Mazowsze 1047

Historyczne Bitwy
Bellona
2022-11-23
2022-11-23
Piastowie Mazowsze średniowiecze wczesne średniowiecze historia wojskowości

Na Xsie (TT) była dyskusja o książkach, które zostały napisane i wydane bez oparcia o źródła historyczne. Recenzowana książka została tam przywołana. Tylko jakby tak się zastanowić to ten brak źródła można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy, autor poleciał i pisze ogólniki a bibliografii, użył "świętych" źródeł, do których można wszystko podpiąć. Drugi, źródeł jest mało a te, które są szczątkowe. Temat jest ciekawy, więc można podziałać coś w tym materiale. Po lekturze stwierdzam, że ten drugi sposób miał miejsce. Zanim doszło do tytułowej bitwy, autor dość głęboko sięga do dziejów Piastów i historii Polski. Jest to potrzebne do wskazania kim był Miecław i dlaczego Mazowsze stało się państwem w państwie oraz dlaczego Kazimierz Odnowiciel dogadał się z Jarosławem Mądrym. Dla tego pierwszego Miecław był solą w oku, a dla drugiego, organizatorem łupieżczych wypraw. Miecław też miał sojuszników w postaci Pomorzan. Nie wiadomo, jak doszło do bitwy. Wiadomo tylko, że najpierw rozprawiono się z Mazowszem, a później na innym terenie z Pomorzanami. Na przyszłość, Kazimierz oddał pod władanie tej buntowniczej krainy swojemu pierworodnemu- Bolesławowi.

Pomimo szczątkowego materiału źródłowego książka niemal w całości poświęcona jest temu na co wskazuje tytuł, czyli starciu Kazimierza Odnowiciela, wspomaganego przez Jarosława Mądrego z Miecławem, władcą niezależnego wówczas krótko Mazowsza. Konkretnie, fachowo i łatwo w odbiorze autor przedstawia swoje odczytanie źródeł i hipotezy dotyczące tego fragmentu odbudowywania państwowości pierwszych Piastów, po upadku władzy i najazdach z 1031 roku. Skupiając się wyłącznie na aspektach polityczno-militarnych Mariusz Samp zdołał napisać solidną książkę opowiadającą o istotnym wydarzeniu z dziejów polskiego średniowiecza.

Ciekawa książka o dość mało znanym okresie. Mamy w niej dużo domysłów autora, no ale z tamtych czasów jest mało źródeł pisany, więc jest to zrozumiałe. Połowę e-booka stanowiła bibliografia i ilustracje, za co autor ma u mnie ogromny minus.

Chwała autorowi, który stworzył coś z niczego. Ilość źródłowego materiału jest tak mizerna, że większość treści to domysły i próby postawienia hipotez. Mimo tego, polecam książkę ponieważ temat jest mało znany a niezmiernie ciekawy, w dodatku czyta się lekko.

Habek trochę z gatunku nieoczywistych, bo nawet miejsce tytułowej bitwy jest nieznane, ale i takie pozycje są potrzebne. Dla mnie temat buntu Miecława jest słabo znany, więc cieszę się, że autor podjął ten temat w serii. Oczywiście Mariusz Samp siłą rzeczy porusza się w gronie hipotez i teorii, bo źródła niewiele mówią o tamtych wydarzeniach. Praca jest podzielona na sześć rozdziałów. Początkowo autor omawia mazowieckie państwo Miecława, później skupia się na sojuszu polsko-ruskim, następnie omówiono siły walczących stron. Dwa kolejne rozdziały koncentrują się już na dwóch wyprawach zbrojnych na Mazowszan w 1041 i 1047 roku, a całość dopełnia rozdział o skutkach wojny. Trudno było wycisnąć coś konkretnego z tego habeka, ale autor na ponad 160 stronach przedstawia różne hipotezy badaczy dotyczące konkretnych zagadnień, czy to miejsc starć, czy posiłków wspierających Mazowszan, czy samych opisów wypraw, które w źródłach są opisane dosyć lakonicznie. Autor też nie boi się formułować swoich tez czy wskazywać, które z teorii badaczy są mniej lub bardziej prawdopodobne. Nie każdemu temat się spodoba, sporo tutaj gdybologii, mało konkretów, ale mi pozycja przypadła do gustu.

• Historyczne bitwy
  • Średniowiecze