Jak nie dać się złapać na wędkę. O bezpieczeństwie urządzeń mobilnych

Okładka książki Jak nie dać się złapać na wędkę. O bezpieczeństwie urządzeń mobilnych Aleksandra Boniewicz
Aleksandra Boniewicz Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
Helion
2023-11-25
2023-11-25

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

krótko mówiąc jest to naprawdę dobra pozycja 🔥
autorka porusza wszystkie niezbędne dla naszego bezpieczeństwa kwestie » krótko wprowadza nas w temat, następnie krok po kroku wyjaśnia nam jak teorie zamienić w działanie praktyczne 👌🏼← i to właśnie zasługuje na ogromny plus ➕ ponieważ autorka pisze prosto i zwięźle, prezentując nam równocześnie screeny owych działań, co znacznie ułatwia nasze zadanie 🤩
sama skorzystałam już z paru wskazówek 💪🏼 na który oczywiście nie poprzestanę 😉
w moim odczuciu warto poświęcić swój czas na przejrzenie tej pozycji i podjąć działania prewencyjne 😀📖

krótko mówiąc jest to naprawdę dobra pozycja 🔥

Aż dziw, że autorka ma stopień naukowy i uczy studentów informatyki. Kupiłem z ciekawości, bo kupuję masę książek i ciesze się, że w tym wypadku kupiłem taniego ebooka.

Książka składa się głównie ze screenów, pokazujących jak skonfigurować to i owo w systemach Android i iOS. Są to naprawdę podstawowe czynności, które w większości znaleźć można na stronach producentów tych systemów.

Bibliografia, to w większości linki do CERT i niebezpiecznika, więc wystarczy poczytać te serwisy, aby dowiedzieć się tego, co w lekturze, ale i zdecydowanie o wiele więcej i rzetelniej. Tutaj dowiemy się, np. że phishing na literówkę w domenie (typosquatting),to atak man-in-the-middle. Dowiemy się też, iż należy zwracać uwagę na ikonkę kłódki w adresie paska adresu, mimo iż od kilku ładnych lat topowe przeglądarki domyślnie nie wyświetlą witryny, do której komunikacja nie jest szyfrowana (książka wydana w 2023. roku). Ta porada jest zupełnie niezrozumiała, tak jak i zrzuty ekranu przeglądarki Google Chrome, która od sierpnia 2021 nie wyświetla ikonki kłódki.

Niezrozumiały jest też opis ataku "na złośliwy hotspot", który to miałby na użytkowniku przeprowadzić atak phishing, bądź nakłonić go do podania danych osobowych. Jak miałby to zrobić kiedy od kilku ładnych lat cały internet "lata" na SSLu? To samo tyczy się porady stosowania połączenia przez VPN, kiedy nie korzystamy z zaufanego łącza. Jak niby VPN miałby chronić połączenie, które w 99% i tak jest już szyfrowane? Tego autorka nie wyjaśniła, jak zresztą nie wyjaśniła żadnego zagadnienia. Ta książka, to jedne wielkie lanie wody. Nie dowiecie się z niej żadnych szczegółów, a cała zawarta w niej wiedza, dostępna jest od ręki za darmo z użyciem waszej ulubionej wyszukiwarki internetowej.

• Nowe
  • Samodzielne