Okładka książki Obsydian Guillaume Gigleux
FoxGames
2023-11-08
2023-11-08
Natalia Kreczmar
kapitan oddział najemnicy atak walka strategia komiks paragrafówka komiks paragrafowy gra książkowa

Czy uważacie się za dobrych strategów? By moglibyście zostać dowódcami? Sądzicie, że moglibyście wygrać bitew? 🤔
Chcieliście sprawdzić swoje umiejętności???

W komiksie paragrafowym "Obsydian" dostajecie taką możliwość. Wcielacie się tu bowiem w świeżo wybranego dowódcę oddziału najemników, gdyż poprzedni wódz zginął.
Jak się zapewne domyślacie - trzeba przetrwać i to z jak największą liczbą swoich podkomendnych.
Można, a nawet trzeba, co jakiś czas wysyłać swoich zwiadowców, by zdobyć potrzebne informacje, ale... nie znaczy to, że w komiksie ktoś Wam o tym przypomni, w końcu - to Wy jesteście dowódcą 😉
Ważne jest też dbanie o morale wojska, bo jeśli będzie za niskie, to czeka Was sromotna przegrana. No i jeśli liczba najemników spadnie, to można, na szczęście, kilku zwerbować.

Paragrafówka dedykowana jest dla starszych graczy 13+
Sądzę jednak, że nawet dorośli spędzą przy niej mile chwile.
Mapy oraz kartę postaci można wydrukować sobie wcześniej ze strony Foxgames, co dosyć ułatwia rozgrywkę 😊

Ja spędziłam z tym komiksem fajny czas. I na pewno jeszcze kiedyś do niego wrócę, jak już zapomnę jakie mają być moje decyzje...

Chcieliście sprawdzić swoje umiejętności???

Jak się zapewne domyślacie - trzeba przetrwać i to z jak...

Obsydian
Kto nigdy nie chciał zostać bohaterem? Zwycięskim dowódcą najemników, przed którym królowie pochylają swoje korony, a dziewczyny trzepoczą rzęsami, otwierając serca? Lisioł nie mógł przejść obojętnie koło takiej chwały i śmiało wyciągnął swoje łapki po „Obsydian” grę paragrafową autorstwa Gigleuxa Delauzuna, czyli komiks, w którym to Ty jesteś bohaterem.
Futrzak zaczął od skrzętnego zapoznania się z instrukcją. Bez notatek się nie obejdzie, bo gra skrupulatnie sprawdzi Wasz talent do dowodzenia, znajomość strategii wojskowej oraz zdolności bojowe. Zwłaszcza że już na starcie musicie stanąć na czele własnego oddziału najemników, składającego się z jazdy, piechoty, łuczników i zwiadowców. Od teraz życie tych ludzi leży w Waszych rękach, co w praktyce oznacza, że od Waszych decyzji będzie zależało kto przeżyje, a kto zginie. Specjalna tabelka pomoże Wam na bieżąco określić liczbę osób w oddziale, a tych może szybko ubywać. Jak widzicie, nie ma gadania. Decyzja, konsekwencja. Z tego też powodu naprawdę łatwo zginąć w grze, bo co rusz otrzymujemy nowe rozkazy od władcy Parangonu Borysa II, walczącego w wojnie domowej. Zasadzki, bitwy, pojedynki. Czy zatrzymacie się, żeby uratować chłopów z płonącej chaty, kosztem spóźnienia na pole bitwy, ryzykując życie swoich ludzi? Ogień bywa nieprzewidywalny, a żaden dobry uczynek nie przejdzie bez kary.
Dodatkowym smaczkiem są nasze punkty dowodzenia, strategii wojskowej, zdolności walki oraz morale. Musimy mądrze rozkładać swoje punkty doświadczenia, otrzymywane w trakcie gry, aby być nie tylko zdolnym, ale także żywym dowódcą. Gra też niejeden raz przetestuje Waszą wiedzę z dziedziny strategii – Lisioł jednak piśnie tutaj, że można w ten sposób sporo się nauczyć. Wiele kwestii jest tłumaczonych na zasadzie zalet i wad danej formacji. Nauka przez zabawę to najlepsza możliwa formuła.
Obsydian urzekł Lisioła. Nie dość, że fabuła jest pełna akcji i wyzwań, to jeszcze oferuje wiedzę z dziedziny wojskowości. Nic tylko chwycić za miecz i wyciąć swój kawałek chwały!

Obsydian

Średniowiecze, bitwy, najemnicy, strategiczne myślenie.

Kolejna odsłona komiksu, gdzie to TY jesteś bohaterem.

Z książkami paragrafowymi mieliśmy już doświadczenie, dzięki czemu i Wy, mogliście się dowiedzieć, co o nich myślimy.
Piszę „my”, bo nie ukrywam, że gry testujemy z Łukaszem wspólnie.

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam „Obsydian” od Foxgames

Wyobraź sobie, że jesteś kapitanem kompanii najemników i musisz dokonywać prawidłowych wyborów, żeby nie narażać siebie i swoich ludzi!

Twoja postać ma 3 cechy: dowodzenie, walkę i strategię wojskową. Każdą z nich możesz rozwijać (będą one potrzebne w trakcie gry).

Władasz armią, która składa się z: jazdy, piechoty, łuczników i zwiadowców.

Nic się nie martw, jeśli nie masz doświadczenia w strategiach bitewnych. Zasady gry są krótko, ale dokładnie opisane, poradzisz sobie!

Zanim zaczniesz samodzielnie dokonywać wyborów, historia zaczyna się krótkim komiksem (wprowadzeniem).

Zwróć uwagę na grafikę, czyż nie jest piękna i klimatyczna?

Gra jest przemyślana i pięknie opisana. Teksty są dłuższe, więc można się wczuć w panującą dookoła wojnę.
Zresztą...
Trupy, mapy, wybory…

ZDECYDOWANIE dla fanów batalistyki oraz wszystkiego, co związane z tą tematyką.

Jeśli nie lubicie wojen, zbrojenia się, dowodzenia oddziałami itd. to niekoniecznie wam się spodoba, ale zachęcam do, chociażby, zajrzenia do niej. Naprawdę wygląda przepięknie.

Jeśli szukacie prezentu dla kogoś, kto interesuje się historią, bitwami — to jestem pewna, że ta pozycja może się spodobać.

Wiek +13.

Średniowiecze, bitwy, najemnicy, strategiczne myślenie.

Kolejna odsłona komiksu, gdzie to TY jesteś bohaterem.

Piszę „my”, bo nie ukrywam, że gry testujemy z Łukaszem wspólnie.

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam „Obsydian” od Foxgames

Wyobraź sobie, że...

Współpraca z @foxgames.pl

„Obsydian” to kolejna gra paragrafowa, z którą postanowiłam się zmierzyć. Tym razem nie byłam detektywem, a dowódcą(i to raczej marnym) najemników.

Jak zawsze wszystkie reguły znajdziecie na samym początku komiksu i naprawdę zachęcam aby się ich trzymać, co to za zabawa gdy się tylko wygrywa?

Naszym zadaniem jest prowadzenie armi, toczenie wojen, podejmowanie decyzji i utrzymanie jak największej liczby żołnierzy przy życiu, bo na końcu czeka nas audiencja u króla.

Bardzo fajny komiks, trochę inny niż moje ukochane Holmesy, z ciekawymi rozwiązaniami i naprawdę człowiek bardzo wciąga się w prowadzone bitwy.

Polecam!

~Idris

Współpraca z @foxgames.pl

Naszym zadaniem jest prowadzenie armi, toczenie...

Bardzo dobry, nieco inny, komiks paragrafowy. Wcielamy się tu w dowódcę niewielkiej armii najemników, której działania mają jednak ogromny wpływ na toczący się właśnie konflikt wojenny. Do zadań gracza należeć będzie dbanie o morale swoich ludzi, wybór odpowiedniej drogi przemarszu, ale nawet dowodzenie w samej bitwie! Nie do końca przemawiająca do mnie oprawa graficzna ilustruje naprawdę ciekawą fabułę i wyjątkowe rozwiązania odnośnie samej rozgrywki. Uważajcie jednak, bardzo łatwo jest tu doprowadzić do śmierci swojego bohatera.

"Obsydian" to komiks paragrafowy, w którym wcielamy się w kapitana oddziału najemników w samym sercu toczących się walk.

Myślę, że jeśli ktoś fascynuje się militariami i strategiami wojennymi, to jest to wręcz idealny wybór. Bardzo ciekawe rozwiązania w trakcie zabawy pozwalają na aktywne uczestniczenie w kolejnych podbojach, wpływ na wysyłanie zwiadowców, sposób traktowania swoich wojowników i jeńców, sposoby rozgrywania batalii włącznie z umiejscowieniem jednostek, dbanie o morale i wiele innych. Oczywiście toczy się w tle surowa fabuła, mamy miejsce na eksploracje i interakcje z poznawaną ludnością.

Ja może nie jestem wielkim mistrzem strategii batalistycznych, więc większą radość czerpałam tu z odkrywania świata, podejmowania istotnych fabularnie decyzji czy odszukiwania istotnych wskazówek, często sprytnie ukrytych w kolejnych kadrach 😊

Jestem tu szczególnie oczarowana niesamowitą kreską komiksu - grafiki niczym malowane farbami cieszą oko i świetnie wpasowują się w ducha opowieści 😊

Może to tym razem mniej mój typ paragrafówki, natomiast cenię bardzo pomysł, wykonanie i szereg możliwości. Fanom podobnej tematyki serdecznie polecam 😊

#obsydian od @foxgames.pl (współpraca) gra paragrafowa, dzięki której dowiedziałam się, że jestem zdecydowanie lepszym dowódcą niż detektywem (Holmes ze mnie marny 🫣).

Zasady opisane są na początku książki - wszystko wytlumaczone jest krok po kroku. Możemy korzystać z kart postaci i walk zamieszczonych w książce, lub pobrać je ze strony wydawcy za darmo - my korzystamy z tej drugiej opcji, co ulatwia granie wielokrotne.

Sama fabuła gry jest ciekawa - wcielamy się w rolę dowódcy i prowadzimy naszą armię, dokonując lepszych lub gorszych wyborów. Tracimy i zyskujemy ludzi, podejmujemy kluczowe decyzje, by na koniec tłumaczyć się ze wszystkiego na audiencji u króla. O ile dożyjemy 😅

Bardzo podoba mi się forma tych gier - skakanie po stronach, szukanie odpowiednich kadrów, robienie zapisków - nuda nie pojawia się ani na moemnt, a koncentracja wskakuje na wyższy poziom.

Na plus dodajmy jeszcze cieszące oczy, barwne ilustracje, które świetnie oddają klimat.

Ja jestem na tak i na pewno będę wracać, by po raz kolejny pokonać armię wroga!

• Do zdobycia
  • Przeczytane 2024