Nie jesteś złym rodzicem. Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze

Okładka książki Nie jesteś złym rodzicem. Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze Carla Naumburg
Carla Naumburg Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Muza
2024-01-10
2024-01-10

"Nie ma takiej wersji wychowania dzieci, w której nigdy nie popełniamy błędów, nie reagujemy niewłaściwie, nie tracimy głowy i nie czujemy się okropnie." ❤️

Nie jesteś złym rodzicem!
Serio?
Znacie te frustrujące uczucie bycia nie dość.. dobrym rodzicem?
Uczucie, że tylko Ty popełniasz wciąż te same rodzicielskie błędy?
Uczucie, że inni rodzice mają lepiej, łatwiej, są szczęśliwsi?
Odczucia te przychodzą zawsze w tym samym momencie.. Gdy tylko coś nie idzie zgodnie z planem, który miałaś w głowie!

Jeśli na te pytanie odpowiedziałaś TAK, to napisze Ci jedno: to tylko Twoja narracja!
Ty tworzysz w swojej głowie obraz nie dość.. dobrego rodzica, który przecież mógł powiedzieć coś inaczej, mógł zdecydować inaczej, mógł zareagować inaczej, a wtedy wszystko byłoby dobrze.
Zatrzymaj się w tych osądach!
Nie bądź dla siebie tak krytyczna!
Nie obwiniaj siebie za wszystko, co wiąże się z rodzicielstwem.
Bądź dla siebie łagodna i nie "dobijaj", gdy masz chandrę. Dostrzeż, gdy sytuacje prowadzą Cię do myśli "jestem gównianym rodzicem".
Nie jesteś!
Nikt z nas nie jest!
Robimy wszystko, by nasze rodziny były szczęśliwe, ale czasami zdarzają się nam gorsze chwile. Ważne jest, by zamiast się za nie obwiniać, powiedzieć sobie: "To był ciężki dzień. To trudne chwile. I to jest w porządku."
I moje ulubione: "to jest do bani. Ale minie!"

Nie jesteś złym rodzicem!
Serio?
Znacie te frustrujące uczucie bycia nie dość.. dobrym rodzicem?
Uczucie, że tylko Ty popełniasz wciąż te same rodzicielskie błędy?
Uczucie, że inni rodzice mają lepiej, łatwiej, są...

Dziś przyjrzymy się książce, która przywołuje ważny temat - rodzicielstwo. "Nie jesteś złym rodzicem: Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze" autorstwa Carli Naumburg to poradnik, który analizuje nasze podejście do wychowania dzieci oraz oferuje praktyczne narzędzia, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Czy ta książka rzeczywiście pomoże spojrzeć rodzicielskie doświadczenia z większym współczuciem dla siebie?

"Nie jesteś złym rodzicem: Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze" to książka, która kontynuuje temat poruszony w poprzednim bestsellerze autorstwa Carli Naumburg, "Jak nie krzyczeć na swoje dziecko". Tym razem autorka skupia się na problemie ciągłego obwiniania się za popełniane błędy w wychowaniu i proponuje czytelnikom zdrowsze podejście do rodzicielstwa.

Naumburg zachęca do podejścia do rodzicielstwa z większym współczuciem dla siebie, podkreślając, że ciągłe obwinianie się pozbawia nas możliwości rzetelnego analizowania sytuacji i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Akceptacja własnych potrzeb staje się kluczowym elementem skutecznego rodzicielstwa.

Książka skupia się na nauce reagowania ze zrozumieniem, przebaczeniem i akceptacją siebie samego. Autorka prezentuje liczne przykłady ze swojego doświadczenia oraz doświadczeń innych rodziców, co sprawia, że treść jest bardziej realistyczna i łatwiej przyswajalna.

Naumburg oferuje konkretne strategie, które umożliwiają czytelnikom praktyczne wdrożenie przedstawionych idei do swojego życia rodzinnego. Książka nie tylko wskazuje na problem ciągłego obwiniania się, ale również oferuje narzędzia, które pomagają czytelnikom wyjść z tego toksycznego kręgu.

"Nie jesteś złym rodzicem" to inspirująca lektura, która pozwala spojrzeć na rodzicielstwo z nowej, bardziej współczującej perspektywy. Dostarcza praktycznych wskazówek, jak budować zdrowsze relacje rodzinne poprzez akceptację siebie i zrozumienie własnych potrzeb.

Nie jestes złym rodzicem" to kontynuacja poprzedniego bestsellera Carli Naumburg - "Jak nie krzyczeć na swoje dziecko".
Opowiada o realistycznym podejściu do rodzicielstwa.
Często widzimy tylko idealne obrazy rodzicielstwa w mediach społecznościowych, ale w rzeczywistości każdy rodzic ma swoje trudności i momenty, kiedy czuje się niepewnie. Ważne jest, aby być dla siebie wyrozumiałym i pamiętać, że wszyscy popełniamy błędy. Autorka przedstawia praktyczne porady, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu i radzeniu sobie z wyzwaniami rodzicielstwa. Dzięki tej książce można zrozumieć, że nie jesteś sam w swoich doświadczeniach rodzicielskich. Jestem pewna, że wiele osób może z niej skorzystać i czerpać z niej wsparcie.

Opowiada o realistycznym podejściu do rodzicielstwa.

Jeśli uważasz, że rodzicielstwo Cię przerasta i przytłacza oraz zupełnie sobie z nim nie radzisz to ta książka zdecydowanie jest dla Ciebie.

Autorką poradnika jest doktor psychologii klinicznej, która specjalizuje się w psychoterapii rodzin oraz treningu uważności, a prywatnie mama dwóch córek.

W swojej pracy skupia się na problemie, jakim jest przeciążenie współczesnego rodzica, a także radzi jak podejść do rodzicielstwa z większym współczuciem dla samego siebie, skupiając się także na własnych potrzebach.

Książka nie zawiera samych suchych faktów oraz teorii, gdyż pełno w niej przykładów z życia, które są opisane bardzo obrazowo. Sposób pisanie jest także bardzo prosty i przyjemny do czytania, przypominający bardziej spotkanie z koleżanką przy kawie niż poradnik.

Na wielki plus jest także „Najważniejsza rzecz do zapamiętania” czyli dosłownie trzy zdania, które zawierają najważniejsze informacje, a znajdują się na końcu każdego rozdziału.

Więc jeśli myślisz, że jesteś złym rodzicem to ta książka jest dla Ciebie.

Jako mama dwójki dzieci z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest łatwo być rodzicem. Staramy się robić wszystko by było jak najlepiej, ale czasami też popełniamy błędy. Najnowszy poradnik od wydawnictwa Muza pod tytułem "Nie jesteś złym rodzicem. Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze" Naumburg Carla skupia się na rodzicach. Ciągłe obwinianie się sprawia, że nie mamy możliwości przeanalizowania sytuacji a tym samym zrozumienia tego, co się wydarzyło oraz jakie wnioski wyciągnąć na przyszłość. Musimy zacząć patrzeć przychylnym okiem na siebie. Przecież nie chcemy źle dla swojego dziecka. Potrzeba zrozumienia i akceptacji potrzebna jest również nam. Autorka pokazuje różne przykłady ze swojego życia oraz innych rodziców, co sprawia że dane sytuacje możemy dostosować do siebie i ukierunkować się na przyszłość. Zdrowe relacje są najważniejsze i tego próbuje nas nauczyć autorka. Słuchajmy dzieci ale także zadbajmy o własne potrzeby, bo szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci.

"Może wymyślisz sposób, aby jednak pojechać na plażę, a może nie. Może, patrząc na tę sytuację z perspektywy czasu uznasz, że dobrze wybrałaś, a może nie. Kto wie? Może twoja córka zrobi epicką scenę, a może zdoła zachować spokój. Niezależnie od tego, jak to się ułoży, rodzicielstwo staje się o wiele łatwiejsze i mniej stresujące, kiedy potrafisz nabrać dystansu do chaosu i osądów, i przypomnieć sobie, że nie musisz rozwiązywać każdego problemu i być ideałem, aby być dobrym rodzicem".

Autorka: Carla Naumburg
Tytuł: Nie jesteś złym rodzicem. Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze.
Kategoria: Poradniki dla rodziców
Wydawnictwo: @wydawnictwomuza
Ocena: 9/10

To nie jest poradnik, przy którym się zanudzić, o nie! Zdobędziesz tutaj wiedzę, którą warto zaczerpnąć nawet zanim zostaniesz rodzicem. Poszerza nie tylko spojrzenie na rolę, która może być dla ciebie najważniejsza, ale w tym wszystkim nie wolno zapominać o sobie.

Niepewność, gorszy nastrój, mniej cierpliwości? Brzmi znajomo? Masz do tego prawo i to wcale nie znaczy, że jesteś złym rodzicem. Myślisz, że notorycznie popełniasz błędy? Autorka pokazuje, jak przestań skupiać się na negatywach macierzyństwa, a raczej jak zacząć zauważać te pozytywy.

W poradniku zostały poruszone kwestie, które otwierają oczy i pokazują coś więcej. Więcej niż widzimy. Ponadto autorka, Carla Naumburg, pokazuje jak zachować równowagę i spójność między sobą a byciem rodzicem, co nie jest takie oczywiste.

Kochani zapraszam was na recenzję poradnika " Nie jesteś złym rodzicem".

Macierzyństwo, temat rzeka. Ile to razy zdarzało mi się myśleć,że jestem zła mamą. Do drugiego roku życia, moje życie z bliźniakami to jeden wielki Matrix. Wstawanie co godzinę w nocy, karmienie, przewijanie, ciągle to samo. Ze zmęczenia wielokrotnie zadawałam sobie pytanie co robię źle, dlaczego moje dzieci nie śpią w nocy. Milion pytań bez odpowiedzi, zadreczania i obwiniania,że jestem złym rodzicem. Jeśli kiedykolwiek mieliście tak jak ja, to ta książka jest dla was.
Autorka bestselleru "Jak nie krzyczeć na swoje dziecko" powraca z rewelacyjnym poradnikiem. To dzięki niemu dowiesz się jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze. Ponadto znajdziesz rozwiązanie jak okazywać dzieciom współczucie, jak stworzyć potęgę więzi miedzy rodzicem a dzieckiem. Autorka w przystępny sposób zdradza sekretny składnik jak zachować równowagę w życiu rodzinnym. Gorąco polecam dla rodziców, tych obecnych i przyszłych.

Kochani zapraszam was na recenzję poradnika " Nie jesteś złym rodzicem".

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam obwiniać za błędy wychowawcze?
Myślę, że "Nie jesteś złym rodzicem", to lektura obowiązkowa dla wszystkich osób posiadających dzieci.
Przecież wszyscy popełniamy błędy, czasem niewłaściwe reagujemy, ale to nie oznacza, że jesteśmy fatalnymi rodzicami. Chociaż czasami możemy mieć takie odczucie.
Książka odczarowuje to idealne rodzicielstwo, być może znane z portali społecznościowych, czy poradników i pokazuje , iż nie ma to nic wspólnego z codziennością.
Poradnik wskazuje, jak spojrzeć na siebie z życzliwością. Warto więc zaakceptować własne błędy, bez poczucia winy. Trzeba słuchać dzieci, ale także dbać o swoje potrzeby.
Autorka Carla Naumburg zwraca uwagę, by nigdy nie oceniać siebie surowo, bo to nie prowadzi do niczego dobrego. I co ważne, w poradniku skupia się na praktyce, a nie tylko teorii. Przytaczane są liczne przykłady z życia, a język książki jest przystępny.
Gorąco polecam wszystkim rodzicom. Dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz do recenzji.

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam obwiniać za błędy wychowawcze?
Książka odczarowuje to idealne rodzicielstwo,...

Czasem chciałoby się powiedzieć, że żyjemy w czasach aż nadto kontrastowych. W wielu obszarach opinie są jedynie w dwóch kolorach – czerni lub bieli i dzieli je naprawdę kilka kroków. To, co jeszcze wczoraj było pozytywne prawie z dnia na dzień staje się negatywne, a odwrotna droga wcale nie jest rzadkością. Podobnie jest i z kwestią bycia rodzicem, gdzie wymogi stawiane przez samych zainteresowanych sobie, lecz także i otoczenie, są więcej niż perfekcyjne. Dążenie do ideału dla wielu jest frustrujące, zwłaszcza, że jakiekolwiek odstępstwo albo nawet najmniejszy błąd urastają do rangi ogromnej porażki. Carla Naumburg w swojej książce stara się szeroko omówić emocje związane z rodzicielstwem i zwrócić uwagę na to, że nazbyt surowe ocenianie siebie samego nie prowadzi do niczego dobrego. W świecie gdzie wciąż otrzymujemy z prawie każdej strony przekaz jak prosto, łatwo i bez nadmiernej troski osiągnąć sukces w każdej dziedzinie – w rodzicielstwie również, trudno przełknąć nawet najmniejsze odstępstwo, bo przecież reszcie przychodzi to bez trudu. Jak to więc jest z tym byciem złym rodzicem?

Autorka stara się odczarować subiektywne odczucie i spojrzeć na nie obiektywnie, z punktu widzenia osoby, która zna z własnej codzienności takie właśnie emocje, swoje oraz innych. Samo dążenie do bycia lepszym nie jest w żadnym razie podważane, natomiast zostaje wskazane co nam odbiera pogoń za mało realnym ideałem, pięknie wyglądającym gdy patrzy się na niego z boku, lecz bez wiedzy jaka rzeczywistość za nim stoi. Popełniamy błędy, niewłaściwie reagujemy i nie tylko dotyczy to nas, chociaż wielu sądzi, iż innym się to nie zdarza. „Nie jesteś złym rodzicem” skupia się nie na dzieciach, lecz ich opiekunach, uczuciach, jakie są ich udziałem, skąd się– zwłaszcza te negatywne i jak spojrzeć na siebie z życzliwością. To ostatnie zostaje prawie na samym początku wyjaśnione, tak, by czytelnicy mogli zrozumieć co kryje się pod nim jak jej używać z korzyścią dla siebie i co za tym idzie dla innych – zwłaszcza dzieci. Odczarowane zostaje bezbłędne rodzicielstwo, które z codziennością nie ma nic wspólnego, ale jak najbardziej do niego zbyt duża liczba osób odwołuje się. Carla Naumburg skupie się nie na teorii, lecz na praktyce, nieidealnej, ale pozwalającej na odpowiednie zareagowanie w trudniejszych momentach, z korzyścią dla dziecka oraz siebie. Dodatkowo dla chcących zapoznać się szerzej z tematem zaproponowana jest dodatkowa literatura, która może być w tym pomocna.

Na wstępie powiem Wam, że chyba żaden "poradnik" nie był mi tak potrzebny jak właśnie ten !
Jest niesztampowy, nie narzuca jakiś bzdurnych rzeczy - wręcz przeciwnie !
Czytając go czułam ulgę i miałam wrażenie jakby te wszystkie zdania były kierowane bezpośrednio do mnie 🙈
Jako rodzic w większości brakuje nam właśnie takich wartościowych zdań wypowiedzianych w stosunku do nas samych !

Błędy rodzicielstwa są naturalną częścią procesu wychowania dziecka.
Wszyscy rodzice popełniają błędy, niezależnie od dobrych intencji i starań.
Ważne jest jednak, aby rozpoznać te błędy i dążyć do pewnych zmian.
Jednak warto pamiętać, że nie chodzi o to, aby doskonale wychować dziecko, ale o to, aby starać się być najlepszym rodzicem, jakim potrafimy być ❤️

Aby się "dowartościować" jako rodzic, oto kilka książkowych sugestii:
Przyjmij i zaakceptuj swoje błędy- bo każdy je popelnia więc nie ma powodu do poczucia winy czy wstydu.
Uważnie słuchaj swojego dziecka- warto słuchać swojego dziecka, dawać mu możliwość wyrażania swoich uczuć i potrzeb. To pomoże w budowaniu pewności siebie u dziecka i zrozumieniu jego perspektywy
Zadbaj o własne potrzeby- bo bycie rodzicem nie oznacza rezygnacji z własnych potrzeb i pasji. Pamiętaj, żeby dbać również o siebie, rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas na czynnościach, które dają Ci satysfakcję. To pomoże Ci być bardziej zrównoważonym i zadowolonym rodzicem.
Znajduj wsparcie - warto być otwartym na wsparcie ze strony innych osób. Może to być rodzina, przyjaciele, ktoś Tobie najbliższy kto rozumie Twoje problemy i pomoże Ci w tej kwestii ❤️

To tylko zajawka fajnych i wartościowych rzeczy, które są zawarte w tej książce.
Na pewno będę do niej wracać ❤️

Jest niesztampowy, nie narzuca jakiś bzdurnych rzeczy - wręcz przeciwnie !

• Popularnonaukowe
  • RODZICIELSTWO
  • LEGIMI
  • Przeczytane książki w 2024 roku
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Nie jesteś złym rodzicem. Jak nie obwiniać się za błędy wychowawcze