce udało się nie tylko główną bohaterkę zwodzić przez tak długi czas, ale i mnie samą. Wielokrotnie zaskakiwała mnie niespodziewanymi rozwiązaniami.

"Od czego zaczyna się czytanie nowej książki? Od...

książek: 2035
liaguszka | 2017-01-07
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Podczytywałam dotychczas blog pani Anny, teraz przyszła kolej na jej książki. Ta była pierwsza i na pewno nie ostatnia. Choć zachowanie Janki często mnie denerwowało, to jednak całość jest całkiem fajna. Polecam

AnnaSikorska | 2016-10-26

Od czasu przeczytania pierwszej książki Anny Sakowicz stałam się jej wielką miłośniczką. Wszystko przez to, że pisze bardzo lekko, ale nie infantylnie, porusza bardzo ważne sprawy, ale nie zmusza czytelnika do przeżywania rozpaczy z bohaterem, a do tego mogą po jej powieści sięgać zarówno nastolatki, jak i ludzie poważni. Każdy w nich znajdzie coś dla siebie, nienachalną mądrość, niesamowicie życiowe historie, które możemy znać z opowieści nieco naiwniejszego pokolenia uczestniczącego w politycznej transformacji i przygotowującego się do bycia odpornym na manipulację uczestnikiem życia społecznego. Niektóre dokonywane przez bohaterów wybory sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się: „jak to możliwe”, a później patrzymy na własne życie i ta niemożliwość nabiera kształtów.

W kolejnej powieści mamy do czynienia z jeszcze większą dawką tej zaskakującej nas rzeczywistości. „Niedomówienia” to powieść wielowarstwowa, pozwalająca na szerokie pole do interpretacji, wyszukiwania wątków, które...

Antyterrorystka | 2016-11-02
Przeczytana: październik 2016

Kolejna książka Anny Sakowicz zagościła na rynku wydawniczym. Dotarła i do mnie.
Czy historia kobiety, która ma bzika na punkcie Gutenberga, z zawodu jest drukarzem i nie może ułożyć sobie życia, mimo, że lata młodzieńcze ma już dawno za sobą, może być ciekawa?

"Niedomówienia", to piąte już dziecko Ani. Jest to książka, którą czytało mi się najłatwiej ( znam autorkę osobiście, i we wcześniejszych powieściach widziałam ją jako główną bohaterkę).

Janka, jak już wspomniałam pracuje w drukarni, którą odziedziczyła po ojcu. Jej wspólnikiem jest Antek, przyjaciel ze szkolnych lat. Bohaterka uwielbia Gutenberga- pasję przejęła od taty i dziadka. Każdą wydaną książkę zanosi mistrzowi ( zanosi ją pod pomnik Gutenberga w Gdańsku), licząc na to, że trafi ona w odpowiednie ręce.

Pewnego dnia, ktoś podejmuje z nią grę. Zostawia zdjęcia w miejscu książek. Czy Janka da się skusić i spróbuje rozwiązać zagadkę?

Zgodnie z prośbą dziadka, kobieta zaczyna pisać reportaż, oparty na wspomnieniach...

KobieceRecenzje365 | 2016-12-12

Uwielbiam ludzi z pasją, którzy z oddaniem poświęcają się swoim zamiłowaniom. Jeśli udaje im się swoje zainteresowania połączyć z pracą zawodową, mogą nazywać się ludźmi szczęśliwymi. Czy Janka, bohaterka najnowszej powieści Anny Sakowicz "Niedomówienia", może tak o sobie powiedzieć?

"Od czego zaczyna się czytanie nowej książki? Od zapachu. Otwiera się wolumin mniej więcej na środku. Rozkłada się przed sobą niczym ciało kochanki i zanurza twarz, wciągając w nozdrza jej zapach. To jak gra wstępna przed czytelniczą orgią."

Czterdziestoletnia Janka już w dzieciństwie została zarażona miłością do książek i słowa pisanego. Swojej pasji oddaje się w drukarni, którą odziedziczyła po swoim ojcu. Aby spełnić marzenie dziadka i ocalić jego wspomnienia, Janka zaczyna pisać reportaż o Biblii Gutenberga. Jednak, to życie osobiste Janki nie układa się tak jakby sobie tego życzyła. Rozpada się jej związek z Łukaszem, który mimo wszystko, nie potrafi pogodzić się ze stratą partnerki....

HankaU | 2016-11-14
Przeczytana: listopad 2016

"Niedomówienia" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Sakowicz.

Anna Sakowicz - mama i żona. Absolwentka filologii polskiej, filozofii i edukacji filozoficznej oraz edytorstwa współczesnego. Uwielbia czarny humor. Maniaczka książek. Miłośniczka kina i teatru.

"Niedomówienia" to szósta powieść Jej autorstwa.

Czterdziestoletnia Janka jest właścicielką niewielkiej drukarni, którą odziedziczyła po ojcu. Pasję i uwielbienie dla Gutenberga natomiast, nasza bohaterka odziedziczyła zarówno po ojcu jak i po dziadku. Dlaczego akurat Gutenberg? Dziadek Janki spotkał w pociągu księdza Liedke wiozącego jeden z egzemplarzy Biblii Gutenberga. Był rok 1939...

Powieść "Niedomówienia" jest powieścią wielowątkową. Jest kluczowe rozwiązanie tajemnicy zdjęć, które Janka znajduje przy pomniku Gutenberga. Jest uzależnienie dorosłej, dojrzałej (czy aby na pewno?) kobiety od matki. Jest też "grzeszne zauroczenie" i pierwsza poważna próba odpowiedzi na pytanie: kim jestem? To właśnie są owe...

Ala | 2017-04-13
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Nic ciekawego nie dowiedziałam się o drukarniach. Właściwie mozna przeczytać streszczenie na okładce , bo w ksiązce juz nic wiecej sie nie dzieje . Bezsensowne opisy zwyczajnych rytuałów codzienności, nuda. No tak zapomniałabym , jest atrakcja - wyjadanie nagminne przez wszystkich bohaterów krówek z beznadziejnymi , nic nie znaczącymi wróżbami. Totalna porażka , nie polecam.