Wejdź!

Adriana Jama-Lipa Wydawnictwo: Adzik fantasy, science fiction
Adzik
2023-11-08
2023-11-08
fantastyka urban fantasy wampiry erotyka

Ten zbiór opowiadań to coś, czego potrzebujecie, jeśli jesteście zmęczeni normalizowaniem przemocy i gwałtu w tzw. literaturze erotycznej.

Adzik pokazuje inną stronę seksu. Tę emocjonalną, nie mechaniczną, gdzie obydwie strony mają szacunek do swoich ciał, uczuć i dają sobie wzajemnie wybór. A przy tym borykają się z tym, z czym wielu innych: z samotnością, tęsknotą, obawami. To historie różnych osób: kobiet, mężczyzn, humanoidów, sprawnych, nie w pełni sprawnych, o różnych orientacjach, w różnych konfiguracjach. Okazuje się, że nieważne kim jesteśmy, nasza potrzeba bliskości jest tym, co nas łączy.

Urban fantasy to nigdy nie były moje klimaty, dlatego trochę bałam się, czy będę w stanie wgryźć się w te historie, ale Ada pisze w taki sposób, że to, co naprawdę chciała przekazać swoimi opowiadaniami, wybiło się ponad cyberpunkowe tło.

Cieszę się, że mogłam przeczytać ten zbiór i kibicuję w kwestii kolejnych publikacji!

Ta książka to niezwykły zbiór erotycznych opowiadań. Jej bohaterem jest jasnowłosy, wrażliwy wampir Louis oraz jego koleżanka, fotografka Anna.

Już sam świat przedstawiony tego zbiorku fascynuje: futurystyczne, cyberpunkowe, lśniące jak astralit miasto Omnipolis, w którym ludzie są połączeni z AI w jedną wielką sieć za pomocą “myślinków”. Zaawansowane technologie nie chronią jednak nikogo od samotności. Mieszkańcy Omnipolis mogą zmieniać swój wygląd za pomocą cyberskinów, ale potrzeba bliskości, przyjemności, miłości, zostaje taka sama jak zawsze.

W książce Adzika wampir nie napada na przechodniów w ciemnej uliczce, nie jest też pozbawiony normalnej seksualności, jak jego daleki kuzyn z powieści Anne Rice. Louis to pracownik seksualny, a nawet, powiedziałabym, sex-terapeuta. Jego klientki i klienci to ludzie i nie-ludzie z różnymi upodobaniami, traumami, orientacjami i tożsamościami. Delikatne lecz mocne sceny erotyczne pokazują całą gamę ludzkiej natury, a także jej głębię.

Bardzo mi się podoba, że nigdy nie dochodzi w nich do przemocy, która byłaby pokazywana jako coś “normalnego”. Bohaterowie bynajmniej nie głaszczą się po pleckach. Ale zawsze jest między nimi bezpieczne słowo, empatia i otwartość na potrzeby i uczucia drugiego.

“Wejdź” to zdecydowanie bardzo udana książka erotyczna. Może dlatego, że erotyka nie jest tu celem samym w sobie - to sposób, jak pokazać meandry ludzkiej natury.

• Fantasy Horror SF
  • Chcę

Dodaj cytat z książki Wejdź!