rozwińzwiń

Mazowsze 1047

Okładka książki Mazowsze 1047 Mariusz Samp
Okładka książki Mazowsze 1047
Mariusz Samp Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
219 str. 3 godz. 39 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2022-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-23
Liczba stron:
219
Czas czytania
3 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311167667
Tagi:
Piastowie Mazowsze średniowiecze wczesne średniowiecze historia wojskowości
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
867
867

Na półkach:

Na Xsie (TT) była dyskusja o książkach, które zostały napisane i wydane bez oparcia o źródła historyczne. Recenzowana książka została tam przywołana. Tylko jakby tak się zastanowić to ten brak źródła można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy, autor poleciał i pisze ogólniki a bibliografii, użył "świętych" źródeł, do których można wszystko podpiąć. Drugi, źródeł jest mało a te, które są szczątkowe. Temat jest ciekawy, więc można podziałać coś w tym materiale. Po lekturze stwierdzam, że ten drugi sposób miał miejsce. Zanim doszło do tytułowej bitwy, autor dość głęboko sięga do dziejów Piastów i historii Polski. Jest to potrzebne do wskazania kim był Miecław i dlaczego Mazowsze stało się państwem w państwie oraz dlaczego Kazimierz Odnowiciel dogadał się z Jarosławem Mądrym. Dla tego pierwszego Miecław był solą w oku, a dla drugiego, organizatorem łupieżczych wypraw. Miecław też miał sojuszników w postaci Pomorzan. Nie wiadomo, jak doszło do bitwy. Wiadomo tylko, że najpierw rozprawiono się z Mazowszem, a później na innym terenie z Pomorzanami. Na przyszłość, Kazimierz oddał pod władanie tej buntowniczej krainy swojemu pierworodnemu- Bolesławowi.

Na Xsie (TT) była dyskusja o książkach, które zostały napisane i wydane bez oparcia o źródła historyczne. Recenzowana książka została tam przywołana. Tylko jakby tak się zastanowić to ten brak źródła można rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy, autor poleciał i pisze ogólniki a bibliografii, użył "świętych" źródeł, do których można wszystko podpiąć. Drugi, źródeł jest mało a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
206
206

Na półkach: ,

Pomimo szczątkowego materiału źródłowego książka niemal w całości poświęcona jest temu na co wskazuje tytuł, czyli starciu Kazimierza Odnowiciela, wspomaganego przez Jarosława Mądrego z Miecławem, władcą niezależnego wówczas krótko Mazowsza. Konkretnie, fachowo i łatwo w odbiorze autor przedstawia swoje odczytanie źródeł i hipotezy dotyczące tego fragmentu odbudowywania państwowości pierwszych Piastów, po upadku władzy i najazdach z 1031 roku. Skupiając się wyłącznie na aspektach polityczno-militarnych Mariusz Samp zdołał napisać solidną książkę opowiadającą o istotnym wydarzeniu z dziejów polskiego średniowiecza.

Pomimo szczątkowego materiału źródłowego książka niemal w całości poświęcona jest temu na co wskazuje tytuł, czyli starciu Kazimierza Odnowiciela, wspomaganego przez Jarosława Mądrego z Miecławem, władcą niezależnego wówczas krótko Mazowsza. Konkretnie, fachowo i łatwo w odbiorze autor przedstawia swoje odczytanie źródeł i hipotezy dotyczące tego fragmentu odbudowywania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
96

Na półkach: ,

Ciekawa książka o dość mało znanym okresie. Mamy w niej dużo domysłów autora, no ale z tamtych czasów jest mało źródeł pisany, więc jest to zrozumiałe. Połowę e-booka stanowiła bibliografia i ilustracje, za co autor ma u mnie ogromny minus.

Ciekawa książka o dość mało znanym okresie. Mamy w niej dużo domysłów autora, no ale z tamtych czasów jest mało źródeł pisany, więc jest to zrozumiałe. Połowę e-booka stanowiła bibliografia i ilustracje, za co autor ma u mnie ogromny minus.

Pokaż mimo to

avatar
195
177

Na półkach: ,

Chwała autorowi, który stworzył coś z niczego. Ilość źródłowego materiału jest tak mizerna, że większość treści to domysły i próby postawienia hipotez. Mimo tego, polecam książkę ponieważ temat jest mało znany a niezmiernie ciekawy, w dodatku czyta się lekko.

Chwała autorowi, który stworzył coś z niczego. Ilość źródłowego materiału jest tak mizerna, że większość treści to domysły i próby postawienia hipotez. Mimo tego, polecam książkę ponieważ temat jest mało znany a niezmiernie ciekawy, w dodatku czyta się lekko.

Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , ,

Habek trochę z gatunku nieoczywistych, bo nawet miejsce tytułowej bitwy jest nieznane, ale i takie pozycje są potrzebne. Dla mnie temat buntu Miecława jest słabo znany, więc cieszę się, że autor podjął ten temat w serii. Oczywiście Mariusz Samp siłą rzeczy porusza się w gronie hipotez i teorii, bo źródła niewiele mówią o tamtych wydarzeniach. Praca jest podzielona na sześć rozdziałów. Początkowo autor omawia mazowieckie państwo Miecława, później skupia się na sojuszu polsko-ruskim, następnie omówiono siły walczących stron. Dwa kolejne rozdziały koncentrują się już na dwóch wyprawach zbrojnych na Mazowszan w 1041 i 1047 roku, a całość dopełnia rozdział o skutkach wojny. Trudno było wycisnąć coś konkretnego z tego habeka, ale autor na ponad 160 stronach przedstawia różne hipotezy badaczy dotyczące konkretnych zagadnień, czy to miejsc starć, czy posiłków wspierających Mazowszan, czy samych opisów wypraw, które w źródłach są opisane dosyć lakonicznie. Autor też nie boi się formułować swoich tez czy wskazywać, które z teorii badaczy są mniej lub bardziej prawdopodobne. Nie każdemu temat się spodoba, sporo tutaj gdybologii, mało konkretów, ale mi pozycja przypadła do gustu.

Habek trochę z gatunku nieoczywistych, bo nawet miejsce tytułowej bitwy jest nieznane, ale i takie pozycje są potrzebne. Dla mnie temat buntu Miecława jest słabo znany, więc cieszę się, że autor podjął ten temat w serii. Oczywiście Mariusz Samp siłą rzeczy porusza się w gronie hipotez i teorii, bo źródła niewiele mówią o tamtych wydarzeniach. Praca jest podzielona na sześć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    36
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    19
  • Historyczne bitwy
    3
  • Historia
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Ulubione
    2
  • E-book
    2
  • 2023
    2
  • Historyczne Bitwy
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mazowsze 1047


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne